:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,713,415
Активни 608
Страници 24,345
За един ден 1,302,066

"Бързи" трудови дела се проточват с години

Държавата плаща обезщетения и заради провалени 20-годишни разследвания
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
***
Дела, по които съдът дължи бързо произнасяне, са затлачени и данъкоплатците ще платят обезщетение на засегнатите хора. Например процес за неплатена заплата е продължил над 5 години, срещу незаконно уволнение - над 4 години, и казус за пререшаване на родителските права след развод - над година и половина.

Тези дела попадат сред казусите, по които Министерството на правосъдието е подписало споразумения за обезщетения от април до юни. Преди дни кабинетът отпусна 169 068 лв., с които да бъдат покрити платените от април до юни обезщетения по процедурата за забавено правосъдие.

Делото за неплатените заплати например се е замотало основно заради втората инстанция - Софийския градски съд. били са нужни 3 години и 8 месеца той да излезе с решение, става ясно от отчет на Инспектората към Висшия съдебен съвет, който разглежда случаите. За периода април-юни т.г. са разгледани 124 заявления, 79 от които са приети за основателни. От тях 23 са по наказателни дела, а останалите 56 - по граждански, търговски и административни.

Най-фрапиращият случай на наказателно дело, описан в доклада, е за разследване за измама. Заявлението за обезщетение е подадено от бившия обвиняем по делото, което е продължило 21 години, 10 месеца и 2 дни. Наказателното производство никога не стига до съда и е прекратено заради изтекла давност. Наблюдавано е от Районната прокуратура в Мездра, по него е работило следствието във Враца. Обвиняемият също е станал причина за забавянето, тъй като се е укривал от властите. Почти 12 години обаче разследващите не са направили нужното, за да бъде издирен, пишат инспекторите. След това постановлението за прекратяването не му е връчено 3 години и 7 месеца.

И друго дело, продължило почти 16 години и половина и прекратено по давност, е повод подсъдимият да търси обезщетение. То е за престъпление по служба, водено от столичното следствие и Софийската районна прокуратура, след това се е гледало в Софийския градски съд. Основното забавяне идва от разследването, проточило се близо 10 години и половина. Заради пропуски прокуратурата е връщала делото на разследващите 11 пъти, а съдът - още 6.

От бавно правосъдие се оплаква и човек, глобен със 100 лв. за това, че е отнел предимството на друг шофьор. Глобеният обжалва пред Районния съд в София, който приключва делото, но не обявява решението си 3 години и половина.

Гражданско дело с двама ищци и 11 ответници по Закона за собствеността пък се протака 20 години, 7 месеца и 16 дни. То се гледа от районния и градския съд в София и от Върховния касационен съд, като най-дълго - 7 години и 9 месеца, престоява на първата инстанция. В районния съд са насрочени 29 заседания, от които са проведени едва 10. Чак в 26-ото е даден ход и делото е обявено за решаване. 4 месеца по-късно съдът отменя даването на ход, тъй като установява, че адвокатите на ищците са без пълномощни.



КАК СТАВА

Процедурата за обезщетения беше въведена през 2012 г., след като Съдът в Страсбург задължи България да изработи вътрешен механизъм за компенсиране на жертвите на мудното правосъдие. Максимумът на обезщетението е 10 хил. лв. Който иска да няма таван, може да търси правата си в дело по Закона за отговорността на държавата. За първите 6 месеца на годината министерството е изплатило 338 848 лв. по споразумения на граждани и юридически лица. От ведомството обясниха пред "Сега", че обезщетенията се изплащат от една до две седмици след споразумението.
1214
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД