Нощното изпотяване е често оплакване, а причините за него са много. Терминът "нощно изпотяване" се използва в случаи, когато човек се поти толкова, че има нужда да смени дрехите, с които спи, или дори чаршафите си, въпреки че температурата в спалнята не е висока, в стаята не е задушно, а човек не е прекалено облечен.
Нощното изпотяване може да се сбърка и с горещи вълни при жените в менопауза. Разликата е, че горещите вълни обикновено започват с усещане за топлина, най-вече в областта на лицето, шията и гърдите, а потенето започва няколко минути по-късно. Нощното потене може да и признак за други хормонални нарушения - може да се предизвика от феохромоцитомите, карциномоподобния синдром и повишението на функциите на щитовидната жлеза.
При нощно потене е важно дали пациентът има треска, необяснима загуба на тегло или лесна уморяемост.
Една от често свързваните с нощното потене болести е туберкулозата - половината от пациентите с "жълтата гостенка" имат този симптом, както и кашлица, треска и умора. Бруцелозата - инфекция, предавана от заразено сурово мляко, също има подобни симптоми. Инфекциите на дихателната система и зимният грип също водят до нощно изпотяване. Но то може да се наблюдава и при нарушения в клапите на сърцето, остеомиелит - възпалителни изменения на костите и даже при СПИН.
Същите са признаците - загуба на тегло, потене и умора, и на рак, но далеч не всеки - с нощно изпотяване се свързва най-вече лимфомата.
Ако човек се поти и през нощта, и през деня, причината може да е в лекарства, които приема - например при антидепресантите това се наблюдава често. Други лекарства, които причиняват това състояние, са противовъзпалителните. Изпотяване предизвикват и лекарствата антипиретици, т.е. понижаващи температурата, като аспирин и парацетамол. Други медикаменти, чието действие често се съпровожда от потене са ниацин, тамоксифен, нитроглицерин, преднизолон и не на последно място продуктите от типа на виаграта.
Възможно е причината да е и киселини - една пета от случаите на нощно изпотяване може да се дължи на повишено отделяне на киселини в стомаха и рефлукс.
Хипогликемията - понижаването на нивото на глюкозата в кръвта понякога също може да предизвика нощно изпотяване. При хората, които вземат инсулин или други противодиабетни лекарствени средства, може да възникне понижаване на глюкозата в кръвта и съответно засилено потене.
Неврологични разстройства като автономна дисрефлексия, посттравматична сирингомиелия, инсулт и автономна невропатия също вървят ръка за ръка с нощно изпотяване.
Естествено, причина може да е и идиопатичната хиперхидроза - загадъчно и до днес за науката състояние, при което тялото постоянно произвежда голямо количество пот без видима медицинска причина.
ЛЕТНИ ПРОБЛЕМИ
Много хора, особено през лятото, страдат от повишено потене на краката. Причините за това са няколко:
• Затворени тесни обувки; топли, неподходящи за сезона чорапи
• Недостатъчни грижи за краката
• Вълнение, стрес
• Физическо натоварване, напрегната работа на мускулите
• Кожни заболявания на стъпалата - например при такова неприятно заболяване като гъбичките кожата между пръстите се лющи, съхне, болните места сърбят и всички тези симптоми понякога се съпровождат с повишено потене и неприятна миризма
• Инфекциозни, ендокринни заболявания, злокачествени образувания, а също патолотия на централната нервна система
Трябва да отделяме повече време за грижи за краката си не само през лятото, но и през останалото време от годината. Те трябва да се мият с хладка вода задължително два пъти дневно - сутрин и вечер, като се подсушават добре с хавлиена кърпа. Препоръчително е след сутрешната водна процедура те да се обработват с талк, дезодорант или антиперспирант (има и специални видове с противогъбични и антибактериални вещества).
Ако тези методи не помогнат, задължително трябва да се обърнете към дерматолог - силното потене на краката е сериозен повод да бъдат направени съответните изследвания, за да се открие вашето заболяване и да започне неговото незабавно лечение.
ФАКТИ
Потта на 98-99% се състои от вода, но заедно с нея от организма се отделят различни вещества, мастни киселини, холестерол и микроелементи. Причината за неприятната миризма е бактериалното разграждане на отделящите се вещества и тяхното окисляване - това са прекрасни условия за размножаването на микроби. Мъжете и жените са еднакво предразположени към отделянето на пот.
Каква е разликата между дезодоранта и антиперспиранта?
Дезодорантът прекратява разлагането на потта и за сметка на подбрани козметически композиции замаскира неприятната миризма. В неговия състав най-често има антимикробни феноли, масло от лавандула, мента, карамфил и задължително етилов спирт, който е силно антимикробно средство.
Антиперспирантът частично потиска потоотделянето в неговия първоначален етап. Задължително съдържа цинк, олово, цирконий. При взаимодействието на тези вещества с потта се образуват съединения, които "стягат" порите. Препоръчва се най-вече при повишено потоотделяне.
напълно готово за пускане,артиса заради реклама