:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,374
Активни 503
Страници 23,784
За един ден 1,302,066

Борисов награди "вечния" шеф на КЗК с престижен пост

Премиерът назначи Петко Николов за председател на Патентното ведомство
Бившият председател на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и някогашен кадър на НДСВ Петко Николов се сдоби с престижен пост. По предложение на икономическия министър Божидар Лукарски премиерът Бойко Борисов го назначи за председател на Патентното ведомство. Това се случи без конкурс и почти без изненада, тъй като новата месторабота на Николов от месеци е публична тайна. Досегашният ръководител на ведомството проф. Камен Веселинов бе освободен от поста "поради навършване на пенсионна възраст". Професорът отдавна я е навършил - той е 70-годишен.

Така Петко Николов успя да постигне "голям шлем" - беше директор на Агенцията за приватизация, след това изкара рекордните 13 години начело на КЗК , а сега поема Патентното ведомство.

Николов ръководи КЗК от 2003 г. до 2016 г. и остана на председателския пост повече от половин година след изтичане на поредния му мандат. През тези години антимонополният орган често бе прицел на критики за странни решения и непрозрачност. Просрочването на последния му мандат предизвика предположения, че трябва да прокара определени сделки, преди да бъде настанен на друг стратегически пост. Докато Николов управляваше КЗК, ведомството одобри множество сливания и придобивания на компании, свързвани с КТБ, Цветан Василев и Делян Пеевски - сред тях и сделки за БТК, "Булгартабак", "Дунарит" и др.

През 2014 г. КЗК одобри продажбата на "Булгартабак холдинг" на дубайска офшорка, като отказа да разкрие кой е крайният собственик на "Булгартабак", защото според комисията бил "физическо лице"(?!).

Изненадващата смяна е само поредната груба премиерска намеса на върха в Патентното ведомство. През 2011 г. Бойко Борисов уволни директора Костадин Манев и сложи вместо него проф. Камен Веселинов, тогава пенсиониран като ректор на Техническия университет. Когато това се случва, Манев е в Унгария, където представя България на конференция на европейските патентни институти. Мотиви за рокадата няма.

Кадровото решение предизвика критики, а някои твърдяха, че Веселинов не отговаря на изискванията за поста, защото няма 10-годишен стаж в областта на защитата на индустриалната собственост, но това не впечатли Борисов.

В началото на 2014 г. кабинетът "Орешарски" смени Веселинов с Таня Найденова, но есента на същата година служебният премиер Георги Близнашки върна пенсионирания ексректор начело на Патентното ведомство. Честите смени по върха на ведомството показват, че е важна институция. Също като КЗК, то събира такси и макар че не може да се конкурира като мощ с Комисията за защита на конкуренцията, има значителни приходи. ПВ има дълга тарифа - за регистриране на полезни модели, изобретения, патенти, марки, закрила, географски означения, породи животни и сортове растения, и др.



КАРИЕРА

Кариерата на Петко Николов в КЗК изобилства от проверки, които често завършваха без резултат, а ръководената от него комисия често бе упреквана, че служи по-скоро за наказателни акции. Неговото управление ще се запомни с одобрението на мегасделки, като продажбата на "Булгартабак", "Кремиковци", ЧЕЗ, ЕВН, "Енерго-Про", ТЕЦ "Варна" и др. По време на управлението на Николов минаха и серия секторни анализи със спорни резултати - за олиото, яйцата, пилешкото. Най-сериозен интерес обаче предизвикаха двата опита за доказване на картела при горивата - първият през 2011 г. и вторият от тази година, който все още е във фаза "проучване".

Слуховете, че Николов ще оглави Патентното ведомство, се появиха още преди година. Тогава се заговори, че ГЕРБ ще му се "отблагодари" за добрата работа с назначение на тихо и спокойно място. От Реформаторския блок тогава попитаха премиера дали тези назначения не е редно да минават през конкурс, но отговор така и не последва, а рокадите и до момента се случват еднолично. Глобите, налагани от КЗК, често пъти се оспорват или директно падат в съда. Само за м.г. например наложените санкции са за 25 млн. лв., но от тях реално събрани са само един милион лева.

През февруари КЗК започна ялово разследване за съгласуване на цените на горивата за периода от 2012 г. до юни миналата година. В момента се събират доказателства за картел между 7 компании - "ЛУКойл", "Шел", "Ромпетрол", "Еко", "ОМВ", "Петрол" и "НИС Петрол". Сходната ценова политика продължава и в момента, а от КЗК не успяха да обяснят защо са избрали точно този период. Разследването може да отнеме години, защото в закона никъде не е предвиден срок, в който да приключи.

Проверка за картел имаше и през 2011 г., когато КЗК започна да следи пазара заради масовото поскъпване на горивата. Тогава Петко Николов обяви, че има непозволени договорки и некоректни действия, а после КЗК се отрече и излезе с решение, че вреди за пазара няма. Какво промени мнението на Николов, не е публично известно.

27
4114
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
23 Август 2016 19:47

23 Август 2016 20:01
Така се прави! Силен ход на Борисов!
23 Август 2016 20:24
Реформаторския блок тогава попитаха премиера дали тези назначения не е редно да минават през конкурс, но отговор така и не последва, а рокадите и до момента се случват еднолично.
23 Август 2016 21:14
Така се прави! Силен ход на Борисов!
В какъв смисъл? Че втори път пенсионирва проф. Веселинов, вероятно с втора пенсия:
Професор доктор Камен Владимиров Веселинов е бивш ректор на Техническия университет в София (ТУС).
Роден на 23 февруари 1946 в Горна Джумая

Професор Камен Веселинов, който след навършване на пенсионна възраст предсрочно бе освободен от поста ректор на Технически Университет – София и повече от две години в нарушение на изискванията за заемане на длъжността Председател на Патентното Ведомство на Република България ръководи институцията регистрираща най-напредналите технологии

Проф. Камен Веселинов е назначен за председател на Патентното ведомство. Той е машинен инженер от Дрезденския технически университет, Германия. В периода 2003 г. – 2004 г. е заместник-министър на образованието и науката с ресор "Висше образование". От 2005 г. до февруари 2011 г. е ректор на Технически университет-София. От 2004 г. Веселинов е заместник-председател на Националния съвет по наука, представител на България в Комитета за научни и технически изследвания на Европейската комисия
23 Август 2016 21:16
В какъв смисъл?


Не знам, питай овчаря.
23 Август 2016 21:20
Реформаторския блок тогава попитаха премиера дали тези назначения не е редно да минават през конкурс
Що не си прочетат закона тия галфони? Не че главният галфон на републиката не го нарушава, де:
ПАТЕНТНО ВЕДОМСТВО
Статут
Чл. 79. (1) Патентното ведомство на Република България е национален държавен орган за правна закрила на обектите на индустриална собственост със седалище София.
(2) (Нова- ДВ, бр.64 от2006 г., в сила от 09.11.2006 г.) Патентното ведомство е на бюджетна издръжка. Приходите по бюджета на Патентното ведомство се набират от такси, събирани за дейностите, извършвани от ведомството, наеми, дарения и други приходи.
(3) (Нова - ДВ, бр. 64 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., отм. - ДВ, бр. 38 от 2012 г., в сила от 01.07.2012 г.)
(4) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 64 от 2006 г., в сила от 09.11.2006 г.) Патентното ведомство е независимо в своята дейност, като неговите окончателни решения по закрила на обектите на индустриална собственост се обжалват в съда по съответния ред.
(5) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 64 от 2006 г., в сила от 09.11.2006 г.) Патентното ведомство се състои от председател, поне един заместник, държавни експерти и служители.
(6) (Предишна ал.4 - ДВ, бр.64 от 2006 г., в сила от 09.11.2006 г.) За председателя и неговите заместници са задължителни следните изисквания: да са работили в областта на индустриалната собственост над десет години и да имат висше техническо или юридическо образование, като първият заместник е с компетентност и стаж в патентната експертиза и е с патентна квалификация.
(7) (Предишна ал.5 - ДВ, бр.64 от 2006 г., в сила от 09.11.2006 г.) Председателят на Патентното ведомство се назначава от министър-председателя.
23 Август 2016 21:22
Че втори път пенсионирва проф. Веселинов, вероятно с втора пенсия:


Гадина от класа, но готина гадина! Веселинов ми е бил асистент по съпромат - аз лично го харесвам! Повече започнах да го харесвам доста време след като завърших. Но, Петко трябва да бъде награден за усърдието с което вознаграждава де що началник има, така че ще гори Камен. Мизерна държава!
23 Август 2016 21:31

Нека поясним - главен герой тук не е дважди пенсионираният, а трудоустроеният.

Со се предходния му трудов и нетрудов стаж и съответно обусловените мотиви за трудоустрояването му.

Добре свършена комуто трябва когато трябва или пък добре несвършена работа винаги добре се отплаща.
Извод - с труд всичко се постига.
23 Август 2016 21:33

Добре свършена комуто трябва когато трябва или пък добре несвършена работа винаги добре се отплаща.


Е, има и много разходи човекът. Да финансира екстрите на част от фамилията си

Форца, Веселинов ме научи на съпромат, т. е. да решавам задачи, а това е най-важното!
23 Август 2016 21:33
Но, Петко трябва да бъде награден за усърдието
Тъй де, ама поне някакво приличие да беше спазено. Това, че г-н Петко Георгиев Николов има дисертация "НЕЛОЯЛНА КОНКУРЕНЦИЯ И СТРАТЕГИИ ЗА ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ" -Дисертационен труд за присъждане на образователна и научна степен „ДОКТОР”
По научна специалност 050218 „ Икономика и управление” (Интелектуална собственост) от 2012 г., не значи десет години стаж в областта на индустриалната собственост. И то с една единствена публикация по темата - Николов,П. и др., ,,Новата правна уредба за Защита на конкуренцията’’,ИК,,Труд и право’’ София,2009г.
Да не говоря, че докато беше в надзорния съвет на Агенцията по приватизация, експертите на агенцията не правеха разлика между патент за изобретение и патент за полезен модел, та плащаха за външни консултанти.
23 Август 2016 21:39
Нека поясним - главен герой тук не е дважди пенсионираният, а трудоустроеният.
Не съм съгласен - трима са главните герои, но баш главен си е Баце, за който законът е врата у поле, за трети път спрямо Патентно ведомство. Но аз бих връчал "Оскар" за най-добра второстепенна роля на РъБ-овете (Лукарски) - опозиционните партньори на ГЕРБ.
23 Август 2016 21:44
За председателя и неговите заместници са задължителни следните изисквания: да са работили в областта на индустриалната собственост над десет години и да имат висше техническо или юридическо образование, като първият заместник е с компетентност и стаж в патентната експертиза и е с патентна квалификация.


Аполитичен, ама те си мислят че това "индустриална собственост" са заводи, производства, инженерингови и пр. неща, те не знаят какво значи този термин. На ББ сигурно му звучи просто нещо производствено-техническо и щом човека е инженер, значи става.
23 Август 2016 21:50
просто нещо производствено-техническо и щом човека е инженер, значи става.


Ами точно за този вид дейност, точно инженер става! Щото от кадър на УНСС нищо не става!!!! Ако искаш да осереш всичко и цялата идея -моля, назначи си "икономист"

П. П. А най-готиното от всичко е да дадеш възможност на кадър на УНСС "икономика на транспорта" ти построи дори един обикновен гараж! Нема такъв майтап!
23 Август 2016 22:01
Награда за чудесно свършената работа по разбиването на картела за горивата, както и на който и се сетим картел.
23 Август 2016 22:02
Щото от кадър на УНСС нищо не става!!!!
На г-н Петков УНСС-то му е последната квалификация. Иначе е кадрувал къде ли не:


Петко Николов е роден на 31 юли 1957 г. в Ботевград. Завършил е Юридическия факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" и магистратура по финанси във ВТУ "Св.св. Кирил и Методий". Има следдипломни специализации по наказателно правни науки и по митнически, валутен и данъчен контрол. Преди поста си в КЗК е бил председател на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация, член на УС на фондация "Доверие и закрила" и председател на Комисията за лицензиране на футболните клубове към БФС

http://www.segabg.com/article.php?id=108359 -
Цял живот до 2001 г. той е работил като адвокат. Смешното е, че оттогава насам по-често попада в ролята на съдия - в приватизацията отсъждаше дали е спазен законът при различните сделки. В антимонополната комисия отново ще бъде съдник - за злоупотребилите с положението си компании на пазара, за нелоялните конкуренти, за картелите. Съди и във футбола - доскоро беше говорител и член на Дисциплинарната комисия на Българския футболен съюз, а днес е председател на комисията, която лицензира футболните клубове.


добре несвършена работа винаги добре се отплаща.
Ако ГЕРБ не "свърши работата" (да спечели президентските избори), "трудоустроеният" пак трябва да търси тих пристан, че до 31 юли 2022 г. бая много време има за да може да се похвали поне с едно пенсионирване.
23 Август 2016 22:04
Цял живот до 2001 г.


Това просто ме уби!!! Да се чудиш поради що е меракът вече повече от 15 години за му намират работа, а то целият му живот бил минал!
23 Август 2016 22:11
Награда за чудесно свършената работа по разбиването на картела за горивата
Може да е наказание за ровичкането из офшорните сметки (необходимо условие като "фиктивен износ" при точенето на ДДС) на Лукойля. Защото злите езици твърдят, че от заплата 4746 лв + плюс още толкова бонуси средно месечно(http://www.banker.bg/upravlenie-i-biznes/read/petko-nikolov-shte-se-durji-do-noemvri) ще остане само половин заплата + още 30% бонуси на тримесечие.
24 Август 2016 07:12
Така Петко Николов успя да постигне "голям шлем" - беше директор на Агенцията за приватизация, след това изкара рекордните 13 години начело на КЗК , а сега поема Патентното ведомство.

Обхваща ме страх от това твърдение на вестник. Голям шлем, поне в тениса, е когато когато даден състезател спечели четирите най-големи турнира в рамките на една календарна година.
А П. Николов виждам, че е взел до момента три поста. Следователно ще ни очаква и четвърти в близките няколко години.
Дето се вика - дялан камък се оказа този умник.
24 Август 2016 08:01
Apolitichen
Реформаторския блок тогава попитаха премиера дали тези назначения не е редно да минават през конкурс

Що не си прочетат закона тия галфони? Не че главният галфон на републиката не го нарушава, де:
ПАТЕНТНО ВЕДОМСТВО
Статут
(6) (Предишна ал.4 - ДВ, бр.64 от 2006 г., в сила от 09.11.2006 г.) За председателя и неговите заместници са задължителни следните изисквания: да са работили в областта на индустриалната собственост над десет години и да имат висше техническо или юридическо образование, като първият заместник е с компетентност и стаж в патентната експертиза и е с патентна квалификация.
(7) (Предишна ал.5 - ДВ, бр.64 от 2006 г., в сила от 09.11.2006 г.) Председателят на Патентното ведомство се назначава от министър-председателя.

Не се случва често да видиш в един пост човек така да се самоопровергава.
"Галфоните" не оспорват субекта на назначаване, оспорват начина на назначаване!!! И това е изведено и от авторите на статията - липсата на прозрачност при назначаването е акцентът в нея. Не, че един конкурс не може да се опорочи, но поне е шанс да се спази процедурата за назначението, да станат известни на обществото кандидатите за държавен пост. Така стават тия работи в правова държава.
24 Август 2016 10:16
"Галфоните" не оспорват субекта на назначаване, оспорват начина на назначаване!!!
Точно "субектът" е за оспорване, а начинът на назначаване е указан в закона - заповед на министър председателя.
Колкото до "конкурса", нямам нищо против, но не е разписана процедура по избора на конкурсна комисия, критериите за членовете на "журето", процедура по обжалване на решенията на "журето" (недопуснати кандидати, противоречия на решението със законовите изисквания). Нито е предвиден бюджет за такава работа.
Колкото до обсъждането, то може да стане и без конкурс. Дори формално ГЕРБ може да си "измие ръцете", че такова е имало, защото мандата на председателя на КЗК изтече септември миналата година и оттогава се търси място за трудоустрояването му.
24 Август 2016 10:27
да станат известни на обществото кандидатите за държавен пост.
Това може да стане и с решение на Народното събрание, ако се промени закона за патентите. Тогава ще имаме един прозрачен избор какъвто беше изборът за директор на ДАНС в лицето на достолепния депутат Делян Пеевски .
Ама за какво да се морят депутатите за една индустриална собственост в сравнение с тайните и подслушванията в държавата!? Тъй де, с патент не може да се "удари" опонента в сравнение с един подлушвателен запис или измислено престъпление.
24 Август 2016 10:31
Който слушка, ще папка
24 Август 2016 10:45
Ами точно за този вид дейност, точно инженер става!


Асол, не е точно така. Инженер - да, но с опит в областта на индустриалната собственост, а той я няма. Само инженер без допълнителна патентна квалификация не става

Просто ще поясня, извинявам се ако знаете:
Интелектуалната собственост има три основни дяла, според обектите чиито права урежда:
- индустриална собственост- патенти за изобретения и промишлен дизайн, търговски марки, наименования за произход, ноу-хау...
- авторско право- литературни произведения, художествени творби, архитектура, изпълнители, IT, и пр.
- открития

Та господина, макар и инженер, няма нужната квалификация която се изисква по закон.

ама що да издребняваме, нали. Щом на АЕЦ може да не е специалист, може и на Патентното ведомство.


24 Август 2016 10:50
Това се случи без конкурс


Всички назначения по герберско време стават с конкурси, което е елегантен начин да се затворят устата на хората.
И всеки конкурс става по един и същ сценарии - Първи етап "Тест", въпросите се знаят от точния кандидат, че и отговорите за по-сигурно /няма да се блъска да чете човечецът/. Втори етап - "Събеседване", ако случайно някой много начетен се е справил с теста колкото "нащо момче/момиче, то оценките от т.нар. "събеседване" са строго субективни. Иди , че доказвай какво си казал, пък те какво са те питали !
И така Боко се сдоби с вярна армия от "Калинки", готова в огъня да влезе заради него и заради службицата си.
24 Август 2016 12:14
Нека поясним - главен герой тук не е дважди пенсионираният, а трудоустроеният.

Со се предходния му трудов и нетрудов стаж и съответно обусловените мотиви за трудоустрояването му.

Добре свършена комуто трябва когато трябва или пък добре несвършена работа винаги добре се отплаща.
Извод - с труд всичко се постига.

---

Споделям мнението Ви, господине!
24 Август 2016 15:34
индустриална собственост- патенти за изобретения и промишлен дизайн, търговски марки, наименования за произход, ноу-хау...
Ноу-хау-то не би следвало да е в сферата на индустрилната собственост, а по-скоро е търговска тайна. Индустрилната собственост са идеи, които са нови (уникални) и промишлено приложими (не противоричат на законите - природни, морални). А авторското право са само идеи, толкова уникални, че често и авторите им са затруднени да ги възпроизведат. Не че няма опити за възпроизводство (Умирай трудно 1, Умирай трудно 2 и т.н.), но не е същото като слагането на контейнер от всяка трета страна и да излиза същия продукт.
25 Август 2016 13:38
К. Веселинов бе дялан камък. От тези, които където и да ги сложиш все пречи. Колегите му го наричаха "калинка - веселинка: http://ipbulgaria.bg/%d0%b8%d0%bd%d1%82%d0%b5%d1%80%d0%b2%d1%8e-%d0%bf%d1%80%d0%be%d1%84%d0%b5%d1%81%d0%be%d1%80-%d0%ba%d0%b0%d0%bc%d0%b5%d0%bd-%d0%b2%d0%b5%d1%81%d0%b5%d0%bb%d0%b8%d0%bd%d0%be%d0%b2/). Последните му заслуги към работодателите му бяха да отмени патент, за който Лукойл бе осъден да плати на авторите няколко стотици хиляди лева.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД