:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,122,401
Активни 321
Страници 1,510
За един ден 1,302,066

Закъсалите общини вдигат местни данъци и такси

Кметовете товарят смело гражданите, вместо да режат разходи
От 2017 г. в редица финансово затруднени общини ще се стигне до вдигане на данъци и такси като мярка за осигуряване на допълнителни приходи. Това става ясно от публикуваните оздравителни планове на част от 36-те общини с финансови затруднения, които бяха задължени със закон да предприемат мерки за подобряване на местните финанси. По места плановете вече са гласувани и одобрени от общинските съвети.

Перник възнамерява да увеличи данъка за възмездно придобиване на имущество от 2 на 2.5% при максимална ставка от 3%, показва одобреният план за финансово оздравяване на общината. Само от тази мярка се очаква ръст на приходите в размер на 200 000 лв. годишно. Възможно е да се увеличи и данъкът върху превозните средства, който е на минималните нива, но тук конкретни ставки не се сочат. Средната данъчна тежест върху един жител догодина ще стане 75 лв. при настоящите 72 лв., като до края на периода сумата ще стигне 80 лв. на жител при средно за страната 105 лв. Според плана ще се увеличат още и таксите за ползване на тротоари, за ясли и детски градини, за технически услуги. Предвиждат се и изцяло нови такси, включително въвеждане на синя зона за платено паркиране.

От мерки в частта на приходите Перник се надява до 2019 г. да натрупа 6 млн. лв. допълнителни постъпления. Освен от вдигане на данъци и такси парите ще дойдат и от повишена събираемост. При разходите основната оптимизация ще дойде от намаляване на издръжката - с 3.5 млн. лв. за целия период. Прави впечатление, че разходите за общинската администрация се свиват съвсем скромно - от 4.6 на 4.4 млн. лв. в края на периода, като общата икономия е 250 000 лв. В оздравителния план обаче се изтъква, че на служител на администрацията се падат 551 души население при средно за страната 298 (по данни към 2015 г.). Не е ясно дали този план ще се оцени като достатъчно амбициозен от МФ на фона на огромните просрочени задължения на общината и натрупани дългове. С обещаните мерки Перник кандидатства за безлихвен заем от 20 млн. лв.

Данъци ще вдига и община Кърджали, като ефектът от мерки в приходната част - 3.3 млн. лв. ръст, надхвърля този от орязване на разходите - 2.8 млн. лв. до 2019 г. Кърджали ще вдига имотния данък, като годишният ефект от по-високата ставка и повишена събираемост се оценява на 500 000 лв. при обичайни приходи от данъка в размер на 1.5 млн. лв. Не е ясно с колко точно ще се вдигне ставката. Ще се увеличи и данъкът върху колите с мощност над 100 kw, като от това се чакат по 110 000 лв. ръст на година при годишен план за постъпления на този налог около 1.3 млн. лв. И Кърджали ще въвежда синя зона за платено паркиране.

В разходната част Кърджали смята да свива културния и спортния календар, ще ограничи сериозно и дофинансирането на делегирани от държавата дейности, включително училища. Дофинансирането ще бъде намалено с 470 000 лв., за култура и спорт ще има 274 000 лв. по-малко. На този фон от съкращаване на чиновници, допълнително материално стимулиране и оптимизиране на структури се обещава ефект от 513 000 лв. Няма данни колко общо са разходите по това перо и няма как да се прецени доколко сериозна е оптимизацията. Срещу всичко това общината ще търси безлихвен заем от бюджета в размер на 7.8 млн. лв. Сумата незнайно защо е калкулирана в общия ефект от оздравителния план, който заедно със заема достига 13.9 млн. лв.

Общините Ловеч и Смолян са подходили изключително формално към оздравителните си планове. Община Ловеч, която попадна в групата на закъсалите заради 0.01% влошена събираемост на имотния данък и данъка върху автомобилите спрямо средното за страната, обещава да занижи значително разходите, без да дава никакви оценки и прогнози. И тази община смята да свие културния и спортния календар, както и да дава по-малко пари за допълнително финансиране на училища, но само след одит. Ще се отменят и привилегии при плащане на местни данъци и такси. Общината обещава оптимизиране на разходите за администрацията без повече конкретика. Ловеч не възнамерява да иска безлихвен заем. Планът на Смолян съдържа само общи обещания без никакви числа.



