Разни киберпсихолози циклят в социалните мрежи, гледат, записват си, правят разни изводи. Една много хубава поука има, която са извели тия учени. Когато се споделя информация, хората най-много кълват на емоция. Няма значение какво точно е съдържанието на посланието - може да е пълна простотия, но когато е споделена с емоционален заряд, шансът да стане viral се повишава неимоверно.
Дрънкай там по струните на душата, плямпай глупости - и си готово фейсбук селебрити. За щастие така действат и медиите - повече емоция, по-малко съдържание. Казваме "за щастие", тъй като ни е писнало да мислим. Главата може да се използва за къде по-приятни дейности като любов, омраза, умиление, клюкарстване...
Челото на "24 часа" е мило: "Фризьор е тотомилионерът от Силистра". Информация, без която човек трудно би намерил сили да стане сутрин и да приеме сблъсъка с новия ден. Обаче надзаглавието е още по-душекламбичкащо: "Младият мъж се разплакал от вълнение". Напомняме, че това е най-важното заглавие от неделния брой на вестника.
"Телеграф" има същата преценка за значимост на новината - и неговото чело на 1-ва стр. е за късметлията: "Фризьор накъдри 3 млн. от тотото". Полезно и приятно, най-вече емоционално беше да научим също така: "Красен напусна салона след печалбата. С парите си купува круизен мотор, изнася се от Силистра". Много е важно също да се тиражират непотвърдени, за сметка на това позорни сведения. Особено ако е за младо момиче - това действа на сетивата: "Дара от "Х фактор" хваната с кокаин" (пак там, пак на 1-ва стр.). Това е много кофти, особено предвид допълнението: "От полицията не потвърждават, продуцентите отричат".
За "Стандарт" какво да говорим, той сам се представя в най-дивна феерия от красиви емоции: "6 града чакат чудеса от икона. "Света Богородица със седемте стрели" на шествие от Севлиево до Поморие".
С ръка на разхлопаното сърце затваряме рубриката до утре.
|
|