:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,602,796
Активни 312
Страници 4,876
За един ден 1,302,066
МЕДИИ

Когато телевизионните водещи решат да се правят на лекари

Спор между "На кафе" и СЕМ показа, че в ефира е лесно и безнаказано да се дават съмнителни здравни съвети
СНИМКА: НОВА ТВ
Гала изказа недоволство, че е станала обект на проверка от СЕМ.
Безопасно и редно ли е телевизионният екран да се превръща в лекарски кабинет? Въпросът се появи на дневен ред, след като Съветът за електронни медии (СЕМ) и водещата на предаването "На кафе" по Нова тв Гала влязоха в спор дали нейната рубрика е място да се разискват сериозни здравни теми, да се предписва лечение с алтернативни методи и традиционната медицина да се заклеймява като неспособна да се справи с проблемите. Повод за скандала стана брой на "На кафе", в който на Гала гостува британската лекарка от руски произход Наташа Кембъл-Макбрайд. В него Гала не скри възхищението си от Кембъл-Макбрайд и призна, че я кани в студиото си, защото е "срещу статуквото", не приема дадена истина, само защото тя е приета от "масата", а винаги търси свои отговори. В ефира на предаването постоянно се внушаваше, че "официалната медицина" крие истината за децата, болни от епилепсия и аутизъм, и че само Макбрайд може да лекува тези заболявания. В хода на разговора стана ясно, че британката е специалист по хранене и че методите й са нестандартни. След предаването СЕМ съобщи, че е получила десетки сигнали от граждани, според които съветите на Кембъл-Макбрайд, че аутизъм може да се лекува с непастьоризирано мляко, са доста съмнителни. Цитиран бе и сигнал в същия смисъл на микробиолога Йордан Стефанов. От СЕМ поясниха, че чакат становище от Министерството на здравеопазването дали съдържанието на броя нарушава чл. 169 от Закона за здравето, че са забранени "всички форми на реклама на неконвенционални методи, включително свързването им с дейности по профилактика, диагностика, лечение и рехабилитация" и че след това ще вземат решение дали да накажат Нова телевизия. Регулаторът поясни още, че прави мониторинг на "На кафе" въз основа на текст от Закона за радио и телевизия, според който рекламите "не трябва да насърчават поведение, което застрашава здравето или безопасността", за нарушението на които се предвижда глоба от 3000 до 7000 лв.

Отговорът на МЗ обаче не изясни въпроса дали при Гала се е изявявал специалист или шарлатанин и дали телевизията заслужава наказание. Вместо да каже има ли СЕМ основание да глоби НТВ, от ведомството се задоволиха с по-обща позиция. "Отговорност за даването на опасни здравни съвети в медиите от хора без образование носят самите медии, тъй като по същество изказването на мнение не е здравна дейност и здравните власти не могат да я санкционират" - се казва в становище на Столичната регионална здравна инспекция. "Инцидентни изказвания, изяви, споделено мнение, дори и да съдържат съмнителни твърдения или да предоставят противоречива информация, не обосновават правно заключение за осъществяване на определена дейност, не се наказват или се определят от закона като маловажни случаи. Тук следва да се спомене свободата на мнението и възможността всеки да го изрази, още повече че както всички, и медицинската наука се развива системно и това може да доведе до противоречиви теории и твърдения."

В становището се казва още, че инспекцията препоръчва СЕМ да предприеме конкретни мерки в рамките на своите правомощия за ограничаване изявите на лица, които извършват здравна дейност и дават съвети без необходимата квалификация. Пред "Сега" председателят на СЕМ Мария Стоянова коментира, че отговорът на инспекцията още не е пристигнал при тях и че след получаването му СЕМ ще реши дали да санкционира Нова тв. Стоянова допълни, че тя все още се надява да получи конкретно становище от министерството за медицинската стойност на изявите на Кембъл-Макбрайд в "На кафе".

Самата Гала коментира в едно от последните си предавания, че е "тъжно" СЕМ да иска мнението на здравното министерство. "Това е официалното мнение, официалната позиция, оттам няма как да се произнесат положително за един различен холистичен вариант на лечение - каза водещата в ефир. - И на нас ни се отнема правото като журналисти, като съвременно предаване да представим различни гледни точки, различна позиция. Това трябва да е подход на всеки журналист. Иначе какво правим - представяме статуквото, официалната гледна точка? Това ли е всъщност журналистиката?"

Досега на СЕМ и на здравното министерство бе сравнително лесно, защото на "телевизионни лекари" най-често се правеха водещите на предавания за екстрасенси, врачки, медуими и т.н. Чрез импулсни телефони те прибираха пари от лековерни зрители срещу смехотворни съвети, а останалите вдигаха рамене и питаха как е възможно някой да се върже на толкова явно шарлатанство. Казусът с Гала е един от първите, в който е замесен уважаван журналист, за когото почти никой не очаква в името на рейтинга и рекламата да спекулира с нещо толкова важно като човешкото здраве. От същия казус става ясно, че макар проблемът с "телевизионните диагнози" да се споменава в два закона, в нито един от тях той не е достатъчно добре уреден. От СЕМ казват, че не са лекари и се нуждаят от помощ, за да се ориентират кога на екрана говори лекар и кога - самозванец. От здравното министерство отказват да тълкуват всеки конкретен случай и призовават медиите да проявяват повече лична хигиена по здравната тематика.

-------ПОЗИЦИЯ

Излъченият на 8 декември 2016 г. разговор между водещата на предаването "На кафе" Гала и д-р Наташа Кембъл-Макбрайд не е в нарушение на законовите и етични предписания и норми, се казва в позиция на Нова тв. През 2016-а книгата на д-р Кембъл-Макбрайд за гапс диетата й - "Гапс - синдром на храносмилателната система и психиката" излезе на български език, а д-р Макбрайд беше поканена у нас, за да я представи пред българската публика и да се срещне с пациенти и специалисти в областта на храненето. Една от каузите, към които екипът на "На кафе" трайно проявява интерес, е подкрепата на семействата с деца с аутизъм в България. Тъй като това е една от темите, засегнати в книгата, екипът успя да покани д-р Макбрайд, за да представи теорията си. Смятаме, че предаването "На кафе" предоставя възможност за информиран избор на своята аудитория за различните видове средства и новите теории за воденето на по-качествен и здравословен начин на живот.
СНИМКА: БГНЕС
Според шефа на СЕМ Мария Стоянова решаването на казуса с "На кафе" предстои.
3
1431
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
17 Януари 2017 07:09
Ми който се лекува по съветите на Гала, си заслужава да бъде лекуван с непастьоризирано мляко.
Аз питам обаче кога ще бъдат забранени рекламите на лекарства и хранителни добавки по телевизията???!!!
17 Януари 2017 07:51
И правилно питаш (кряскаш) тука. Щото ние тука решаваме какво да се пуска по телевизията.
17 Януари 2017 14:33
И на нас ни се отнема правото като журналисти
Водещата кога стана журналистка?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД