Извънредният ремонт на Изборния кодекс се оказа поредният кризисен пиар и пушилка. След двуразова среща при премиера Бойко Борисов - веднъж с представители на ГЕРБ и после с Патриотичния фронт и Реформаторския блок, проблемите бяха изгладени, а участниците в новия епизод на управленската драма - удовлетворени. Борисов обяви, че ГЕРБ прави компромис с поправките в кодекса, но го прави единствено заради стабилността на правителството. Патриотите, които преди това се канеха да напуснат властта, ако се посегне на тавана от 35 секции в чужда държава, се похвалиха, че няма да предоставят възможност на опозицията да тържествува. "Смятаме, че правителството може да продължи полезната си за България дейност и в тази връзка промените се постарахме да бъдат минимални", обяви след срещата с Борисов съпредседателят на ПФ Валери Симеонов. Макар и по-немногословни, и реформаторите показаха, че са доволни от този развой на събитията. Така се стигна до компромисния вариант ограничението за секциите да важи само за страните извън Европейския съюз. За квадратчето "Не подкрепям никого" бе решено, че така подаденият глас ще се брои за действителен, както по отношение на избирателната активност, така и при изчисляването на изборните резултати, но само при мажоритарен вот, какъвто е президентският и кметски избор. Съпредседателят на ПГ на РБ Найден Зеленогорски обясни, че по този начин опасенията на обществото, че може да се манипулира вота ще отпаднат и бариерата за парламентарни избори ще остане 4 процента, обясни Зеленогорски.
Че измененията в закона ще са по кройката на всички, стана ясно още вчера сутрин, когато ГЕРБ се отказа да ограничава броя на секциите във всички държави по света. Това стана след среща между Борисов, шефа на правната комисия Данаил Кирилов и зам.-председателя на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев. Така бе угодено и на Реформаторския блок, обявил се против ограничаването на възможностите на българите във Великобритания и Германия. Ако предложението се приеме, това ще усложни сериозно работата на ЦИК, която вече определи местата за гласуване зад граница. От органа уточниха, че могат да чакат най-късно до 24 октомври за промени в кодекса, тъй като тогава изтича срокът за назначаване на секционните избирателни комисии зад граница.
Данаил Кирилов не пропусна да съобщи, че поправките се правят поради искането "на опонентите ни", а ГЕРБ участват против волята си, защото не е добре текстове от Изборния кодекс, надълго и нашироко вече обсъждани, да се разглеждат в навечерието на вота. От думите му се разбра, че сегашните изменения ще бъдат гласувани на първо четене в правната комисия в сряда, след което ще влязат в пленарната зала.
Предложените изменения не попречиха на омбудсмана Мая Манолова да внесе жалба до Конституционния съд, чийто смисъл остава неясен, ако НС междувременно гласува поправките.
Друго предложение на ГЕРБ не е толкова приемливо за патриотите, но не доведе до криза. Става въпрос за идеята ЦИК да разпорежда поставянето на допълнителни урни в задграничните секции при наплив на гласоподаватели. Още отсега е ясно, че опашки ще има именно в Турция. Валери Сименов заяви пред "Сега", че националистите са доволни от предлагания компромис за секциите в чужбина. Но не и от предложението за допълнителни урни. "В Турция с една урна е хаос и анархия, а представете си три", посочи той.
Вчерашния ден поднесе още една изненада. Неясно по какви причини десните внесоха собствено предложение за секциите в чужбина, идентично с това на ГЕРБ.
----------ОТПОР
Предлаганите промени няма да получат подкрепа от БСП и ДПС. "Това е поредният безпринципен компромис на ГЕРБ, за да не си развалят достлука с ПФ", коментира Четин Казак пред "Сега" по повод запазването на тавана на секциите извън ЕС. Възможността за допълнителни избирателни кутии нямало да реши проблема, тъй като мнозинството на управляващите в ЦИК няма да позволи такива да бъдат поставяни където не иска. А квадратчето "Не подкрепям никого" направо трябвало да отпадне заради съмненията, че противоречи на конституцията.
В БСП също не одобряват компромисния вариант за секциите в чужбина с аргумента, че не трябва законодателно да се ограничават правата на българските граждани по света да гласуват. АБВ държи на своето предложение таванът да се качи на 55 секции на държава или изцяло да отпадне. А включването на вота "против всички" в изборния резултат осигурявало "служебна победа за големите партии".
Очакванията са, че "Атака" ще подкрепи ПФ при гласуването на поправките в кодекса, тъй като двете формации са в коалиция за президентския вот. Неясна остава позицията на БДЦ-НС.