Министерството на икономиката разпрати за съгласуване по ведомствата проект на нов правилник за реда, по който държавата ще упражнява правата си на собственик в еднолични акционерни дружества и в еднолични дружества с ограничена отговорност. С него се регламентира, че възнаграждението на членовете на бордове не може да надвишава двукратния размер на минималната месечна работна заплата, установена за страната за съответния месец.
Проектът предвижда възможност шефовете на държавните фирми да могат да получават (тантиеми) бонуси над заплатата при увеличаване на оперативната печалба и ако дружеството няма дългове. Държавните чиновници могат да участват в не повече от 1 орган за управление или контрол и само по изключение в 2. Кабинетът прие такова решение, което и досега не е изпълнено навсякъде, тъй като няма нормативен акт.
Депутати, зам.-министри, областни управители, председатели на държавни агенции, членове на държавни комисии и т. н. нямат право да бъдат управители. В органите за управление не могат да участват депутати, министри, областни, кметове, шефове на агенции и др.
Правилникът забранява на депутатите, министрите, зам.-министрите и на държавните служители да бъдат ликвидатори на държавни фирми.
Николай Василев се закани да промени този правилник още около скандала с мениджърския договор на Георги Попов.
Проектът не третира участието на чиновници в управите на частни дружества. Шефът на изпълнителната агенция по енергийна ефективност Друми Друмев бе принуден да напусне поста си, без формално да е нарушил някаква разпоредба. Причината е, че се разбра, че той е избран за член на управителния съвет на новорегистрирано дружество на "MG корпорация". От 25 март той не е на работа, но ще получи четири месечни работни заплати обезщетение за предсрочно прекратяване на договора му- около 3000 лв. Това било съгласувано с премиера.
|
|