Овчаров си тръгна спокоен от следствието, тъй като споразумението с "Атомстройекспорт", за което е обвинен, е подписано в изпълнение на две министерски постановления. |
"Каквото има да каже прокуратурата, ще го каже в понеделник", заяви говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова. Парадоксалното е, че с идването си на поста преди 4 години главният прокурор Сотир Цацаров се оплака, че подчинените му разследват само паднали от власт политици. Сега историята се повтаря.
Аферата с вноса на детските ваксини, за която е привикан Петър Москов, започна през миналата година. Заради острия им недостиг се стигна до подписването на договор с Турция, според който страната ни получи 100 хил. дози петвалентна ваксина "Пентаксим", а се задължи да върне 5 млн. ваксини срещу туберкулоза. Сделката влезе в полезрението на прокуратурата, след като се появиха твърдения, че са нарушени европейските изисквания за качество. Държавното обвинение обаче започна разследване за целесъобразността на договорите за размяна на ваксините. "Предмет на разследване представлява не това дали ваксините са опасни за живота и здравето на децата при прилагането им, а въпроси, свързани с икономическата целесъобразност на тяхното закупуване и съответно цените, свързани с износа на ваксини", заяви миналия април Цацаров.
Управителят на "Бул Био" Росен Алексиев е обвинен в умишлена безстопанственост заради открити в база на фирмата в столичния кв. "Люлин" ампули без етикет от ваксината "Тетадиф". Те са произведени по поръчка на турската фирма "Тюрк Илач" по договор от 2014 г. Според Арнаудова ампулите са произведени в база, която няма разрешение за производство. От разследване на БНТ от м. г. година стана ясно, че въпросните ваксини са изнасяни в Турция, където са им поставяни етикети, и след това са продавани като турски. Москов твърдеше, че данните за тези нередности са установени при проверка на МЗ и дадени на прокуратурата.
По разследването за АЕЦ "Белене" прокуратурата се похвали с четвърти обвиняем. Бившият енергиен министър Румен Овчаров бе обвинен в умишлена безстопанственост за това, че не е оказал контрол върху действията на двамата бивши директори на Националната електрическа компания (НЕК) Любомир Велков и Мардик Папазян. Според разследващите той е трябвало да им даде разрешение за подписване на споразумение с руската "Атомстройекспорт" през 2006 г., тъй като по закон министърът отговаря за дългосрочното сътрудничество. Това не е направено, но въпреки липсата му Велков и Папазян са подписали с руската страна и така България е била ощетена с над 193 млн. евро, твърдят от прокуратурата. Впоследствие към споразумението са подписани още 14 допълнения, като след всяко от тях сумите, плащани от страната ни, са набъбвали. Първото споразумение от 2006 г. е подписано в нарушение на Закона за обществените поръчки, тъй като не е имало избран инвеститор, както и договор за финансиране на строителството.
Овчаров бе обвинен само 12 дни преди изтичането на давността за преследване на умишлената безстопанственост, стана ясно думите на Арнаудова. Тя обясни, че прокурорите са работили усилено, за да съберат доказателства, годни за обвинение, и да спрат давността, която по закон се прекъсва с всяко действие на разследващите.
"За обвинението аз съм доволен. След толкова ровене, след толкова политически натиск от г-н премиера Бойко Методиев Борисов в крайна сметка обвинението ми е за това, че съм допуснал да бъде подписано първото споразумение за "Белене", заяви Овчаров на излизане от следствието. Преди него обвинения бяха повдигнати на Велков и Папазян. А днес се очаква да бъде обвинен и бившият министър на енергетиката от първия кабинет на ГЕРБ Делян Добрев.
По разследването ще има още обвиняеми, заяви Аранудова. На въпрос дали сред тях ще бъде и Трайчо Трайков, който също бе министър на енергетиката, тя отвърна, че всички замесени ще бъдат проверени. Арнаудова смята, че въпросите защо досега делото "Белене" не е разследвано не трябва да се задават към сегашните наблюдаващи прокурори, нито към ръководството на държавното обвинение. "Фактът, че ние разследваме след 10 години, показва, че преди това прокурорите не са извършили съответните действия", обобщи тя.