Ден след началото на протеста дружеството, към което е рудник "Бабино", оттегли искането си за прекратяване на концесията. |
Бунтът започна във вторник сутринта с първа смяна заради забавени възнаграждения от август, орязване на надници, неполучени ваучери за храна от март насам, и като цяло срещу плановете за закриване на рудника, които ще оставят над 600 души без работа. Рудник "Бабино" е част от "Въгледобив Бобов дол", свързван с Христо Ковачки. Във вторник в енергийното министерство от там е пристигнало искане за прекратяване на 30-годишната концесия на рудника. По същото време в Агенцията по заетостта е подадено заявление за масови съкращения на 650 души.
След като миньорите прекараха първата си нощ под земята, вчера сутринта "Въгледобив Бобов дол" е оттеглила искането си за прекратяване на концесията. От КНСБ пък съобщиха, че във вторник са преведени ваучери за храна за 62 хил. лв., но това е сумата само за март, а хората чакат купони за още шест месеца. Полагат им се по 5 лв. на ден, или 100 лв. на месец. Такава е ситуацията във всички рудници към дружеството, но от синдиката на Пламен Димитров са договорили дължимото да се плати до края на годината според погасителен план.
Миньорите се оплакват още, че не са получили целите си заплати за август, а ръководството е решило да удържи по 20% от тези възнаграждения заради нерентабилност през този месец. Според Колективния трудов договор в мините обаче заплатите се получават на части, като последната се дължи след 12-о число на месеца след този, в който е начислена. Тоест заплатата за август ще е изискуема едва от днес. Вчера синдикатите не бяха открити за коментар на тази екстравагантна клауза в договора. Нямаше техни представители и при протестиращите. "Нашите синдикати ги няма, те са в болничен. Това са пенсионери, които получават по 1000 лв. пенсия и от тука вземат още по 1000-1200 лв.", каза миньор.
Управителят на рудника Красимир Чаврагански обясни, че двама служители преизчисляват заплатите за август в момента и се надява до петък те да бъдат изплатени в пълния им размер. Чаврагански даде и данни защо заплатите за август са намалени: приходите били едва 65 хил. лв., а разходите - 1.1 млн. лв. 37% от заетите били в отпуск (272-ма от общо 730 работещи).От тях 15% били в платен отпуск, 4% - без причина не били на работа, а пък 18% - в болничен. "Голяма част от тези болнични са за психични заболявания на работниците", обясни управителят и дори каза, че се е обърнал към министър Петър Москов, защото се усъмнил в истинността им.
От началото на годината на компанията "Въгледобив Бобов дол", която е собственик и на рудник "Бабино", са наложени пет акта за общо 7300 лв., съобщиха от инспекцията по труда. Те са за всички рудници и са заради неизплатените ваучери за храна и заради неизплатени обезщетения при съкращаване на служителите. Вчера се очакваха нови санкции след поредните проверки на инспекцията.
Защо компанията е сменила решението за прекратяване на концесията само за 24 часа, не стана ясно. "Сутринта пристигна това писмо, в което ни уведомяват, че има настъпили нови обстоятелства, не ни известяват какви са те", обясни министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Концесията е подписана през 2007 г. и е със срок за 30 г. В искането за прекратяването й фирмата е посочила "липсата на целесъобразност и икономическа ефективност от експлоатация на находището".
Социалният министър Зорница Русинова каза, че имало възможност за всичките съкратени работници от "Въгледобив Бобов дол" да бъдат намерени работни места в региона. По думите й 150 от предвидените за съкращения миньори били пенсионери. "Наблюдава се системно неспазване на трудовото право и забавяне на възнагражденията", коментира Русинова работата на концесионера. От КНСБ по-късно съобщиха, че са се договорили с ръководството всички в пенсионна възраст да бъдат пенсионирани.
В края на деня от управата нямаха информация колко точно миньори остават под земята. Част от тях бяха извеждани за прегледи в спешна помощ, но състоянието на всички беше стабилно. Миньори разказаха, че под земята е над 40 градуса, "прах има доволно". Въпреки че мините са един от последните отрасли, в които синдикатите имат силни позиции, протестиращите се оплакаха, че сами са събирали пари помежду си и дарения от местни бизнесмени, за да свалят храна и вода на колегите си вътре.