:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,665
Активни 620
Страници 3,230
За един ден 1,302,066

100 пациенти са отказали да дадат пръстов отпечатък в болница

150 лв. такса за разговор с анестезиолог искали в лечебно заведение
Едва 100 пациенти са отказали да бъдат регистрирани в болница с пръстов отпечатък, обяви Мартин Банков, експерт от информационната дирекция на здравната каса. Това е равно на 0.02% от пациентите, ако се приеме, че здравната каса плаща 2 млн. хоспитализации годишно, поясни той.

"Когато пациент откаже да бъде регистриран с неговия уникален регистрационен номер, лечебното заведения е длъжно да уведоми незабавно районната здравна каса. Екип от касата следва да посети лечебното заведение, да установи на място ситуацията, да разясни на пациента каква би била ползата както за него, така и за цялата система на здравеопазването от приложението на новата система, и ако пациентът реши, може да промени решението си", каза още Банков. Пациент, отказал да даде отпечатък, може да бъде регистриран чрез ЕГН или лична карта, но за болницата ще последва проверка. Едва 5% от отказалите да дадат отпечатък са склонили да се регистрират след пояснение за ползите от новата система, сочат обаче наблюденията на касата.

От друга страна, ако болница откаже да приеме пациент, който не иска да се регистрира с пръстов отпечатък, тя може да бъде дадена на прокуратурата, заплашиха пък от агенция "Медицински одит". "Никой няма право да отказва достъп на пациент до здравеопазване и ако някой си го позволи, ще бъдат намерени всички методи на въздействие, включително налагане на санкции", заяви главният секретар на агенцията Димитър Евлогиев. Освен здравната каса, може да се намеси и агенцията, тъй като ще бъде компрометирано качеството на лечение. "Може да дойде и прокурор, ако са заплашени животът и здравето на пациента", допълни той.

359 болници вече работят с пръстов отпечатък. Според Банков засечките в системата, които водят и до дълго чакане за регистрация, се дължат на това, че на места хората, които извършват регистрацията, допускат грешки, защото не са добре обучени. "Масово допускана грешка е, че когато пристигне човек в спешно състояние, бързат, спускат се да го регистрират на мига. Регистрацията може да стане и на много по-късен етап, буквално и 5 минути преди да бъде дехоспитализиран пациентът", даде друг пример експертът. В други болници пък опитвали по 15-16 пъти да вземат отпечатък от пациент, при който това е невъзможно по здравословни причини.

Заради тези неуредици стартът на задължителната пръстова идентификация в болниците беше отложен от 1 октомври за 1 ноември. Оттогава ще бъде активно и мобилно приложение на НЗОК, с което всеки пациент ще може да следи какви средства за лечение са платени за него от касата.



ЖАЛБИ

Сигнал за искано дарение за 30 000 лв. в болница и такса от 150 лв. за разговор с анестезиолог са най-фрапиращите жалби, подадени до Националната пациентска организация, съобщиха оттам. От организацията пускат и платформа, на която пациентите могат да подават сигнали за нередности - zdravenotziv.bg, като казусите, които касаят институциите, ще бъдат препращани към тях.
17
1948
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
17 Октомври 2016 20:03
Едва 100 пациенти са отказали да бъдат регистрирани в болница с пръстов отпечатък, обяви Мартин Банков, експерт от информационната дирекция на здравната каса. Това е равно на 0.02% от пациентите, ако се приеме, че здравната каса плаща 2 млн. хоспитализации годишно, поясни той.
Тука май некоя кака е поомешала круши с компири
17 Октомври 2016 20:26
Боже мили!

Тия в Здравната каса много са си надвили над масрафа, щом могат да губят толкова време в кандърми на болни /и следователно зависими/ хора.

Това е толкова отвратително, че даже губя слово.

Но ми се струва, че щом имат ресурс да се занимават са такива глупости, спокойно осигуреното гражданство може да си позволи десет-двадесет процента съкращения на раздутия им щат.
17 Октомври 2016 20:32
За колко време 100 пациента? За месец, за седмица?
Тоя сравнява круши с краставици.
17 Октомври 2016 21:14
мобилно приложение на НЗОК, с което всеки пациент ще може да следи какви средства за лечение са платени за него от касата.

А как пациентът може да разбере какво му е? Който се е докосвал до медицинско заведение, знае, че докторите са безсловесни и само срещу минимум 20-тачка могат да проронят дума - еднократно!
17 Октомври 2016 21:26
е пак добре, защото адвокатите май вземат петдесетачка
17 Октомври 2016 22:09
Е па няма да си дам отпечатък, та квото ще да става! Аз да не съм престъпник?! Сигурно на мигрантите не им взимат, но на нас ни правят цели досиета. Не стига, че личната ни карта се подмята за щяло и нещяло, ами сега и отпечатъци! Що за държава е това?! Да третира собствените си граждани като "бройки". А може би после ще ги използват, продават? Каква е тая дивотия? За да си смениш името за тока, ти искат нотариален акт и лична карта!!! За какво им е? Ако не е мой имотът няма да плащам ток ли? Не им ли стига адрес и номер на електромера, а и клиентски номер?! Те ти дават услуга, ти им плащаш. Какви са тия полицейски методи?! Остава да поискат и "ключ от квартиры, где деньги лежат"!
17 Октомври 2016 22:57
17 Октомври 2016 23:04
В други болници пък опитвали по 15-16 пъти да вземат отпечатък от пациент, при който това е невъзможно по здравословни причини.


Тоя Банков наистина информационен експерт... Я как леко приплъзва, че кретенизма е дело на болницата, а не на касата..
17 Октомври 2016 23:10
Екип от касата следва да посети лечебното заведение, да установи на място ситуацията, да разясни на пациента......


Имам няколко въпроса и ще съм много благодарна журналистите да разнищят:

1. От колко човека служителя е екипът?
2. На парче пациент ли им се плаща или са на заплата?
3. По колко на пациент, съответно колко им е заплатата?
4. КОЙ им я плаща?
5. Цялата операция не може ли да се квалифицира като психически тормоз?
6. При по-твърдоглави пациенти НЗОК стига ли и до физически такъв? Или това да го чакаме след 1-ви ноември?

7. А какво стана с парите, които Дянков цапцароса????
17 Октомври 2016 23:20
Интересно...
Защо в частната болница никой не ми иска пръстов отпечатък, а само лична карта?
18 Октомври 2016 07:23
Е, успокоих се, значи в България официално и статистически вече са регистрирани 100 човеци. Може пък да има надежди и за раята...
18 Октомври 2016 07:25
Протестърска мрежа и БХК кво викат по въпроса. Щото не съм ги чула да шептят даже, затуй питам.
18 Октомври 2016 08:02
Те сега са заети- събират кестени по "Руски"
18 Октомври 2016 12:26
"Що си с/без шапка?Цигарите що са ти с/без филтър?"
А'пропо от колко "тръгва" разговора с адвокат?Част от "възмУтените" граждани със сигурност знаят,но го приемат за нормално?
18 Октомври 2016 12:30
Защо в частната болница никой не ми иска пръстов отпечатък, а само лична карта?

OLDMAD,,защото най вероятно не си включен в някоя от прословутите "Клинични пътеки" на НЗОК.Пръстовият отпечатък го иска НЗОК,нищо че пред хората персонала на болниците си го "отнася"/както винаги/
18 Октомври 2016 12:35
100 човеци

Неандерталци неразбиращи че ги крадат.
18 Октомври 2016 12:40
Алото,на пациентите в частните болници работещи извън здравна каса какво точно им крадат?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД