:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,704,178
Активни 365
Страници 15,108
За един ден 1,302,066

Спецправосъдието се оказа изключително вредно

Съдените за организирана престъпност масово се измъкват с условни наказания. Затова се чувстват безнаказани
Моделът на спецправосъдието, в което бяха вложени милиони, за да наказва справедливо и бързо организираната престъпност, е изначално сбъркан. В двете наказателни съдилища се гледат малко дела, престъпници с тежки обвинения се измъкват с условни присъди, прокуратурата безкритично се съгласява да сключва споразумения с тях, а съдът ги одобрява.

Тези шокиращи изводи са направени в доклад на Върховния касационен съд (ВКС), който е направил преглед на работата на двете специализирани съдилища. Те и спецпрокуратурата заработиха в началото на 2012 г. Двете институции бяха замислени от първото правителство на Бойко Борисов с идеята делата срещу организирани престъпни групи да се гледат бързо и компетентно. Нито една от двете институции обаче не оправда очакванията. Спецпрокуратурата потъна в интриги между началници и заместници, а от шумните й акции срещу митничари, катаджии и граничари нищо не излезе. Съдът също не показва завидни резултати.

"Зададената от законодателя предметна компетентност на специализирания наказателен съд е непрецизна и произволна, определена при пълна липса на концептуалност и визия", пише в анализа на ВКС.

Идеята бе този съд да гледа делата срещу престъпни банди, но от анализа става ясно, че магистратите масово се занимават с мерки за неотклонение, разпити и др., а делата на практика са 8-10%. Процесите масово приключват със споразумения и се налагат условни присъди или пробация. Когато все пак се налагат ефективни присъди, често осъденият вече е излежал срока, докато е бил в следствения арест, и изобщо не влиза в затвора. Още по-стряскащото е, че тази съдийска снизходителност се демонстрира по дела за тежки престъпления като контрабанда с участието на митничари, лихварство, въоръжена престъпна група, наркотици, тежки случаи на трафик на хора и др.

"Одобряваните обаче от решаващия съд споразумения с наложени санкции - пробация и лишаване от свобода, за срок от 6 месеца до 3 години, с приложение на института на условното осъждане за тежки престъпления, внушават безнаказаност. Освен това прави впечатление, че по някои дела определеното на подсъдимите наказание, освен че е силно занижено, е и в размер на изтърпяното до този момент като мярка за неотклонение задържане под стража и/или домашен арест, което сочи за безкритичност от страна на съда при одобряването на такива споразумения и незачитане на принципите за определяне на наказанието", пише в анализа на върховните съдии.

Документът бе разгледан на вчерашното заседание на съдийската колегия на Висшия съдебен съвет, която се съгласи с критичните изводи, съобщи "Правен свят". "Мисля, че това е достатъчно, за да се преоцени цялостната концепция и визия за развитието на специализираното наказателно правосъдие", заяви Галина Карагьозова. Председателят на ВКС Лозан Панов каза, че докладът ще бъде изпратен на правосъдния министър в оставка Екатерина Захариева, а по-нататъшните решения трябвало да се вземат от Министерския съвет. "Той трябва да послужи за преосмисляне на идеята за създаване на тези специализирани съдилища", каза той.

Едва ли ще има някаква реакция от страна на правителството и парламента. Още когато бяха създадени специализираните съд и прокуратура, началниците на спецобвинението твърдяха, че компетентността им е прекалено широка. Въпреки десетките милиони, които потънаха за ремонт на бившата сграда на ДАНС на ул. "Черковна" в София, до днес апелативният спецсъд например има само една зала. Първоинстанционният също постоянно се оплаква от липса на зали.

Идеята за бързо правосъдие също бе забравена през изминалите три години. След шумните акции на прокуратурата обвиняеми митничари и катаджии обикновено биват освободени от ареста, а накрая получават и оправдателни присъди. Едновременно с това някои дела по стара традиция се точат години. Такъв е случаят с едно от делата "САПАРД", прехвърлено в новия съд, защото е срещу престъпна група. Там са делата срещу Алексей Петров и Гриша Ганчев, които също не могат да минат дори през първата инстанция. Делото за фалита на КТБ също бе прехвърлено на тези институции. То изобщо не е стигнало до съда.

Наскоро Захариева предложи спецсъдилищата да гледат и делата за корупция срещу депутати и висши чиновници, за да се използва по-пълно капацитетът им. Тази идея бе подложена на критика от Съюза на съдиите.
9
5114
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
13 Декември 2016 19:40
И за туй ли ум се иска ? Съдиите ги е страх.
13 Декември 2016 19:41
Спецправосъдието се оказа изключително вредно

че нещо друго ли сте очаквали?
13 Декември 2016 19:57
На тези ли разчитаме срещу мафията? На тези? Това е шегичка някаква.
13 Декември 2016 22:23
Честито и наздраве!
13 Декември 2016 23:37

Самоцитатите обикновено избягвам, но в случая нямам какво да добавя:
deneb
04 Мар 2013 10:09
Нито е специализиран, нито е съд, само е наказателен, ама какво точно - отряд?



deneb
17 Юли 2012 13:07

...въпросът е кои са специализирани съдилища - по материя, а не по конкретни състави от една материя - по света има специализирани съдилища и те са трудови, за непълнолетни, семейни и прочие...няма специализирани по отделни състави на НК.
В законопроекта за създаването на специализираните съд и прокуратура КС намери доста норми, водещи до извода за създаването на извънреден, а не специализиран съд (нещо, което коментирахме и преди КС в професионалните среди).
Ти как си ги обясняваш тези норми? Не може замисълът ти да е да създадеш специализиран съд, а той да излезе извънреден...
Орязаха част от тези норми, които направо си бяха явна проява на извънреден съд, като запазиха тези, които видимо могат да минат за съответни на Конституцията, но философията и замисълът си останаха...
13 Декември 2016 23:50
Това са просто едни специализирани ПАРИсъбирателни и прикривателни органи.
14 Декември 2016 08:15
Още при създаването му казвахме, че няма да работи така, както е замислен. Затова са сега тези разочарования от големите надежди. Той не е "специализиран" и си работи по общите норми на НК. И всичките описани в дописката недостатъци не са недостатъци, а съвсем нормална съдебна практика. Самото му създаване беше безумно, защото наруши всякакви правни принципи. На практика той бе образуван като извънреден съд, но без специален материален и процесуален закон. Не знам някъде по света да има такава идиотщина. Трябваше да направят специализирано звено в прокуратурата, което да се занимава с тези престъпления.
14 Декември 2016 14:37
Лозан Панов
е единственият мъж в наш'та държава.
14 Декември 2016 14:46
Е не е ли време за Народен съд. Колкото и да се уплюва сега, е редно да си признаем, че през определено време 10-15 г. той действа отрезвяващо.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД