:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,053
Активни 467
Страници 5,618
За един ден 1,302,066

Почти никой не мести втората си пенсия в НОИ

Изборът е направен от нищожен брой работещи, основно военни и полицаи
Идеята на финансовия министър Владислав Горанов осигурените да могат да правят вноска за втора пенсия в частен фонд или в Националния осигурителен институт не се радва на особена популярност. Под 6500 души са се възползвали от възможността да прехвърлят пълната си пенсионна вноска в НОИ. Това са предимно военни и полицаи, на които предстои пенсиониране, коментират от осигурителната институция. Работещите тежък труд (от първа и втора категория) пък, които също имат тази възможност от януари тази година, са всичко на всичко 103-ма души. Данните са от отговор на финансовия министър на депутатски въпроси и са актуални към края на септември. Възможността на работещите да се прехвърлят от универсален фонд в НОИ реално действа от август 2015 г.

Броят на избралите да прекратят осигуряването си в капиталовия стълб е твърде малък на фона на общия брой на осигурените. В универсалните пенсионни фондове, където родените след 1959 г. внасят 5% от общо 17.8% осигуровка за пенсия, има над 3.8 млн. партиди на осигурени лица според данните на Комисията за финансов надзор. Не се знае обаче каква част от тях са кухи - тоест по тях не се правят вноски, защото например са на заминали в чужбина българи. Веднъж отворена, партидата в универсалните фондове не се закрива, независимо дали по нея се правят вноски.

Така всички работещи са внесли в Сребърния фонд близо 25 млн. лв. към края на септември. Това е сумата с натрупване от август миналата година, която осигурените са прехвърлили от индивидуалните си партиди във фонда. Тези хора автоматично губят собственост върху парите си и те не се наследяват. Ако някога отново решат да се върнат във втория стълб и да пестят за втора пенсия, ще получат сумата, която са внесли в Сребърния фонд. За сметка на това ще разчитат на по-висока пенсия от НОИ за времето, в което са се осигурявали само в Държавното обществено осигуряване.



ДЕЛО

Конституционният съд трябва да се произнесе дали промените за избора на осигуряване за втора пенсия противоречат на основния закон. Тълкуването на текстовете в Кодекса за социално осигуряване, с които бе въведена възможността хората да се осигуряват единствено в НОИ, бе поискано от Върховния административен съд. Според съда промените, наложени от финансовия министър Владислав Горанов, са противоконституционни.
2
3866
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
21 Ноември 2016 15:14
Като наближи времето за пенсия - тогава ще е бума.
21 Ноември 2016 21:58
Направено е сложно, за да не го разберем, да не реагираме и в крайна сметка да бъдем ограбени.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД