Само София се доближава до европейските показатели за качество на живот. За разлика от столицата населението на четири области в страната едва свързва двата края. Докато в София брутният вътрешен продукт на глава от населението се доближава до средния в Европа - близо 25 хил. лв на човек, то в Силистра, най-слабо развитата област в страната, БВП е под 6 хил. лв. на човек. Това сочи петото годишно изследване на социално-икономическото развитие на 28-те области в България, изготвено от Института за пазарна икономика на основата на 63 индикатора, като пазар на труда, доходи, усвояване на евросредства.
Средната годишна работна заплата в София надхвърля 10 000 лв. още през 2010 г., а през 2014 г. вече е 13 542 лв., при 9860 лв. за страната. В Силистра този показател е почти два пъти по нисък от софийския - едва 7215 лв. В 19 области БВП в реално измерение все още не е достигнал нивата си от началото на икономическата криза през 2008 г. Сред областите с най-слабо развита икономика са Кърджали, Силистра, Разград и Търговище. Според ИПИ там темповете на растеж вече трудно могат да се възстановят. "Това изоставане се отнася и за икономиката, и за социалното им развитие, там инвестиции общо взето няма, трудовият пазар е в изключително тежко състояние, там и хора вече почти няма. И за съжаление, в тези области според нас вече е достигната една критична точка, отвъд която бърз темп на растеж много трудно може да бъде достигнат", каза Десислава Николова. Към областите с лошо социално икономическо състояние според изследването вече се нарежда и Плевен.
В демографско отношение дори София не може да избегне проблемите. Естественият прираст в столицата е най-нисък от 2007 г. насам, а в четири области - Видин, Габрово, Кюстендил и Перник, хората над 65-годишна възраст вече са два пъти повече от децата до 14 години. Продължава да се засилва емиграцията. Само София, Бургас, Хасково, Варна и Пловдив все още привличат заселници от вътрешността на страната.
"Като цяло, наблюденията ни подкрепят изводите, че регионалната политика в България не дава реални резултати. Стратегиите и законите не постигат целите си, точно обратното - различията и проблемите между различните райони в страната се задълбочават. Нужна е обществена дискусия по тези проблеми", отчитат експертите от Института по пазарна икономика.
Още - в Наблюдател
|
|