Инспекторите на ООН в Ирак бяха посъветвани от САЩ да напуснат Ирак в срок от 24 часа, съобщи Ройтерс. В същото време наблюдателите на ООН по иракско-кувейтската граница се изтеглиха от демилитаризираната зона, която се очаква да бъде прекосена от настъпващите сили на САЩ.
Последните западни дипломати, останали в Багдад, напуснаха вчера. Сред тях беше временно управляващият посолството на Германия, която се противопоставя на военното решение. Русия също отправи апел към своите граждани да напуснат Ирак.
Журналистите, останали в Багдад, са настанени в два хотела. В неделя те бяха помолени да си платят сметките "за всеки случай". Жителите на Багдад обаче нямат право да напуснат столицата и да се преселят при близки в провинцията. Те са осведомени за очакваната война и се запасяват с хранителни продукти и гориво, съобщи Ройтерс.
Иракският външен министър Наджи Сабри заяви, че страната му от месеци се подготвя за въоръжен конфликт. "Готвим се за война така, сякаш ще започне след час", каза Сабри в интервю за арабския сателитен канал "Ал Арабия". Той добави, че на населението са раздадени дажби храна, които би трябвало да стигнат до края на август.
В същото време САЩ и Австралия наредиха на дипломатите си, чието присъствие не е крайно наложително, и семействата им да напуснат Израел, Сирия и Израел. "Известен брой дипломати, работещи в Израел, вече отпътуваха със семействата си", каза говорител на посолството, цитиран от АФП.
Великобритания призова вчера всички свои граждани в Кувейт да напуснат емирството поради заплаха от нападение с химическо или биологическо оръжие от страна на Ирак или терористична атака, съобщи АП. Агенцията припомня, че в Кувейт се намират около 3500 британски граждани. Британското посолство води преговори с "Бритиш еъруейз" за чартърни полети.
|
|