:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,552
Активни 638
Страници 12,455
За един ден 1,302,066

Работодатели искат държавата да закрепости студентите у нас

Който замине в чужбина, да връща платените пари за издръжката си, предлагат две бизнес сдружения
Студентите държавна поръчка да са длъжни да останат да работят в страната за определен период от време - между 3 и 5 г., а който замине за чужбина, да възстанови парите, платени от бюджета за издръжката му. Около тази идея се обединяват две от национално представителните работодателски организации - БТПП и АИКБ. От БСК обаче са скептични, че подобно предложение може да се реализира. Идеята среща подкрепата на част от ректорите, но не и на студентите, показа проверка на "Сега". От просветното министерство също са с резерви.

Предложението не е ново - през 2011 г. премиерът Бойко Борисов поиска същото - заяви, че студентите, които се обучават по държавна поръчка, трябва да остават в страната, защото за тяхното обучение са инвестирани публични средства, които "изтичат" към чужбина.

Шефът на АИКБ Васил Велев обясни, че неговата организация също е предложила да се разработят нормативно "надеждни гаранции за ангажимент за постъпване за определен период на работа в българската икономика на ученици и студенти, които завършват образованието си с финансиране от държавния бюджет (например - за 5 години)". Велев предлага фирмите да имат "трансферни права" върху специалистите. "Не може един инженер, в който е инвестирано колкото и в един футболист, да напуска фирмата, която е инвестирала в него, а "Лудогорец" да има трансферни права върху Моци. Искаме и специалистите да доказват, че няма къде да работят в страната, преди да отидат да работят в чужбина, както ние доказваме за чужди специалисти от трети страни с пазарен тест, че няма български кандидати", каза Велев. БТПП също предлагат промени в законодателството, даващи възможност или задължение за специалистите да работят във финансиралата ги фирма за определен срок (3-5 г.). От палатата са дори и по-радикални, като искат да има ограничение за започване на работа в друга конкурентна фирма, освен при отказ на тази, която е финансирала обучението.

"Идеята противоречи на Европейската харта за правата на човека. Ние сме в параграф 22 - държавата няма как да накара младите хора да работят тук, защото не може да им гарантира място по професията. 60% от завършващите висше образование не работят по специалността си, а половината работят нещо, което изисква средно образование. В същото време има недостиг на кадри в десетки специалности, но заради липсата на кариерно ориентиране и митовете сред хората за хуманитарно и икономическо образование младите се записват само за дипломата, а след това му мислят", коментира експертът на БСК Томчо Томов. Той посочи, че в Ирландия се прави нещо подобно - задължително насочване на завършилите студенти към работни места.

От Министерството на образованието и науката (МОН) смятат, че подобно ограничение е сложно от юридическа гледна точка, а и е съмнително доколко може да е ефективно, при положение че държавата няма как да осигури реализация на всеки завършил висше образование у нас. "Пълно ограничаване на висшистите да работят в ЕС е невъзможно. Възможен е опитът за задържането на студентите от дадени направления у нас например чрез система за кредитиране. Това обаче може да е при условие, че въпросните специалности станат изцяло платени - в този случай студентът ще плаща пълната сума на обучението си, която ще му се възстановява, ако той се реализира при определени условия в България", обясниха от МОН.

Бизнесът е единодушен, че университетите трябва да се окрупнят, а държавата да финансира само специалностите, от които икономиката има нужда.

Работодателите предлагат редица мерки за подобряване на образованието и пазара на труда. Според БТПП трябва "да се преразгледа финансирането на база брой учещи се, което води до огромни компромиси с качеството на обучението. Други обективни критерии биха били броят на започналите работа по специалността в рамките на година след приключване на образованието, броят на приетите във ВУЗ за продължаване на обучението и т.н.". Според работодателите трябва да има и по-високи критерии за приемане в университетите, държавата да финансира само тези специалности, които са нужни на икономиката, за фирмите, плащащи стипендии на ученици и студенти, да има данъчни облекчения.



АКАДЕМИЧНО

Голяма част от университетската общност подкрепя отдавна идеята студентите по държавна поръчка да бъдат накарани по законов начин да работят у нас първите години след завършването си. "Това е задължително, в тази връзка и бизнесът може да помогне много - дали с по-високи заплати или пък с подпомагане на младежите със стипендии още по време на следването им", коментира шефът на Съвета на ректорите проф. Любен Тотев. Според него би могло да се помисли и за различни варианти за стимулиране на студентите да не напускат страната ни, например чрез опрощаване на студентските кредити, ако съответният висшист остане да работи в България. "Щом ползват държавна субсидия, студентите трябва да я оправдаят по някакъв начин. Ние трябва да произвеждаме инженери за нашата икономика", заяви подкрепа и ректорът на ТУ-София проф. Георги Михов. Според него обаче едва ли в демократична държава като нашата може да се въведе пълна забрана държавно субсидираните студенти да работят в чужбина, по-скоро би следвало да се търсят други икономически лостове за задържането им.

Председателят на студентските съвети Яна Вангелова коментира, че ако идеята се наложи в този й вид, ще има голям отпор от колегите й, тъй като подобни забрани са неприложими в европейското свободно пространство. "Бизнесът може да определя къде и колко години ще работи даден висшист само ако инвестира в него по време на образованието му, каквито примери има и сега у нас", коментира тя.
107
7487
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
107
 Видими 
29 Септември 2016 19:20
правилно!
подкрепям - макар че няма как да ги накараш да си върнат парите тия дето ще си земат уан-уей тикет щото тук с психолагия само за продавачи на чорапи стават

далеч по ефективен начин е обратният - платено образование 50:50 за всички специалности - примерно МОН дава 2000 лв/година на глава за учене на психология - но и "главата" която е решила да учи това (щото и е интересно) - също се бърка с 2 бона...


29 Септември 2016 19:26
От току завършили студенти файда няма. През първите години трудов стаж те все още се обучават, или дообучават.
Затрудявам се в търсенето на цензорни думи, за да охарактеризирам нашите работодатели.
29 Септември 2016 19:35
Който замине в чужбина, да връща платените пари за издръжката си

Подкрепям.
29 Септември 2016 19:40
Василл Велев от АИКБ съвсем изтрещя. БТПП дори не са работодателска организация.
Но ако ще връщаме трудовия феодализъм да направим и членството в профсъюзите задължително. Нали така другари капиталисти?
29 Септември 2016 19:44
При добра заплата и работа с перспектива никой няма да помисли дори да работи в чужбина.
29 Септември 2016 19:44
Поредната простотия на мутромилиционерите, така наречени бизнесмени , като искат кадри да си ги обучат! Нестига, че не плащат данъци ами искат и да закрепостят младежите в Мутростан, т`ва бетер соца бе!
29 Септември 2016 19:49
Затрудявам се в търсенето на цензорни думи, за да охарактеризирам нашите работодатели.

Не, че не си прав, но ако не се затрудняваше в намирането на НЕцензУрни думи щях да те разбера ...
29 Септември 2016 19:51
Малко им е! Поне 20 години, а най-добре до живот! И разпределение в провинцията!
29 Септември 2016 19:53
Одобрявам!
Възстановяване на крепостничеството, като първа стъпка към асоциирано членсто в Евразийския съюз.
Може да се помисли и върху други идеи - връщането на изходните визи за държавни служители, въвеждане на телесни наказания в учебния процес и прочее прогресивност!
29 Септември 2016 19:59
Пътят към робството и крепостничеството!
Всеки завършил в България студент да стане роб на ниски заплати и експлоатация - това може да е само в демократичната Република България на плутокрацията и олигархията!
Което и правителство да го стори, ще падне до 3 дни!
29 Септември 2016 20:07
А после държавата да забрани почивките в Гърция.
Като стъпка номер три държавата да задължи всички да почиват лятото на българското черноморие, а зимата на Банско. Ако нямат отпуска, достатъчно е да платят за неосъществения си престой.