БЕЗИЗХОДИЦА

Показателен за проблемите при по-малките общини е оздравителният план на Доспат. С всички мерки - и в приходната, и в разходната част, до 2019 г. общината е преценила, че ще успее да събере едва 1.7 млн. лв. повече на фона на много по-големи и вече поети задължения за разходи. Общината възнамерява да иска безлихвен заем в размер на 6.6 млн. лв., който обаче няма да може да върне. Надеждите тук са 4.8 млн. лв. от заема да бъдат опростени от правителството, каквато законова възможност съществува при подобряване на финансовото състояние.
11
4240
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
07 Август 2016 18:46
Перник възнамерява да увеличи данъка за възмездно придобиване на имущество от 2 на 2.5% при максимална ставка от 3%


Това е глупаво предложение/решение. Пречещо на имотите да си намерят собствениците - тия които ще ги поддържат и ще печелят от/за тях. Единственият данък който има смисъл от вдигане е данък имоти - и то не само за такива в регулации - а трябва да има за всички видове имоти. Само, че това пречи на сегашната политика на държавата - "социално-слабите" собственици да бъдат носени на ръце от работещите без собственост/с по-малка собственост/. Работещите бедни носят неработещите богати... и как няма да е държавна политика след като основните избиратели и чиновниците и техните семейства и приятели са по една случайност - големите собственици с малко доходи.
07 Август 2016 22:02
При такъв модел на управление,ако нямат гръб от „запада”,какъвто имаха БКП от СССР(КПСС),ГЕРБ си заминават.А на мен ми се струва,че от запад не гръб,а едно друго нещо ще подадат на ГЕРБ...пък може да е за добре,сами да се закопаят вместо народа да си цапа ръцете
07 Август 2016 22:22
Последният абзац е показателен за това, което се случва. Доста години се бълваше, че трябва да се освувя, без да се мисли как ще се съфинансира и резултата е налице. Регионалната политика е под всякаква критика, но за това има един от най-одобряванити министри.
08 Август 2016 05:13
Трябва да престанат с тез безумни проекти за велоалеи и други простотии. Да започнат да асфалтират улиците и да поддържат тротоарите, вместо да ги чакат да се разкапят, след което да пръснат милиони за разни абсурди. То соларни пейки, то неработещи фонтани, то стадиони в села без жители.. Важното е да се усвоява!!!!! В нечий собствен джоб! Пък като стане гафа и проекта се издъни, общината се бръква повече. Кметовете трябва да почнат да правят икономика, стига се тез далавери по европроекти! Аман от назначен "бизнес", който всички трябва да храним! Връщайте общинските фирми, дето поддържат инфраструктирата и съберат боклука като нямате пари. Те няма да работят за печалби, които да излизат от данъците и таксите ни и разходите ви ще намалеят поне с 30%. Пък и качеството ще бъде по-добро, защото служителите ще имат постоянна работа и опит, няма някакви мошеници да събират хора от кол и въже, които нямат понятие какво вършат.
08 Август 2016 06:12
Едно време, независимо дали със собствена държава или под чужда власт като му вдигнат данъците нашият народ е въставал и глави са се търкаляли.
Ама едно време...
08 Август 2016 09:21
Едно време, независимо дали със собствена държава или под чужда власт като му вдигнат данъците нашият народ е въставал и глави са се търкаляли.
Ама едно време...

и кои са тия въстания против вдигането на данъци с "търкаляне на глави"?
08 Август 2016 10:28
Изглеждаме като в голяма психиатрична клиника : Паркове,алеи,игрища и полянки,"инфраструктура" за забавление на пациентите,като се мръкне-айде всички да се прибират , да си вземат лекарствата-идиотските глупости по сто канала телевизия за "мозъчна хигиена" и да си лягат.Нищо като бъдеще,нищо като развитие на хора,индустрия или наука.Всичко,което произвежда продукт носещ позиция,пазар,сигурност,развитие , вече не е собственост на тази държава и народа и.
08 Август 2016 12:22
Банда, сър...
08 Август 2016 23:23
aminali
08 Авг 2016 09:21
Мнения: 978
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP

Едно време, независимо дали със собствена държава или под чужда власт като му вдигнат данъците нашият народ е въставал и глави са се търкаляли.
Ама едно време...

