Твърде съмнително е дали МВР изобщо е дало възможност на заловените турски граждани да обжалват и да искат убежище. |
Зам.-шефът на граничната полиция Светослав Манолов твърди, че изобщо не било известно, че въпросните хора са привърженици на организацията на Гюлен - ФЕТО, която бе обявена за терористична след опита за преврат срещу президента Реджеп Ердоган на 15 юли. Според началници от граничната полиция заловените турски граждани не са поискали закрила у нас и това е станало повод да бъдат отведени обратно. Краткотрайният им престой от 24 часа у нас обаче сочи, че те не са имали възможност да обжалват изгонването си, тъй като през цялото време са били в ареста, нито пък им е осигурен адвокат. "На всеки гражданин му се разяснява правото да има адвокат. Това, че не са поискали такъв, е всеизвестно", каза Манолов, пропускайки факта, че става дума за броени часове. На въпрос как се обжалва експулсиране след само 24 часа в ареста той не отговори.
Това не е единственото нарушение. МВР е нарушило и Закона за чужденците, като за експулсирането не са били уведомени омбудсманът и правозащитните организации.
Седмината турски граждани - тримата бивши полицейски комисари: Юнус Д., Абдулкадир К. и Югур С., доцентът Юнус Хайри, журналистът от закрития в. "Заман" Фетхи А., гимназиалният учител по физика и математика в Бурдур Сонер О. и собственикът на магазин Омер О. са арестувани на Дунав мост в петък. Те са открити с още двама сирийци в тир, шофиран от турчин. Прекарали са у нас само 24 часа и след това са предадени през ГКПП Капитан Андреево. Сирийците са настанени в бежански център, а срещу шофьора, също турчин, е започнало разследване заради опита му да преведе незаконно хора през границата с Румъния. Дело за опит за незаконно излизане от страната е имало и срещу седмината мъже. МВР твърди, че не знае как те са се озовали в страната, затова не ги разследва за незаконно влизане. Делото за опита им за излизане реално е траяло много кратко, а след това е било прекратено удобно от районната прокуратура в Русе с мотива, че не представлява сериозна обществена опасност. Така не им бил даден достъп до съд, нито им е предоставен адвокат.
Тълкуванието, че шофьорът е за съд, а нелегалните в камиона му - не, е развързало ръцете на полицията. С оправданието, че действа по споразумението за реадмисия с Турция, по своя преценка МВР е върнало 72-ма души от началото на годината в Турция. Случаят с турските граждани е изключение от съдебната практика - в повечето случаи разследващите предпочитат да внесат делата в съда и да ги приключат бързо, като те масово завършват със споразумения и условни присъди.
Анатоли Загоров от сектор "Реадмисия" на граничната полиция обясни, че началникът на на граничното полицейско управление в Русе е наложил на турските граждани мярка принудително отвеждане до границата и допуснал предварителното й изпълнение. Не е имало нужда от съдебно решение, защото споразумението предвиждало връщане на граждани на Турция, ако те имат у себе си лични документи. "Ако те бяха подали молба за закрила, ние не би следвало да ги извеждаме", заяви той, но не разясни дали на експулсираните е дадена възможност да подадат молби.
Вътрешният министър Румяна Бъчварова запази пълно мълчание по случая, въпреки че след предишния скандал с Абдуллах Бююк заяви, че служителите й са се престарали и нареди проверка. За резултати от нея вече втори месец не се съобщава. Дума не каза и премиерът Бойко Борисов.
НЕЗАКОННО
Омбудсманът Мая Манолова заяви, че МВР е нарушило Закона за чужденците, като не й дало никаква информация по въпроса, и че случаят е трябвало да мине през съд, тъй като мъжете са заплашени от репресия в Турция. "Макар МВР да е имало очевидно основание да издаде такива заповеди, към тяхното изпълнение не би следвало да се пристъпва незабавно, тъй като това е в противоречие с норми на международното право, с българската конституция и със закона. Когато има опасност от нечовешко и унизително отношение, от подлагане на изтезания на даден гражданин, той не се експулсира в съответната държава, а преценката за това, ако не е могла да се направи от дирекция "Миграция, е могло да се направи от българския съд", заяви тя. Практиката обаче показва, че дори съдебният отказ от екстрадиция не спира МВР. Турският бизнесмен Абдуллах Бююк беше предаден на Турция през август, въпреки че съдът два пъти отказа екстрадицията му.