Франция, Германия, Дания и кои още имат безплатно образование, че и стипедии дават. И нищо не си искат обратно.
Айде сега умниците отгоре, де одобряват работодателското искане, да ми обяснят логически що студент ще завършва тук и ще работи задължително за българска заплата, като може да завърши във Франция примерно.
М?
29 Септември 2016 20:14
Напълно подкрепям....искаш държавна поръчка....договор с държавата...
Не искаш даговор....плащаш....
Това е едно добро дело....образованието е нещо, което не е без пари
29 Септември 2016 20:16
А задължителните селскостопански бригади за латифундистите кога?
А жителството?
А ергенския данък?
Ще ми припомните ли какъв процент от българските сайб..., пардон, работодатели са без висше образование.
29 Септември 2016 20:19
Materius
29 Сеп 2016 20:14
Мнения: 115
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP
Напълно подкрепям....искаш държавна поръчка..

Прав сте, кажете го на т.нар. частен бизнес, който без държавни/общински поръчки изобщо нямаше да е бизнес.
29 Септември 2016 20:20
С една уговорка /изключение/ ! Всички бъдещи икономисти задължително да бъдат екстрадирани ! А, професоре ?
29 Септември 2016 20:22
Понеже това е трето съобщение по въпроса, констатирам, че форумните крепители на подобни пазарски инициативи на "бизнеса" все още ментално са си в соца и изобщо не знаят, че са част от ЕС.
29 Септември 2016 20:26
Да дават стипендии работодателите, да осигуряват практическо обучение, пък тогава да искат закрепостяване на младите специалисти. Аман от претенции!
А разпределенията ще ги връщат ли и как?
29 Септември 2016 20:27
Абе тия идиоти акъл имат ли, бе????
Как ще закрепостиш някой да ти работи ангария в ЕС доброволно????
Нали ако това стане, после ще има да съдят и осъждат България в Страсбург за нарушаване на основни свободи в ЕС?
Ами ако и в Германия опитат да приложат този принцип, ще има въстание!!!
Отново не искам да охарактеризирам идиотите, предложили тази глупост, но си личи партийната им закалка от предишни времена.....
29 Септември 2016 20:31
Велев предлага фирмите да имат "трансферни права" върху специалистите.

Обаче са наглички.
29 Септември 2016 20:40
Да ви дам моя пример:

Аз уча бизнес в лондонски колеж. Държавата ми поема таксата + режийни (6 000+9 000), т.е. пари за да се издържам докато уча. (Бел. Има много изисквания за да те приемат в такъв курс).
След като завърша (надявам се до седмица) и започна да получавам годишна заплата над 21 000 паунда ще започнат да ми удържат от доходите. Казват, че сумата е малка и не "боли".

Има ли нещо общо с нашата система?
29 Септември 2016 20:46
Обучаването е услуга, за която трябва да се плаща....как?.. е отделна работа.
Ако забучат по 12к годишна такса за доктори и архитекти всички ще писнат....
Е да, ама това са си реални разходи, които се покриват от бюджета...т.е. данъци и тн....откъв зор да плащам на млади доктори дето вземат диплома и отиват на запад?...или според някои форумци трябва да го правя?
Софи...ти ако имаш бол пари ...давай!! плащай!
29 Септември 2016 21:11
проф. Боян Дуранкев


Ти си "проф" ПОЧТИ колкото и аз съм класическа балерина: Виждал съм ги на живо, 'аресват ми се, и тоолкоз. Ама нямам аспирации да бъда балерина, или да се разписвам по форумите като такъФ! За разлика от теб.

ЧУКЧА, става дума за тези на които държавата им е платила образованието, НЕ за всички! В мразения "пиндостан" това е уредено: ВЗИМАШ ЗАЕМ и се учиш на нечии разноски. После заема го връщаш! OR ELSE!!!

Плати си сам образованието и беж по широкия свят! Друг ти го е платил (с някакъв договор): Изпълнявай задълженията си според договора!

Да си чувал за "head/brain hunters"?!? Eдва ли. Това са хора които търсят способни/перспективни студенти, и ги коткат (С ДОГОВОРИ) да им финасират учението, ама след това да бачкат за финасиращия. Не е робство (договорите са за определен срок/до връщане на заема, може и веднага!), и "не правиш свирки" а бачкаш по специалността си, и принасяш полза за финансиращия.
29 Септември 2016 21:22
mary1001
29 Септември 2016 20:40

Което означва на практика че трябва да им върнеш финаансирането (в твоя случай на който те финансира-държавата/коледжа). ЛЕГИТИМНО и справедливо!

Щото можеше "същата специалност" да завършиш във вечерното муниципално даскалО, ама тогава с труд биха те приели в МК Доналдс/кварталната пицария.
29 Септември 2016 21:30
Ти си "проф" ПОЧТИ колкото и аз съм класическа балерина

Мдам, форумът се обогатява все повече - интелектуално, духовно и манталитено. До окончателната си пазарСКост.
29 Септември 2016 21:47
А какво ще стане, ако няма работни места за всички, които са учили нещо и са завършили? По тая логика, ако се има предвид потребностите на всички предприятия в България - то трябва да се въведе и планова система на самото висше образование. Да речем, 2-3 хиляди студента на година. А колко са сега?
Тия "работодатели" - на всички ли ще намерят място за работа?
29 Септември 2016 21:53

ЧУКЧА, става дума за тези на които държавата им е платила образованието, НЕ за всички! В мразения "пиндостан" това е уредено: ВЗИМАШ ЗАЕМ и се учиш на нечии разноски. После заема го връщаш! OR ELSE!!!

Я виж как хубаво си го казал! "OR ELSE".
Разбирам ти напъна да стане като в USA. Нека всичко да е като в USA.
Нека както в USA, когато мангала си бръкне в джоба рязко - това да му бъде последното движение. Как е в БГ? Полицайте ходят да се оплакват може би в "Правата на човека" или "Хелзинкски комитет" когато мангалите ги бият с колове..
Нека в БГ да направят и спазват закона за чуждестранните агенти като този в USA. Не разни НПО-та за които никой не е гласувал да се месят във вътрешна и външна политика.
Нека най - накрая да купим две централи в USA и да задължим "US government" да купува тока на БГ компания.
И да не забравя - да направим 4 бази (for free) в щатите и да си разположим там двата танка и ремонтирания с полски двигател МИГ-29.
Тогава вече ще бъде "OR ELSE" и ще бъде както в US.

Забравих: Яка ограда по южната граница и "border patrol" на който не се представят за търсене на "asylum". Така е в "мразения" пиндостан.
29 Септември 2016 21:55
трябва да се въведе и планова система

Сакън, как си позволяваш да проповядваш подобна ерес, къде ти е ЕТАЦкото съзнание? Как не те е срам да залагаш мина в самите темели на демокрацията - пазара като регулатор на Сичкото. Я се засрами, покай се, посипи си главата с пепел веднага и се отречи три пъти до първи петли от антидемоктатичната идея за каквото и да било планиране в каквато и да било човешка дейност. Къде ти остаха ценностите. Я марш да си ги търсиш.
29 Септември 2016 21:59
ЧУКЧА, става дума за тези на които държавата им е платила образованието, НЕ за всички! В мразения "пиндостан" това е уредено: ВЗИМАШ ЗАЕМ и се учиш на нечии разноски. После заема го връщаш! OR ELSE!!!

Чукча, не знам какво е това пиндостан, ама във Франция, Германия, скандинавските изобщо не е така.
Понятно?

29 Септември 2016 22:10
А какво ще стане, ако няма работни места за всички, които са учили нещо и са завършили? По тая логика, ако се има предвид потребностите на всички предприятия в България - то трябва да се въведе и планова система на самото висше образование. Да речем, 2-3 хиляди студента на година. А колко са сега?
Тия "работодатели" - на всички ли ще намерят място за работа?


В някои държави фирми финансират определени факултети и по способните студенти там (НЕ всеки влиза и продължава в тези факултети, освен приемни изпити има и ЖЕСТОК подбор след първата година). Предимно в "реалните" науки.

Но има и нещо друго: Фирми от други бранжове (банкери, МЕГА корпорации, и "службите" търсят способни студенти завършили ВА. Доказали са се е могат да правят неща-Взимат ги и ги ДОобучват според нуждите им. Тук вече без обвързващи договори (освен конфиденциалност). Но с такива перспективи за ТОП 2-30те %, че почти никой не отказва този маршрут.

Все пак друго си е да напишеш в CV'то си "бачках 3 г' като младши експерт в оПщина Долно Нанагорнище", вместо "бачках за ....престижна организация"
29 Септември 2016 23:08
Чукча, не знам какво е това пиндостан, ама във Франция, Германия, скандинавските изобщо не е така.
Понятно?

Да де, ама първо, те са богати страни и могат да си го позволят и второ, студентите в голямото си мнозинство остават да работят в държавата, където са учили.
Плюс това в богатите държави идват обучени специалисти и от други държави, така че трудно може да става сравнение с България.
Както писах вече решението е въвеждане на такси и студентски заеми за изплащането им. Таксите да имат гратисен период и напълно да се опрощават след определен период от време (примерно три години), ако младежът е работил в България.
29 Септември 2016 23:19
Да де, ама първо, те са богати страни и могат да си го позволят и второ, студентите в голямото си мнозинство остават да работят в държавата, където са учили.

и какво ги грее това студентите? Ти май не разбираш какво говориш, а?
Какво го грее вуте пена и нане от Перник кои са богати и кои не са? Те ще отидат да учат там, където им е изгодно.
Или ти като голям умник ще искаш държавата да принуждава завършилите средно образование в България да си карат и висшето тук задължително?
29 Септември 2016 23:24
"Бизнесът може да определя къде и колко години ще работи даден висшист само ако инвестира в него по време на образованието му, каквито примери има и сега у нас", коментира тя.

29 Септември 2016 23:24
е не е точно като във футбола с трасферите, ама те наШте толкова си могат (дори не казвам, че разбират)
парите си се връщат така или иначе....
аз примерно съм завършил УНСС държавна поръчка. Пробвах да работя в бг, но за съжаление "трансферите" едва ми покриваха месечните издръжки. Намерих си работа в Скандианвия и ето - данъците които плащам всеки месец са по-големи от цялата ми заплата при трансфераджиите. Част от тези пари отиват в бюджета на ЕС, а от там и за изграждането на разкошните български магистрали. Пък четох, че българските магистрали имат експлоатационен срок от 10 години, а не като в Германия от само 5 години.
Значи кво излиза - плащам 10 пъти повече данъци (нали са само 10% в бг). От тях някаква част отива в бюджета на ЕС, а от там друга част за магистрали и селски стадиони в България. Тежко на българското образование, ако трансфераджиите изчислят, че аз плащам повече "трансфер".
29 Септември 2016 23:30
Дойдохме ли си на думата? Когато го говорех, какъв вой беше... Ама на, бизнесът се сетил.
Има много начини да се накарат да останат - да си получат дипломата срещу едно депозитче напр., което ще им се върне като минат определените години, договори с фирмите, фирмите да се гонят като империалисти, ако "крадат" кадри на колегите си и т. н.
Така и те ще бъдат пришпорени да мислят с период няколко години напред.
29 Септември 2016 23:38
Да си искат. Държавата не е в позиция да откликне на подобни средновековни искания. Поне докато е член на ЕС.
30 Септември 2016 01:55
Баси наглостта!
Въведоха "парите следват студента", раздуха държавната поръчка до нива, надхвърлящи десетки пъти реалните държавни нужди от специалисти, а сега да работели тук по задължение?!?!?
Абре, питеци, аз преподавам на аудитория от по 40 човека, само от СУ на всеки пет години излизат по 100-120 човека при общ брой на работните места в тази сфера около 300. Да ви направя ли простата сметка как изглеждат нещата в рамките на един "работен живот" от 40 години? Как я мислите тази работа?????
30 Септември 2016 02:12
Българите сме малък, но много прост народ. И изпростяваме още и още...
30 Септември 2016 02:33
Бизнесът е единодушен, че университетите трябва да се окрупнят, а държавата да финансира само специалностите, от които икономиката има нужда.

Каква нужда има "икономиката" ни от епиграфи? Аре, чао на класическата филология ... От богослови? Бай-бай, богословски факултет ... От етнолози?

Ето ви простичък списък на специалностите с държавна поръчка в един немски университет в един икономически ирелевантен факултет:
Културна антропология и европейска етнология
Музика и изкуство
Емпирично езикознание
Ислямистика
Класическа филология
Археология и история на римските провинции
Пра- и протоистория
Класическа археология
Археология и културна история на Близкия изток
Хебраистика
Африканистика
Японология
Кореистика
Китаистика
Югоизточноазиатски изследвания

Е как може да са толко прости тия германци? Дали щото хоризонтът им е малко по-далечен от това да караш бентли с бизнес "фризьорски салон"?
30 Септември 2016 06:34
Ще ми припомните ли какъв процент от българските сайб..., пардон, работодатели са без висше образование.


Почти не останаха такива.
Който нямаше, си купи.
30 Септември 2016 07:00
Обучаването е услуга

Услуга е да ти закърпят скъсаните гащи и да те подстрижат.
Б@си пазарСКите интерпретации на философията и обществените функции на образованието.
30 Септември 2016 07:26
Работодатели искат държавата да закрепости студентите у нас
И без това сме си създали хиляди идиотски правила и ограничения, които правят България това което е- най-бедната държава в ЕС и доста скапано място за живеене. Така че още едно идиотско правило или ограничение няма да промени кой знае колко обстановката. Просто ще се наложи на тези, които са решили да напускат България да учат висше в чужбина. Тогава вероятно ще изникне нов проблем- ще намалеят студентите и няма да стигат парите на ВУЗ. Но и за него ще измислим някоя забрана. И ще я караме така със забрани и ограничения докато се превърнем в европейската Северна Корея. Иначе това искане на работодателите е много показателно за произхода им и за комсомолския манталитет на "бизнес лидерите ни".
30 Септември 2016 07:59
Нормална новина. В страната на победилата тиквокрация изходните визи са неизбежен етап от "развитието" .
30 Септември 2016 07:59
Отново не искам да охарактеризирам идиотите, предложили тази глупост, но си личи партийната им закалка от предишни времена.....

30 Септември 2016 08:20
"Не може един инженер, в който е инвестирано колкото и в един футболист, да напуска фирмата, която е инвестирала в него, а "Лудогорец" да има трансферни права върху Моци"
дали въпросното лице е наясно по какви точно причини Моци има трансферна сума? нека осигури "бизнесът" необходимите причини и тогава да иска трансферна сума!
нали им се искаше "свободен пазар"? да са чували за пазар на труда?
30 Септември 2016 08:23
Идиоти... разбира се това няма да мине, щото все още има хора със здрав разум, но е изкушаващо човек да види фалита на един два института с феодални старци в тях.
Работодателите би трябвало да помислят в инвестиции в добавена стойност и малко по-високи заплати вместо бентлита и силикон и нещата може да си дойдат на мястото. Иначе може да се ориентират към внос на работна ръка. Живеем в свободен свят, тъкмо ще се види колко са конкурентни условията, които предлагат. Ей ги Македония и Молдова, къв е проблема, внасяйте специалисти за по 500 лв и готово.
30 Септември 2016 09:02
Ей ги Македония и Молдова, къв е проблема, внасяйте специалисти за по 500 лв и готово.


Проблемът с тези млади хора е, че не получават гражданство. Миналата година, след отказ за българско
гражданство, за Германия замина познато семейство лекари от Молдова, току що взели специалност у нас.
Имаха и две дечица, искаха да работят тук, харесваше им, че хората ги приемат, доброжелателното отношение на колегите,
оплакваха се и от негативизма на молдованците спямо рускоговорящите.

30 Септември 2016 09:10
Първом, държавата трябва да задължи законово самите работодатели да плащат редовно и в пълен размер заплати и осигуровки, пък тогава да мислят как да задържат студентите да работят у нас. Щото какви искания може да имат работодатели, дето масово не плащат заплати и не внасят данъци и осигуровки?
Друго е, как могат да искат студентите да не напускат страната, а на разните монополи и банки, дето също ползват държавни облаги, разрешават да си изнасят капиталите? Никой студент не е получавал повече преференции от банковия картел, дето му напълниха гаранционния фонд с държавни пари.
30 Септември 2016 09:20
Най-после нещо смислено да измислят. Все пак обаче логиката на държавната поръчка е, че би трябвало да им се гарантират работни места в бюджетната сфера доколкото държавата плаща т.е. е поръчала тези кадри. И наистина при отказ нека възстановяват парите за обучение. Същото трябва да залегне и ако дадена фирма се договори със студент да му плаща образованието срещу ангажимент за някакъв срочен договор на длъжност по специалността след това. Дано приемат нещо сериозно и без вратички в тази посока. Пък който не го кефи да стане младши експерт на 500лв. бруто - нека си плати за 6г. по 500лв. на семестър с някаква глоба отгоре и след това да ходи на обратната страна на Луната, ако ще.
30 Септември 2016 09:35
Не е лошо предложението, но трябва да бъде прецизирано.
Първо, държавата трябва да преосмисли политиката за държавна поръчка в университетите. Трябва да се направи списък с приоритетни специалности, които са дефицитни и от които икономиката изпитва нужда. Тези специалности да се финансират на 100 процента от държавата. Останалите специалности като: политология, психология, културология, руска филология и пр., да се заплащат от изучаващите ги в пълен размер, като държавата да не дава и стотинка за финансирането им.
Завършилите държавна поръчка да могат да избират между два варианта:
Първо, работят по специалността 5-7 години в България;
Второ, заплащат до стотинка по пазарна цена образованието си и отиват да работят където си искат.
За да започне някой работа в чужбина, дипломата му трябва да бъде преведена и легализирана. Легализацията се извършва от държавни институции и така който не е изпълнил горните условия, няма да може да осъществи намеренията си.
Конкретен пример:
Д-р Х е учил 6 години медицина без да е заплатил и стотинка. Решава, че не иска да работи 7 години в страната, а да замине веднага за Германия. Тогава вади едни 200 000 лева (ако ги няма, тегли кредит), плаща си, получава легализация и заминава. Толкова е просто!!!
30 Септември 2016 09:57
Д-р Х като е учил 6 г са го издържали родителите му.И в замяна на държавната дотация е полагал висококвалифициран умствен труд за да овладее трудните мед. науки за да е конкурентноспособен на нашия и европейския трудов пазар.Така че завършвайки, д-р Х не дължи нищо никому! Ако държавата иска да го задържи да му осигури европейски условия за труд,вкл. и заплата!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД