:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,792
Активни 633
Страници 12,695
За един ден 1,302,066

Белгия може да блокира търговското споразумение между ЕС и Канада

Конституционният съд на Германия разреши на правителството да ратифицира документа
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Германският Конституционен съд отхвърли вчера жалбата, подкрепена от 125 000 души, срещу споразумението за свободна търговия на ЕС с Канада и така даде зелена светлина на кабинета на Ангела Меркел да ратифицира документа.
Белгия може да се окаже поредната пречка пред ратифицирането на търговското споразумение между ЕС и Канада (СЕТА), след като местният парламент във френскоговорещата област Валония прие резолюция, призоваваща регионалния ръководител Руди Демот да се противопостави на сделката, писа електронното издание "ИЮ Обзървър". Те настояват преговорите с Канада да бъдат "прозрачни, демократични и всеобхватни". Според белгийското законодателство федералното правителство трябва да получи одобрението на седем институции - местните власти в трите региона и от eзиковите общности, за да подпише международни споразумения. Резолюцията на валонския парламент няма задължителен характер и Руди Демот може да не се съобрази с нея.

Местната власт в региона, включващ столицата Брюксел, също се готви да гласува срещу СЕТА. Така единственият от трите белгийски региона, подкрепящ документа, е холандскоговорещата Фландрия. Днес обаче парламентът във Валония също се очаква да гласува резолюция с призив към федералния премиер на Белгия Шарл Мишел да не ратифицира СЕТА.

През април т.г. ЕС приключи преговорите с Канада, които продължиха почти седем години. ЕС и Канада се надяват в края на месеца документът да бъде ратифициран, когато в Брюксел пристига на визита канадският премиер Джъстин Трюдо. На заседание на 18 октомври министрите по търговията от ЕС ще решават дали да бъде подписан документът. Поне три държави - Румъния, Белгия и Австрия, засега се въздържат да подкрепят споразумението. Доскоро и България беше против СЕТА заради продължаващия визов режим с Канада, но властта в Отава обеща поетапно отпадане на ограниченията от 2017 г. За да влезе в сила, споразумението трябва да бъде утвърдено от Европейския парламент и от националните държави на 28-те страни - членки от ЕС, в следващите две години.

Междувременно вчера Конституционният съд в Германия даде зелена светлина на правителството да подпише спорното споразумение между ЕС и Канада за свободна търговия, предаде "Дойче веле". Това стана възможно, след като магистратите отхвърлиха жалба, внесена от три организации и подкрепена от 125 000 души, срещу документа. Вносителите на жалбата - организациите Compact, Foodwatch и More Democracy - настояват, че СЕТА ще подкопае правата на работниците и стандартите за защитата на околната среда и на потребителите. Базираният в Карлсруе съд прецени, че мотивите им не са състоятелни, но все пак обяви редица условия, в това число и възможното излизане на страната от споразумението, например при ново решение на самия Конституционен съд.



ИСКАНЕ

Румънските власти отказаха канадското предложение за поетапно отпадане на визите за румънци, съобщи преди дни "Романия инсайдър". Според изданието властта в Отава е изпратила предложение за отпадане на визите едновременно до Румъния и България. То предвижда визите да отпадат поетапно до май 2018 г. За разлика от българските власти, обаче румънските не приели този краен срок. Букурещ настоява канадците да посочат точна дата през 2017 г. като краен срок за отпадане на визите. София и Букурещ заплашваха да не ратифицират търговското споразумение Канада-ЕС заради продължаващия визов режим.

-------------

125 000 души се подписаха под германската жалба срещу СЕТА, което според тях ще наруши правата на работниците, потребителите и стандартите за защитата на околната среда.
55
2303
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
55
 Видими 
13 Октомври 2016 19:55
Канада ще преглежда наши проектозакони, преди те да бъдат разгледани дори в българското Народно събрание! Демокрация ли?!

Протест „СПРЕТЕ СЕТА!“ 16 октомври, 16 ч., градинката пред Кристал


Натисни тук
14 Октомври 2016 01:17
Благодаря, че ни казваш за протеста.