и кои са тия въстания против вдигането на данъци с "търкаляне на глави"?

Едно въстание от 1185 г. нещо да ти говори? Така започва...
Прочее преди това, след смъртта на Василий II всички следващи императори вдигат данъците. И до един получават въстания. Причината не е единствена, но е съществена.
За бунтовете от началото и средата на XIX век в цяла Северозападна България няма да уточнявам, че като гледам ника ти ще вземеш да се засегнеш на политкоректност.
Минаваме през селските надигания в Добруджа от 1899 г.
Разните чети, войводи и прочее преразпределители на частни и държавни блага, дето съществуват от XII век та почти до началото на миналия век изобщо не броя.
Това стига ли?
Ама трябва и да се чете, не само да се пише.
10 Август 2016 06:50
mick
07 Авг 2016 18:46


Перник възнамерява да увеличи данъка за възмездно придобиване на имущество от 2 на 2.5% при максимална ставка от 3%


Това е глупаво предложение/решение. Пречещо на имотите да си намерят собствениците - тия които ще ги поддържат и ще печелят от/за тях.


Аа - песничката за новите собственици! Старата песничка на същия глас, който и до сега ни шепти. Под нейния ритъм и в нейния марш, разпродадохме заводите за скрап. Да ти кажа, зная англичани, които са си купили вили с лозе и не се весват с години, а старите собственици си подържат продадените имоти. На това ли му викаш "поддържат и ще печелят от/за тях".
10 Август 2016 07:12
mick
07 Авг 2016 18:46

Перник възнамерява да увеличи данъка за възмездно придобиване на имущество от 2 на 2.5% при максимална ставка от 3%


Това е глупаво предложение/решение. Пречещо на имотите да си намерят собствениците - тия които ще ги поддържат и ще печелят от/за тях. Единственият данък който има смисъл от вдигане е данък имоти - и то не само за такива в регулации - а трябва да има за всички видове имоти. Само, че това пречи на сегашната политика на държавата - "социално-слабите" собственици да бъдат носени на ръце от работещите без собственост/с по-малка собственост/. Работещите бедни носят неработещите богати... и как няма да е държавна политика след като основните избиратели и чиновниците и техните семейства и приятели са по една случайност - големите собственици с малко доходи.


Знаеш ли кво стана със сградите на завод "Ком" в Берковица. Събориха ги. Здрави и хубави сгради. Големи, също така, солидни. Това е напълно сигурно, въпреки че една или две от по-малките сгради още не могат да ги добутнат. Подочух, че причината да ги бутнат е че им е бил увеличен данъкът от държавата. И за да не плаща данък собственикът, който беше вдигнал наемите до небето (пак го зная от слухове на хора дето се въртят близо до завода) и заводът си стоеше празен, собственикът взел та бутнал завода. Сега богат ли е собственикът, дали е от неработещите богати, как и на каква цена е придобил бившата народна собственост за милиони, носен ли е на ръце от "работещите без собственост/с по-малка собственост/" - тва е отделен въпрос. Ама тая скъпо струваща ВСЕ ОЩЕ НАРОДНА СОБСТВЕНОСТ е унищожена. Не е поддържана по-добре, не се печели от нея. А Е УНИЩОЖЕНА!


Какво направиха новите собственици на собсвеността в България, след близо двадесет години стахановска приватизация, под директивното управление на МВФ и Световната банка? Унищожиха икономиката на България. Така България вече няма собственост, която да е конкурентноспособна в условията на някакъв "свободен пазар". Но процесът на капиталистическо натрупване показа, че монополизацията на промишлеността може да става не само, чрез натрупване на принадена стойност, а и чрез директно унищожение на производствената собственост на конкуренцията. Те затова ни купуват за жълти стотинки, за да могат да унищожат българската собственост, която произвежда.

И сега, като продължи тая геноцидна политика, която така хубаво хвалиш, наричайки "собственици" единствено тия които ще купят собствеността от собствениците и които още не са станали собственици? Какви собственици, щом още не са станали собственици? Собствениците все още са тия, на които въпреки че изпиха кръвта се държат, а общините са близо и са част от това тяло, макар и компрадорски поддържайки източването на общините от демократичния поробител. Те знаят, че като доунищожат общините, иде и техния ред. Или пък не знаят - де да знам, на днешно време, идиотите са с особени привилегии.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД