Банков скандал блокира валутната търговия в Азербайджан, съобщиха руски и азербайджански медии. През последните дни няколко банки спряха търговията с валута, което доведе до ръст на обмена на черния пазар. Финансовият надзор и правоохранителните органи се намесили в ситуацията, след като станало ясно, че банки захранват с чуждестранна валута черния пазар.
Сензация в банковите среди предизвика решението на Надзорния съвет на Международната банка да освободи от длъжност един от шефовете на институцията Елмар Мамедов, писа "Независимая газета". Според електронното издание haqqin.az той бил задържан и разпитан по обвинение в създаване на спекула и стимулиране на незаконния валутен пазар, където доларите се търгуват над курса, определен от Централната банка. Същото обвинение е повдигнато и на шефа на AzerTurkBank Фархад Адигезалов. Смята се, че двамата са се облагодетелствали с неколкостотин хиляди долара за кратко време от валутна спекула.
Президентът на Азербайджан Илхам Алиев е възложил на икономическите министри в правителството за 15 дни да разработят план за възстановяване на финансовата стабилност в страната. От 1 януари 2017 г. страната трябва да освободи курса на националната валута.
Съветът за финансова стабилност вече активно работи по плана, уверява местният депутат Вахид Ахмедов. В резултат на всички предприети действия през последните два дни черният пазар не работи, долари не продават и банките, казва той, цитиран от "Независимая газета".
Преди дни azernews.az съобщи за арест на трима души, които продавали незаконно валута. От тях били иззети 100 000 долара и 30 000 евро. Шефът на Държавната служба по сигурността Мадат Гулиев обяви, че е в ход разследване на дейността на черния пазар.
В коментар за недостига на чуждестранна валута в банките председателят на Азербайджанската банкова асоциация Закир Нуриев посочи, че банките могат да продават само валута, купена на валутни търгове или от клиенти, които извършват експортна дейност.
Азербайджанската национална валута манат загуби една трета от стойността си в края на декември 2015 г., когато Централната банка реши да я освободи от фиксирания й курс към долара. От началото на 2016 г. Централната банка премина на плаващ курс, но се намесва, за да го регулира.