Шест партии и пет коалиции се състезаваха вчера за места в 123-местния парламент в Скопие. Избирателите в Република Македония гласуваха вчера на предсрочни парламентарни избори, които да сложат край на продължаващата вече две години и половина политическа криза в страната.
Наблюдатели от неправителствената организация "Сивил" получават множество сигнали за опити за подкуп предимно от директорите на държавни предприятия и от други висши държавни служители, предаде БГНЕС. Последните данни са за такива опити в Скопие, Прилеп, Валандово, Кочани, Кавадарци. Полицията потвърди за опит за купуване на гласове в Демир Хисар. Един заподозрян е арестуван. Граждани съобщили, че директорите на Центъра за социални работи и на Агенцията по заетостта предлагали по 1000 денара (31 лв.) на глас за една политическа партия.
Вотът се наблюдава от над 8000 македонски и чуждестранни наблюдатели. За да бъдат избегнати злоупотреби, за първи път тази година в избирателните списъци има и снимка на гласоподавателите. За изборите са регистрирани 1.8 млн. гласоподаватели.
Проучванията на общественото мнение дават преднина с около 12 процента на управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ, обвинявана от опозиционния Социалдемократически съюз (СДСМ) в авторитаризъм и корупция. Етническите албанци съставляват една четвърт от населението от около два милиона души в Македония и техният вот има значително влияние върху формирането на новото правителство. В албанския лагер с най-голямо доверие се ползва партията на Али Ахмети Демократичен съюз за интеграция, следвана от партия "Беса" и Демократичната партия на албанците.
Не е изключено да има обрат в прогнозите, коментира пред БНР журналистът Жанета Скерлеф. "В допитванията води ВМРО-ДПМНЕ, но аз очаквам изненади и се надявам, че загубилите изборите ще признаят резултатите", поясни тя.
КРИЗА
До предсрочните парламентарни избори в Македония се стигна след скандала от февруари миналата година с подслушването на над 20 хиляди души, довел до протести и оставката на правителството и премиера Никола Груевски, припомня БНР. Заради разногласия сред политиците досега изборите в Македония бяха отлагани два пъти.


