Бившият председател на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и някогашен кадър на НДСВ Петко Николов се сдоби с престижен пост. По предложение на икономическия министър Божидар Лукарски премиерът Бойко Борисов го назначи за председател на Патентното ведомство. Това се случи без конкурс и почти без изненада, тъй като новата месторабота на Николов от месеци е публична тайна. Досегашният ръководител на ведомството проф. Камен Веселинов бе освободен от поста "поради навършване на пенсионна възраст". Професорът отдавна я е навършил - той е 70-годишен.
Така Петко Николов успя да постигне "голям шлем" - беше директор на Агенцията за приватизация, след това изкара рекордните 13 години начело на КЗК , а сега поема Патентното ведомство.
Николов ръководи КЗК от 2003 г. до 2016 г. и остана на председателския пост повече от половин година след изтичане на поредния му мандат. През тези години антимонополният орган често бе прицел на критики за странни решения и непрозрачност. Просрочването на последния му мандат предизвика предположения, че трябва да прокара определени сделки, преди да бъде настанен на друг стратегически пост. Докато Николов управляваше КЗК, ведомството одобри множество сливания и придобивания на компании, свързвани с КТБ, Цветан Василев и Делян Пеевски - сред тях и сделки за БТК, "Булгартабак", "Дунарит" и др.
През 2014 г. КЗК одобри продажбата на "Булгартабак холдинг" на дубайска офшорка, като отказа да разкрие кой е крайният собственик на "Булгартабак", защото според комисията бил "физическо лице"(?!).
Изненадващата смяна е само поредната груба премиерска намеса на върха в Патентното ведомство. През 2011 г. Бойко Борисов уволни директора Костадин Манев и сложи вместо него проф. Камен Веселинов, тогава пенсиониран като ректор на Техническия университет. Когато това се случва, Манев е в Унгария, където представя България на конференция на европейските патентни институти. Мотиви за рокадата няма.
Кадровото решение предизвика критики, а някои твърдяха, че Веселинов не отговаря на изискванията за поста, защото няма 10-годишен стаж в областта на защитата на индустриалната собственост, но това не впечатли Борисов.
В началото на 2014 г. кабинетът "Орешарски" смени Веселинов с Таня Найденова, но есента на същата година служебният премиер Георги Близнашки върна пенсионирания ексректор начело на Патентното ведомство. Честите смени по върха на ведомството показват, че е важна институция. Също като КЗК, то събира такси и макар че не може да се конкурира като мощ с Комисията за защита на конкуренцията, има значителни приходи. ПВ има дълга тарифа - за регистриране на полезни модели, изобретения, патенти, марки, закрила, географски означения, породи животни и сортове растения, и др.
КАРИЕРА
Кариерата на Петко Николов в КЗК изобилства от проверки, които често завършваха без резултат, а ръководената от него комисия често бе упреквана, че служи по-скоро за наказателни акции. Неговото управление ще се запомни с одобрението на мегасделки, като продажбата на "Булгартабак", "Кремиковци", ЧЕЗ, ЕВН, "Енерго-Про", ТЕЦ "Варна" и др. По време на управлението на Николов минаха и серия секторни анализи със спорни резултати - за олиото, яйцата, пилешкото. Най-сериозен интерес обаче предизвикаха двата опита за доказване на картела при горивата - първият през 2011 г. и вторият от тази година, който все още е във фаза "проучване".
Слуховете, че Николов ще оглави Патентното ведомство, се появиха още преди година. Тогава се заговори, че ГЕРБ ще му се "отблагодари" за добрата работа с назначение на тихо и спокойно място. От Реформаторския блок тогава попитаха премиера дали тези назначения не е редно да минават през конкурс, но отговор така и не последва, а рокадите и до момента се случват еднолично. Глобите, налагани от КЗК, често пъти се оспорват или директно падат в съда. Само за м.г. например наложените санкции са за 25 млн. лв., но от тях реално събрани са само един милион лева.
През февруари КЗК започна ялово разследване за съгласуване на цените на горивата за периода от 2012 г. до юни миналата година. В момента се събират доказателства за картел между 7 компании - "ЛУКойл", "Шел", "Ромпетрол", "Еко", "ОМВ", "Петрол" и "НИС Петрол". Сходната ценова политика продължава и в момента, а от КЗК не успяха да обяснят защо са избрали точно този период. Разследването може да отнеме години, защото в закона никъде не е предвиден срок, в който да приключи.
Проверка за картел имаше и през 2011 г., когато КЗК започна да следи пазара заради масовото поскъпване на горивата. Тогава Петко Николов обяви, че има непозволени договорки и некоректни действия, а после КЗК се отрече и излезе с решение, че вреди за пазара няма. Какво промени мнението на Николов, не е публично известно.
|
|