Както обикновено, Москов демонстрира отегчение от изявленията на опозицията в НС. В случая - от речта на Емил Райнов от БСП. |
Москов твърди, че касата не е изпълнила бюджета си за направления за тази година и оттам според него следва, че дефицитът за талони е ликвидиран. От години обаче личните лекари свършват лимита си с направления рано-рано и връщат пациенти, а в края на годината касата обявява, че има неизползвани талони. Обикновено това се дължи на лошо разпределение на талоните от самата каса - на места не достигат, а на места са в излишък.
За догодина в бюджета на касата са предвидени 10 млн. лв. за специализирана помощ повече от т.г. Тази година пък бяха отпуснати 305 000 повече направления за първични прегледи при специалисти. Ръстът обаче реално беше с около 0.009 талона повече на пациент месечно.
Москов се похвали и с друго в парламента вчера. Той попита коя от големите болници в страната е в по-лошо финансово, кадрово и апаратурно отношение спрямо ноември 2014 г., когато той встъпи в мандат като министър. Общо болниците в страната обаче гонят рекордни дългове от около половин милиард лева, които на нараснали в последните 2 години.
Москов призова и да не се отделя част от здравната вноска за допълнително осигуряване в частни фондове. "Да разтурим финансирането на НЗОК и да я дадем на някакви здравнозастрахователни фондове означава, всъщност, да счупим идеята за солидарно здравеопазване. Който го предлага, трябва да може да носи отговорност за последиците", отвърна той по повод традиционното искане на ДПС за демонополизация на НЗОК.
"Финансовата рамка на този бюджет е по-добра от миналата година с 250 млн. лева, което е добре", каза Москов за бюджета на касата за догодина. С 98 гласа "за", 51 против и 5 въздържали се парламентът прие на първо четене бюджета на НЗОК за 2017 г.
Основната критика към бюджета от депутатите беше промяната, според която здравната каса ще може да прекратява договор с лечебно заведение, без да се изчаква становището на съда при евентуално обжалване от страна на болницата. Според председателя на здравната комисия Даниела Дариткова така се нарушават правата и на болниците, и на гражданите, чийто достъп до здравни грижи може да бъде нарушен, особено в малките населени места, в които има недостиг на лечебни заведения. "Със законодателните актове би следвало ние да подкрепяме доверието в здравната система, а не да създаваме внушението, че в нея се вършат само престъпления", изтъкна Дариткова. Вероятно текстът ще отпадне на второ четене на бюджета.