Турция вини за убийството на руския посланик Андрей Карлов живеещия в изгнание в САЩ мюсюлмански имам Фетуллах Гюлен, смятан от Анкара за организатор на опита за преврат от 15 юли. Връзката между Гюлен и убийството направи главният съветник на турския президент Реджеп Ердоган - Илнур Ченик, пред руското електронно издание "Спутник". Твърди се, че стрелецът - полицай от звеното за борба с масовите безредици Мевлют Мерт Алтънташ (22 г.), е свързан с терористичната организация на Гюлен (ФЕТО). Според в. "Хюриет" нападателят е бил отстранен от работа при разследването на опита за преврат. И други висши турски държавни служители, сред които кметът на Анкара Мелих Гьокчек и депутати от управляващата Партия на справедливостта и развитието, направиха връзка между убийството на Карлов и Гюлен. Приближен на проповедника категорично отхвърли тези обвинения и определи атаката като "отвратителен акт".
"Задълбочаването на отношенията и интензивното сътрудничество във всички сектори между Турция и Русия ядосват Запада, особено САЩ и Германия. Последният пример са съвместните ни усилия за спасяването на цивилните жители на Алепо. Неизбежно беше Западът да опита да саботира тези взаимоотношения. Тъжно е, че използваха полицай, свързан с терористичната организация на Фетуллах Гюлен, за да убие посланика. Тази организация стои също и зад свалянето на руския самолет, което влоши нашите отношения с Русия", заяви Илнур Чевик.
В понеделник вечерта полицаят Алтънташ застреля руския посланик в Анкара Андрей Карлов (62 г.), докато той държеше реч при откриването на изложба. Мъжът, облечен в черен костюм, откри огън с викове "Не забравяйте Алепо, не забравяйте Сирия... Аллах е велик!". Той изстреля поне 8 куршума, преди да бъде застрелян от полицията. Освен посланика бяха ранени трима души. Стрелецът безпрепятствено влязъл в галерията благодарение на полицейската си карта, твърдят турските медии.
Президентът на Русия Владимир Путин определи убийството на Карлов като "провокация", целяща саботирането на подобряващите се отношения между Москва и Анкара и общите им усилията по разрешаване на конфликта в Сирия. Турският му колега Реджеп Ердоган е на същото мнение. "Знаем, че това е провокация с цел да се провали нормализирането на отношенията ни", заяви той. Двамата разговаряли по телефона, като се съгласили, че атаката няма да навреди на сътрудничеството им. Москва изпрати в Анкара спецекип от 18 души - руски агенти на тайните служби и дипломати, за да участват в разследването на убийството. Турските власти вчера арестуваха 6-ма души, като повечето от тях са членове на семейството на Алтънташ.
Фаталното нападение срещу Карлов стана часове преди планирана визита на турския външен министър Мевлют Чавушоглу в Москва за Сирия. Срещата вчера се състоя, но основната тема беше атаката срещу дипломата. "Москва и Анкара не трябва да позволят на терористите да постигнат целите си", подчерта Чавушоглу. Турция възнамерява да продължи съвместната работа с Русия както за за уреждане на положението в Сирия, така и за преодоляване на кризата в двустранните отношения. Руският външен министър Сергей Лавров изрази надежда, "че нашите преговори... ще тласнат напред процеса за намиране на решение в Сирия, но без да се правят отстъпки на терористите". По-късно към Лавров и Чавушоглу се присъедини и иранският им колега Мохамад Джавад Зариф. В тяхно съвместно изявление се казва, че трите държави са готови да станат гаранти на мирни преговори между сирийското правителство и опозицията.
Малко след убийството на руския дипломат мъж произвел 9 изстрела с въздушна пушка пред входа на посолството на САЩ в Анкара. Той обаче е бил бързо обезвреден от охраната и арестуван. Посолството на САЩ беше затворено заради инцидента.