Белгия може да се окаже поредната пречка пред ратифицирането на търговското споразумение между ЕС и Канада (СЕТА), след като местният парламент във френскоговорещата област Валония прие резолюция, призоваваща регионалния ръководител Руди Демот да се противопостави на сделката, писа електронното издание "ИЮ Обзървър". Те настояват преговорите с Канада да бъдат "прозрачни, демократични и всеобхватни". Според белгийското законодателство федералното правителство трябва да получи одобрението на седем институции - местните власти в трите региона и от eзиковите общности, за да подпише международни споразумения. Резолюцията на валонския парламент няма задължителен характер и Руди Демот може да не се съобрази с нея.
Местната власт в региона, включващ столицата Брюксел, също се готви да гласува срещу СЕТА. Така единственият от трите белгийски региона, подкрепящ документа, е холандскоговорещата Фландрия. Днес обаче парламентът във Валония също се очаква да гласува резолюция с призив към федералния премиер на Белгия Шарл Мишел да не ратифицира СЕТА.
През април т.г. ЕС приключи преговорите с Канада, които продължиха почти седем години. ЕС и Канада се надяват в края на месеца документът да бъде ратифициран, когато в Брюксел пристига на визита канадският премиер Джъстин Трюдо. На заседание на 18 октомври министрите по търговията от ЕС ще решават дали да бъде подписан документът. Поне три държави - Румъния, Белгия и Австрия, засега се въздържат да подкрепят споразумението. Доскоро и България беше против СЕТА заради продължаващия визов режим с Канада, но властта в Отава обеща поетапно отпадане на ограниченията от 2017 г. За да влезе в сила, споразумението трябва да бъде утвърдено от Европейския парламент и от националните държави на 28-те страни - членки от ЕС, в следващите две години.
Междувременно вчера Конституционният съд в Германия даде зелена светлина на правителството да подпише спорното споразумение между ЕС и Канада за свободна търговия, предаде "Дойче веле". Това стана възможно, след като магистратите отхвърлиха жалба, внесена от три организации и подкрепена от 125 000 души, срещу документа. Вносителите на жалбата - организациите Compact, Foodwatch и More Democracy - настояват, че СЕТА ще подкопае правата на работниците и стандартите за защитата на околната среда и на потребителите. Базираният в Карлсруе съд прецени, че мотивите им не са състоятелни, но все пак обяви редица условия, в това число и възможното излизане на страната от споразумението, например при ново решение на самия Конституционен съд.
ИСКАНЕ
Румънските власти отказаха канадското предложение за поетапно отпадане на визите за румънци, съобщи преди дни "Романия инсайдър". Според изданието властта в Отава е изпратила предложение за отпадане на визите едновременно до Румъния и България. То предвижда визите да отпадат поетапно до май 2018 г. За разлика от българските власти, обаче румънските не приели този краен срок. Букурещ настоява канадците да посочат точна дата през 2017 г. като краен срок за отпадане на визите. София и Букурещ заплашваха да не ратифицират търговското споразумение Канада-ЕС заради продължаващия визов режим.
-------------
125 000 души се подписаха под германската жалба срещу СЕТА, което според тях ще наруши правата на работниците, потребителите и стандартите за защитата на околната среда.