Въпреки многократните обещания на здравното министерство вече пети месец работата на фонда за лечение на деца не само че не се подобрява, но и все повече зацикля. Вчера напрежението ескалира, след като родители се събраха на протест, а напусналите членове на обществения съвет изнесоха фрапиращи факти за хаоса при вземането на решения. На тежките обвинения МЗ отвърна с поредното обещание да подобри работата на фонда. Родителите обаче настояват за оставка на директора проф. Владимир Пилософ.
Петимата напуснали членове на обществения съвет вчера за пръв път официално дадоха обяснение за оставките си. Те огласиха данни, че в последните пет месеца са подменени решенията за 47 деца. 20 одобрени от тях деца за лечение са отложени в протоколите за следващи заседания. 13 деца обратното - отложени са от съвета, но са одобрени от фонда. 3 деца са получили отказ от съвета, но са вписани като отложени. 6 деца са одобрени от съвета, но отхвърлени впоследствие от ръководството. 4 деца са вписани като отказ, а съветът е решил да ги отложи и едно дете е вписано като одобрено, а всъщност е получило отказ от съвета. Тези данни само потвърждават хаоса, при който се вземат решения за деца в изключително тежко здравословно състояние и липсата на публичност в работата на фонда.
Обществениците твърдят, че документите на децата не са пълни. В досиетата например са вписани много кратки медицински становища, без мотиви дали лечението може да бъде извършено у нас или в чужбина. Не всяко становище се придружава от оферта с финансовите параметри на лечението. Така общественият съвет няма увереност, че взема най-правилното лечение за детето, казаха напусналите. Те изнесоха още данни - от 21 април досега съветът е разгледал документите на 212 деца в нарушение на правилника. За 177 деца е взето решение с по едно медицинско становище, въпреки че по регламент задължително се представят 2 становища на експерти. Без нито едно становище са разгледани случаите на 5 деца. Без финансова оферта са били разгледани досиетата на 30 деца.
"По правилник ние нямаме право да гласуваме тези деца, но ако не ги бяхме гласували, 212 деца трябва да продължат да чакат кой знае още колко време. Същото се отнася и за децата без оферти, които разглеждаме, макар че ние гласуваме и финансовата част на заявлението. Гласуваме, защото те не могат да чакат. Това са деца с рак", обясни Десислава Хурмузова от гражданска инициатива "Спаси, дари на...".
"Чашата преля с едно дете - случаят с Емо, който е с много тежко онкологично заболяване. Гласувахме положително решение за детето на две заседания, въпреки че досието му не беше окомплектовано както трябва, което вече е практика във фонда. Гласувахме го два пъти, защото той нямаше време да чака, докато Пилософ се натутка да получи второ становище и оферта", разказа Хурмузова. Тя обясни, че детето е заминало за лечение в чужбина, а според майка му директорът на фонда е казал да заминават и че всичко е наред, като парите ще бъдат преведени малко по-късно. "Накрая родителите получиха отказ на 14 септември. Не е ясно какво се е случило и защо Пилософ реши да откаже на това дете. Каквото си реши той, това си прави вече пети месец", добави Хурмузова. Най-голямата изненада дошла след като обществениците получили протокол, в който да се подпишат, че не са гласували положително, а са отложили детето два пъти.
Проф. Пилософ отхвърли обвиненията за подмяна на решения. "Всичките протоколи са изпращани преди заседанието на членовете на обществения съвет. Съответно те са имали възможност на следващото заседание да дискутират дали има грешка, или не. Членовете на ОС, без ни най-малко да омаловажавам уважаемите дами, които правят тези изявления, но всички останали членове са именити професори, отговорни хора, които не могат да бъдат обвинявани, че видите ли, и той участва в цялата тази работа, която се твърди", защити лекарската гилдия Пилософ. По думите му подобни изявления уронвали както техния престиж, така и този на цялата институция.
Зам.-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков пък твърди, че забавяния в работата на фонда няма. Въпреки това единственото обещание на МЗ след протеста вчера беше именно да опита още нещо, за да ускори разглеждането на молбите. В бъдеще лекарите към фонда щели да дават своите становища в седемдневен срок. Бавенето на експертизите е една от причините, които обществениците посочват за хаоса в работата им. "Ще има нов начин на работа на обществения съвет. Протоколите ще бъдат разглеждани в момента. Всякакви поправки и добавки да бъдат правени в тези протоколи по време на заседанието", каза за пореден път Шарков. Той уверява, че с направените промени в правилника за работа на фонда тя ще се подобри - нещо, което се повтаря от началото на кризата, която започна с ареста на тогавашното ръководство на фонда на 20 април.
|
|