След поредица от скандали строителството на нови километри от магистрала "Хемус" се рестартира. Вчера регионалният министър Лиляна Павлова съобщи, че предстои обявяването на търг за изграждането на 16.5 км от Белокопитово към Търговище. Стана ясно, че ще се работи по нова схема - на по-дребни отсечки, като първо ще се правят лесните, а след това по-трудните и спорните участъци. Това обаче предполага повече обществени поръчки, повече разходи и вероятно оскъпяване на изпълнението.
В края на миналата година избухна голям скандал заради търг, при който два големи лота от "Хемус" бяха спечели на високи цени от фирми, свързвани с бизнесмените Делян Пеевски и Валентин Златев. През февруари т.г. премиерът Бойко Борисов нареди резултатите да се анулират и поиска промени в трасето на аутобана и по-ниски цени. През март строителният министър обяви в парламента, че започва препроектиране, което включва намаляване на тунелите с поне един и редуциране на броя на виадуктите, което обаче ще наложи намаляване на разрешената скорост по "Хемус" от 140 на 120 км.
Цялото бъдещо трасе на магистралата е обсъдено и строителството ще се извършва само на утвърдените и безспорни за момента участъци, поясни Павлова, която вчера беше във Варна. В момента върви конкурсът за проектиране на 10 км от Ябланица до Боаза в посока Велико Търново. Новият търг ще е за участък от Белокопитово до село Буховци в посока Търговище. "Довършваме документацията по подготовката на търга, за да продължим строителството на магистралата и от Варна за София", каза още Павлова. Според идейния проект ще се строят голям пътен възел и шест виадукта. Поръчката ще е на инженеринг, тъй като паралелно с изпълнението на проекта ще се извършва и отчуждаване на земите.
"Върви процедура и за препроектиране на някои участъци, така че "Хемус" ще може да се строи и от двете страни - от Белокопитово към Търговище и от Ябланица към Велико Търново. Промени в трасето ще има в района около разклона Плевен-Ловеч. Според министър Павлова именно там имало тежки участъци, които оскъпиха прекратения преди месеци търг. Целта е да се избегнат сложни като релеф райони, които оскъпяват строителството. Затова се търси трасе, което да не минава през планини и да не се правят тунели.
ЗА ТОЛ СИСТЕМАТА
Тази седмица възобновяваме процедурата за електронната тол система, съобщи министър Лиляна Павлова. Конкурсът бе блокиран заради три последователни жалби. Последната бе отхвърлена преди дни. Павлова се надява до идната пролет вече да има избран изпълнител, а след още 18 месеца е-системата да е готова. Това означава, че тол таксуване ще има най-рано през 2019 г. За една година системата трябва да покрие цялата републиканска пътна мрежа. След това в срок от 6 месеца според министър Павлова ще се свърже и с информационните системи на полицията и митниците. Тол такси - т.е. на километър - ще плащат само тежките камиони и автобуси - над 3.5 тона, а всички други превозни средства пак ще си купуват винетки за определено време, но електронни. Годишният е-стикер ще важи за 12 месеца от датата на закупуване, а не както е сега - само за календарната година.
Магистрала "Хемус" ще се строи ударно
Разбирайте, "на ръба на закона"
Още няма ОВОС, още не са минали никакви археологически проучвания, но вече се бленуват пачки от тол такси. Накрая пак ще се прожектира следният филм: парите за археология в последния момент (ноември-декември) и айде, махайте се, че искаме от март да строим. Еееех, ако можеха направо да ни ги натъпчат в джоба, за да не копаем изобщо, щяха и тройно да дадат, дет се вика "гърбица от пари" да ни направят. Жалка работа ...