Ще дойда.
14 Октомври 2016 01:29
И нашите български "герой" дават своя принос за победата.
Как мислите, дали тази точка е вкарана напълно случайно в дневният ред, на насроченото извънредно заседание на парламента?
Парламентът се събира утре извънредно

Изпълняващият длъжността председател на Народното събрание Димитър Главчев насрочи извънредно заседание на парламента за утре - 14 октомври. Това съобщиха за Агенция "Фокус" от пресцентъра на НС. Заседанието е от 09.00 часа. В дневния ред са включени три точки - . разглеждането на Проект на решение за отмяна на Решение на Народното събрание от 12.10.2016 г. за работата на НС през октомври и ноември 2016г. Вносители на проекта са народните представители Корнелия Нинова, Мустафа Карадайъ, Ангел Найденов и Жельо Бойчев. (Т.е. решението за извънредната ваканция на НС.) Втора точка предвижда разглеждане на Проект за решение във връзка с Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между Канада, от една страна, и ЕС и неговите държави членки, от друга страна. Трета точка от програмата на извънредното заседание предвижда провеждането на парламентарен контрол. Натисни тук
14 Октомври 2016 05:40
Тихомълком и на бърза ръка, а? Докато ни занимават с дипломата на ЦеЦа.
14 Октомври 2016 06:25
Тихомълком да. Защото до 18 трябва да имаме позиция, а някои български институции все още НЕ са съгласни споразумението да влвзе в сила без в замяна да отпаднат канадските визи за нас. За това топката се насочва към парламента. Прочее, споразумението може да се прилага и без ратификации от нацоиналните парламенти на държавите членки. Като временно. И макар и не в пълния си обем, главното - печалбите на трансконтиненталните корпорации- ще бъдат гарантирани и защитени. А това, че на наякакви балкански оръфляци ще са им нужни визи, за да отидат в Торонто - на кой му пука?!?
14 Октомври 2016 07:09
Канада ще преглежда наши проектозакони, преди те да бъдат разгледани дори в българското Народно събрание! Демокрация ли?!

Протест „СПРЕТЕ СЕТА!“ 16 октомври, 16 ч., градинката пред Кристал


да не забравите руски знамена и фланелки с образа на путин - нали сте патриоти.
14 Октомври 2016 07:12
а някои български институции все още НЕ са съгласни споразумението да влвзе в сила без в замяна да отпаднат канадските визи за нас. За това топката се насочва към парламента.


единствено от парламента зависи дали да се ратифицира CETA, не от някви други митични български институции. и ако визите не отпаднат вината ще е на българските политици и депутати, а не на ес.
14 Октомври 2016 07:15
Архаично,но се ползва-Кооптиране "на подпис"?---- "...Процедурата позволява, ако на 18 октомври не бъде постигнато съгласие, документът да бъде заверен "на подпис" в дните до 27 октомври. За края на месеца е насрочено заседание ЕС-Канада, на което предстои официалното утвърждаване на споразумението в присъствието на канадския премиер Джъстин Трюдо и председателите на Европейския съвет Доналд Туск и на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.","...При все това в четвъртък съдът в Карлсруе постави и условия. Магистратите изискват най-вече Берлин да гарантира, че Германия ще може да излезе от споразумение, ако поиска. Те не са се произнесли все още по конституционалността на договора и ще минат месеци преди те да постигнат решение по този въпрос, отбелязва АФП." http://www.mediapool.bg/germanskiyat-konstitutsionen-sad-dade-zelena-svetlina-na-sporazumenieto-es--kanada-news255157.html
14 Октомври 2016 09:27
единствено от парламента зависи дали да се ратифицира CETA, не от някви други митични български институции

Така е. Но преди ратификацията има едни други процедурки, които практически позволяват споразумението да влезе в сила, "временно" и без санкция от парламента. Елегантно, а?
14 Октомври 2016 09:52
Но преди ратификацията има едни други процедурки, които практически позволяват споразумението да влезе в сила, "временно" и без санкция от парламента. Елегантно, а?


е и?
първо тази процедура е гласувана от всички страни членки на ес чрез съветът на ес
второ подписването за да влезе временно в сила ще бъде от съветът на ес (т.е. пак от отделните правителства)
трето ако някоя от страните членки не ратифицира СЕТА, договорът отпада за целия ЕС.
се ще изтърпите година-две, докато минат ратификациите.

да не споменаваме, че СЕТА се договаряше над 10 години и всички спорни въпроси са минали през парламентите и правителствата на всяка една страна членка (вкл. и българия) за одобрение. гърците например над две години изработваха становище относно фетата и някои други техни продукти.
14 Октомври 2016 09:59
Ивейжън, то си беше ясно защо всъщност Той благослови "разпускането" на парламента, но на теб, на мен и на още шепичка. Все трябва някой публично да го обясни, особено в пункта за "временното". И ТТИП така ще пробутат.
14 Октомври 2016 10:03
Все трябва някой публично да го обясни, особено в пункта за "временното".


http://ec.europa.eu/trade/policy/in-focus/ceta/

то требе и да се напъне човек да чете, ако е способен на такова усилие де.
14 Октомври 2016 10:12
Канада ще преглежда наши проектозакони, преди те да бъдат разгледани дори в българското Народно събрание! Демокрация ли?!

Протест „СПРЕТЕ СЕТА!“ 16 октомври, 16 ч., градинката пред Кристал



да не забравите руски знамена и фланелки с образа на путин - нали сте патриоти.


И какво общо има горното с твоята "забележка"? Не е лошо да влагаш малко мисъл...
14 Октомври 2016 10:19
И какво общо има горното с твоята "забележка"?


(снимка: натиснете тук)

от вчерашните линкове, които патриотите напускахте.

забележете и как е озаглавена снимката - Протест в София срещу ТПТИ и СЕТА



p.s. а глупостта че канада ще преглежда и одобрява българските законопроекти още преди да влезнат в парламента, не се нуждае от коментар. то и много по-големи бисери изръсихте, като за норвежката сьомга например.
14 Октомври 2016 10:35
И се надявяме "А дано!", друга държава, (може и Белгия) да блокира споразумението, което явно не е изгодно за Европа.
А България на всичко е съгласна. И въженцето ще си донесем, ако поиска "Големия брат" - който и да е той!
14 Октомври 2016 10:36
Да, видях снимката, но не видях руско знаме и портрет на Путин?
А ти като "истински патриот" си "ЗА" ТТИП и СЕТА, нали! Истинските патриоти искат да са зависими, да нямат думата за интересите на страната си, нали?
Щото досега не съм прочел нещо от теб, което да защитава българските интереси!
14 Октомври 2016 10:37
http://www.duma.bg/node/133683
Отпадането на визите с Канада е в замяна на подписа на България
под договора за свободна търговия СЕТА, който е пълен с опасности

...Българският преговорен екип е пропуснал да защити интереси на
страната от съществен характер, които ще засегнат живота на всички българи.
Според записаното в СЕТА всички публични услуги подлежат на либерализация,
освен включените в т.нар. негативен списък. Германия е поискала комерсиализацията
на водата да остане извън договора, България обаче не е отправяла подобно искане,
което ще рече, че след ратификацията сагата със "Софийска вода" може да се мултиплицира,
но в канадски вариант, при това не само в едно населено място. В СЕТА има защитени 140
географски означения за храни и напитки. Българските преговарящи не са се преборили
нито един от четирите наши защитени продукта да попаднат сред посочените в договора...
14 Октомври 2016 10:40
което явно не е изгодно за Европа.


с кое по-точно е неизгодно за европа?

с това, че заради СЕТА стайнбека ще яде токсична норвежка сьомга, или че заради СЕТА ес аще легализира детския труд, или че заради СЕТА WELLA и L`Oreal, най-сетне ще влезнат на българския пазар и ще унищожат арома....

14 Октомври 2016 10:41
p.s. а глупостта че канада ще преглежда и одобрява българските законопроекти още преди да влезнат в парламента, не се нуждае от коментар. то и много по-големи бисери изръсихте, като за норвежката сьомга например.

А тези "глупости" са разследвани и написани от западни журналисти, не от руски! Европа се тресе от протести срещу Двете заробващи американско и канадско споразумения!!! Но на теб ти бъркат в очите българските патриоти! Защото патриотизмът за теб се заключава в омраза срещу Русия – и в нищо друго!!!
Голям патриот си, няма що! Щом мрази човек Русия и Путин – значи е патриот – толкова се побира в една гънка...
14 Октомври 2016 10:41
Да, видях снимката, но не видях руско знаме и портрет на Путин?

сложи очилата.
14 Октомври 2016 10:42
А тези "глупости" са разследвани и написани от западни журналисти!




14 Октомври 2016 10:43
Нека не допуснем да ни продадат за жълти стотинки! Нека ясно изразим позицията си! Стоп на СЕТА и ТТИП!
Елате на 16 октомври в 16 ч. в известната градинка пред "Кристал" и покажете червен картон на СЕТА и ТТИП!
Организатори: Сдружение "Солидарна България", Екологично сдружение "За Земята", Гражданска инициатива за забрана на шистовия газ в България, Коалиция "България без ГМО", Инициативен комитет "За чиста България"
14 Октомври 2016 10:49
РКИ, хайде прочети какво казват хората, които разбират...

Корпоративното робство
Специален доклад на Института за модерна политика


http://www.modernpolitics.org/wp-content/uploads/IMP-report-TTIP.pdf
14 Октомври 2016 10:51
сложи очилата.

Това не е портрет на Путин, а фланелката на някаква госпожа, която има право да си има пристрастия. Ако гледаш кой каква фланелка е облякъл, бая ще се учудиш...
14 Октомври 2016 10:56
Корпоративното робствоСпециален доклад на Института за модерна политика


а докладче от 2014, пълно с инсинуации и оплаквания без конкретно позоваване на ни един от приетите или дискутирани текстове в TTiP.

а каква връзка има със СЕТА, това дори и на вас не ви е известно.
14 Октомври 2016 10:57
а фланелката на някаква госпожа, която има право да си има пристрастия.


че аз за фланелки съм ви писал

те, дори не четете какво сте цитирали:
Стайнбек
14 Окт 2016 10:12Мнения: 14,548

да не забравите руски знамена и фланелки с образа на путин - нали сте патриоти.


омразата ви към всеки, който не обича путин и рашъ ви заслепява.
14 Октомври 2016 11:02
Да, определено трябва да се чете. След като е толкова полезно и изгодно това споразумение, защо клаузите му са толкова секретни и е пълен информационен мрак за какво става дума?
http://www.memoriabg.com/2016/08/11/ceta-alchnostta-i-nekadurnostta-vlastvat-nad-razuma/
14 Октомври 2016 11:02
Ноам Чомски: България е една провалена държава, благодарение на САЩ. Отстоявайте независимостта си!


САЩ не се интересуват да изнасят демокрация, а да изнасят подчинение и за това има стотици примери. Предупреждението ми към българите е да мислите много внимателно за пропагандата, която се шири за много високохуманните и благородни цели на мощната държава САЩ.


Ако САЩ и страните в Европа бяха страни, спазващи закона, би трябвало да изкарат на съд собствените си ръководители за сериозните нарушения на Женевската конвенция


Eто какво е посланието ми към българите:

Вие сте малка държава и от вас се искат повече морални усилия да отстоявате независимостта си. Добре е да знаете, че България е една провалена държава благодарение на САЩ. Но след всеки провал може да последва възход. Дали ще ви се случи зависи и от вас.

Предупреждението ми е да мислите много внимателно за пропагандата, която се шири за много високохуманните и благородни цели на мощната държава САЩ.


Автор: Ноам Чомски, професор по лингвистика в Масачузетския университет

Източник: News Fron
Натисни тук

Прочетете цялата статия! Особено такива като РКИ
14 Октомври 2016 11:04
омразата ви към всеки, който не обича путин и рашъ ви заслепява.


Това може да го напише само човек, който е мръднал...
14 Октомври 2016 11:08
Една от най-големите опасности за Европа от евентуалното подписване на Трансатлантическото търговско инвестиционно партньорство /TTIP/ е нахлуването на американските ГМО-продукти на европейския пазар. Това е страшилището. TTIP е основният канал, по който американските корпорации ще залеят Европа със своята ГМО-продукция и ще отровят европейците. Това е истината.

Нещо повече. Цялото съвременно европейско селско стопанство в сегашния си вид ще бъде разорено. Този процес е неизбежен, ако TTIP бъде подписан.


Натисни тук
14 Октомври 2016 11:08
Да, определено трябва да се чете. След като е толкова полезно и изгодно това споразумение, защо клаузите му са толкова секретни и е пълен информационен мрак за какво става дума?http://www.memoriabg.com/2016/08/11/ceta-alchnostta-i-nekadurnostta-vlastvat-nad-razuma


гарване, освен пошлата пропаганда може да се напънете да прочетете и това:

http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2014/september/tradoc_152806.pdf

пълния текст на СЕТА.
14 Октомври 2016 11:09
*
14 Октомври 2016 11:09
Стайнбек
14 Окт 2016 11:08Мнения: 14,551
От: BulgariaСкрий: Име,IP
Една от най-големите опасности за Европа от евентуалното подписване на Трансатлантическото търговско инвестиционно партньорство /TTIP/ е нахлуването на американските ГМО-продукти на европейския пазар. Това е страшилището. TTIP е основният канал, по който американските корпорации ще залеят Европа със своята ГМО-продукция и ще отровят европейците. Това е истината.Нещо повече. Цялото съвременно европейско селско стопанство в сегашния си вид ще бъде разорено. Този процес е неизбежен, ако TTIP бъде подписан.Натисни тук


източник строго секретно!

14 Октомври 2016 11:11

Операция „Гладио” – мръсната тайна на Запада и най-зловещата страница в историята след Втората световна война

Пол Крейг Робъртс: „Всеки, който мисли, че демократичните правителства не биха убили собствените си граждани, е дълбоко неинформиран. Ако, драги читателю, ти си един от тези наивни хора, посети интернет и се запознай с Операция „Northwoods” и Операция „Гладио”.


Натисни тук
14 Октомври 2016 11:12
Това може да го напише само човек, който е мръднал...


като този написал това ли:

Европа се тресе от протести срещу Двете заробващи американско и канадско споразумения!!! Но на теб ти бъркат в очите българските патриоти! Защото патриотизмът за теб се заключава в омраза срещу Русия – и в нищо друго!!!Голям патриот си, няма що! Щом мрази човек Русия и Путин – значи е патриот – толкова се побира в една гънка...
[/quote]

14 Октомври 2016 11:14
трето ако някоя от страните членки не ратифицира СЕТА, договорът отпада за целия ЕС.

Тцъ. Отпада за нея. На Съвет на ЕС решението ще се приеме с квалифицирано мнозинство, т.е. не можем да наложим вето и там. Но може да се присъединим към група държави, които по една или друга причина ще гласуват против. И накрая - позициите на България за Съветите на ЕС се одобряват от правителството, не от парламента. След решението на Съвета на ЕС споразумението ще влезе в сила с "временен" характер, който давана практика почти пълна свобода на действие на договарящите се страни - ЕС и Канада.
Експертите не са пропуснали да защитят българските интереси - напротив, картинката им е пределно ясна - след приемане на решението на 18-ти, ако то се приеме, България губи каквито и да е практически лостове за влияние върху Канада, ще ни останат само имагинерни такива. Но какво и защо ще решат политиците е съвсем друга тема. И понеже политиците вече, изглежда, са се оринтирали/са ги ориентирали към определено решение, се създава впечатление, че някой чиновник някъде нещо е проспал. Пак пиша - не е така.
И да - споразумението с Канада трасира пътя на такова със САЩ.
14 Октомври 2016 11:14
Стайнбек
14 Окт 2016 11:11Мнения: 14,552
От: BulgariaСкрий: Име,IP
Операция „Гладио”


стайнбека скъца синджира, пуца с руска пропаганда гьотере, белким нацели нещо.

14 Октомври 2016 11:15
Evasion
14 Окт 2016 11:14Мнения: 14,812
Тцъ. Отпада за нея.




стига глупости.
14 Октомври 2016 11:21
стайнбека скъца синджира, пуца с руска пропаганда гьотере, белким нацели нещо.

И къде я видя тази руска пропаганда?
Ноам Чомски? Пол Крейг Робъртс? Институт за модерна политика?
Наистина си за съжаление.
14 Октомври 2016 11:22
споразумението с Канада трасира пътя на такова със САЩ.

Точно.
14 Октомври 2016 11:48
Добре е да знаете, че България е една провалена държава благодарение на САЩ.


Това изявление на Чомски е фалшификат. Имаше преди време подобен пасквил приписван на Умберто Еко и всички български "патриоти" умираха от кеф да го препостват. С такива патриоти врагове не ни трябват..

Истинският текст на интервюто с Чомски можете да видите тук:

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=227625
14 Октомври 2016 12:18
България е една провалена държава благодарение на САЩ.

Какво общо имат патриотите? Какви врагове са ВИ? На кого?
Щото горното си е вярно и с Чомски, и без Чомски. Няма нужда друг да ни го казва. Казали са го още с плана Ран-Ът.
Та не разбрах КОИ са истинските патриоти? Според определени форумци тук, това са българи, които мразят Русия и обичат САЩ... Или?
Щото от всички русофоби тук не съм чул всъщност една защита на българските интереси...
Така че под понятието патриот у нас явно се разбира: тези, които са готови да продават и подаряват българските интереси, стига да не е на Русия и Путин. Когато е на САЩ или ЕС, тогава може. Дори на Турция може, само и само да не е на Русия. Странно понятие за патриотизъм, много странно.
14 Октомври 2016 12:21
http://www.pan.bg/view_article-6-355239-Top-juristi-protiv-korporativnite-tribunali-v-TPTI-i-SETA.html
Топ-юристи против корпоративните трибунали в ТПТИ и СЕТА

14 Октомври 2016 12:22
***
14 Октомври 2016 12:24
Щото горното си е вярно и с Чомски, и без Чомски.




директно признание, че сте постнали лъжа.

14 Октомври 2016 12:39
Доскоро и България беше против СЕТА заради продължаващия визов режим с Канада


Само заради това? Тъпанари!

14 Октомври 2016 12:56
Просто повече не ми споменавай ника и не се обръщай към мен и аз ще направя същото.

надявам да се най-сетне да запомните горното, защото досега редовно не аго спазвате.
14 Октомври 2016 13:06
http://www.pan.bg/view_article-6-355239-Top-juristi-protiv-korporativnite-tribunali-v-TPTI-i-SETA.html
апел на европейската академична юридическа общност до Европейската комисия и Европейския парламент да не приемат Трансатлантическите търговски споразумения на ЕС със САЩ и Канада - ТПТИ и СЕТА, докато в тях фигурират паралелни на правосъдните системи механизми за съдене на държави от инвеститори. Въпросните механизми, известни като ISDS, представляват на практика частни трибунали, в които корпорации могат да завеждат дела срещу властите с искания за обезщетения, ако сметнат, че очакваните от тях печалби са намалели вследствие от въвеждане на регулации, закони, политики и т.н.

„САЩ, Канада и Европейският съюз имат високоразвити ефикасни съдебни системи, които гаранти-рат подходяща юридическа защита на чуждестранните инвеститори. Апелираме към вас да не отслабвате и подкопавате върховенството на закона и демократичните принципи, върху които са основани страните-членки и Европейският съюз като предоставяте на чуждестранните инвеститори ненужна, системно предубедена и структурно нездрава паралелна юридическа и съдебна система в ТПТИ и СЕТА", се казва в апела.

От българска страна под него се подписаха седмина преподаватели от Софийския университет. Това са проф. Георги Стефанов - професор по международни отношения и история на дипломация-та, проф. Георги Близнашки, преподавател по конституционно право и експремиер на Република България, проф. Красимира Средкова - преподавател по трудово и осигурително право, член на Европейския комитет за социални права; проф. Лазар Груев - преподавател по наказателно право, бивш конституционен съдия и председател на Върховния касационен съд; проф. Огнян Герджиков - преподавател по търговско право, бивш председател на Народното събрание; проф. Пламен Киров - преподавател по конституционно право, бивш конституционен съдия и проф. Сашо Пенов - преподавател по финансово право и декан на Юридическия факултет на СУ.

Писмото е подписано от известни европейски юристи - професори от най-големите университети като Хумболтовия в Берлин, Сорбоната в Париж, Оксфорд, Кеймбридж, Лондонското училище по икономика, университетите в Барселона, Лисабон, Амстердам, Залцбург, Торино и др. Сред тях личат имената на проф. Женевив Бурдио, проф. Евелин Лагранж, проф. Алан Бог, проф. Давид Капитан, проф. Дани Никол, проф. Уго Матеи и още десетки преподаватели и изследователи в областта на юридическите науки.

Светилата на европейското право предупреждават, че механизмите ISDS в търговските споразумения от нов тип установяват привилегии за чуждестранните инвеститори, базиращи се на неясни материалноправни стандарти. Те ще могат да търсят отговорност от държавите за своите пропуснати печалби, „дори когато предприетите от държавите мерки са недискриманационни, законни от гледна точка на местното законодателство и имат за цел например да защитят природата, общественото здраве или правата на работещите, да ренационализират железопътни линии, водоснабдителни, енергоснабдителни или здравноосигурителни системи".Това на свой ред може да доведе до въздържание на правителствата от регулаторни мерки в обществен интерес поради заплахата от инвестиционен арбитраж и високите компенсации, които следват от него.
14 Октомври 2016 13:08
представляват на практика частни трибунали

ми не са частни - публични са.
само това е достатъчно за да се види, компетентността на въпросните юристи по въпроса.
14 Октомври 2016 13:12
Тия белгийци мноо прости. Такова хубаво споразумение, пък те се дърпат
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД