:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,535
Активни 636
Страници 20,465
За един ден 1,302,066

Чуждите университети затягат приема на студенти

Англия, Германия и Холандия остават най-желани дестинации за българските младежи
Все по-трудно ще става за българските зрелостници да следват в чужбина. Обратно на нашите университети, които с всяка година облекчават правилата си за прием, чуждите вузове, особено най-елитните, затягат все повече изискванията пред желаещите да получат тяхна диплома. Това е един от изводите от тазгодишната кандидатстудентска кампания на висшите училища зад граница, отчитат от консултантска къща "Дарби". Иначе, интересът остава традиционно най-силен към обучение в Англия, Германия и Холандия, като се увеличават предпочитанията на младежите ни към инженерните специалности.

Интересът на младежите ни към университетите в Англия, където годишно заминават по около 1800 българи, остава непроменен дори и след Брекзит, отчитат консултантите. "М.г. имаше стрес заради атентатите, но тази година нещата се успокоиха, особено след заявката на английското правителство да запази субсидията, която дава на чуждестранните студенти за заеми за покриване на таксите за обучение", коментира Благовеста Евтимова от консултантската фирма. По думите й обаче университетите в Обединеното кралство, особено най-добрите, са започнали да затягат условията за прием. Досега е имало условен прием или т.нар. "типична оферта" със зададени условия, чието изпълнение гарантира почти сигурно постъпване в дадения вуз. Все повече висши училища обаче въвеждат минимални изисквания - за успех, за допълнителните тестове и др., покриването на които на практика не означава нищо. "Критериите се завишават, а конкуренцията става по-силна", обобщават ситуацията консултантите. Оттам припомнят, че за закъснелите кандидати за обучение в Англия все още има шанс, тъй като традиционно след 15 януари вузовете обявяват в кои специалности продължават да приемат документи. Таксите на Острова са между 7 и 9 хил. британски лири.

Подобна е картината и в Дания, където се наблюдава задържане на интереса, въпреки че там висшето образование е безплатно. Т.г. датското правителство обвързва план-приема в университетите с реализацията на трудовия пазар и с нуждата на икономиката от определен тип кадри, което на практика принуждава някои вузове да обявят нулев прием за дадени специалности. Поради тази причина и правилата стават по-строги - изискват се определен брой часове по дадени предмети, определени резултати, конкретен профил от средното училище и др. За сметка на това пък Швеция либерализира приема на международни студенти, въвеждайки доста повече бакалавърски програми на английски език.

Холандия, заедно с Англия и Германия, остава сред най-предпочитаните от българите страни за придобиване на висше образование. Младежите ни, привлечени от холандските програми на английски, разумните такси от по 2000 евро и качественото образование в страната на лалетата, стават все повече, като се забелязват две тенденции - увеличава се интересът към приложните науки, както и към по-практически насоченото образование, позволяващо започване на работа още към трети-четвърти курс.

ПРОФИЛ

Иначе най-масовите специалности, които учат българските студенти в чужди университети, остават компютърните и икономическите специалности, сочат анализите. Последните години се забелязва нарастване на интереса към компютърните и инженерните науки, както и към гражданското и автомобилното строителство, което се избира и от все повече момичета. Психологията, правото, журналистиката и комуникациите пък се радват на постоянен интерес.
26
4323
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
17 Януари 2017 19:50
Не разбирам откъде идва този оптимизъм в дописката.
Български ученици отивали да учат в Англия, и после си намирали работа там.
Това какво прави за България?
17 Януари 2017 20:21
Пращат пари на родителите си тук и намаляват натиска върху пенсионната система. После тези пари ги обират "наште" хора чрез високи цени на храните, тока, парното и т.н.
17 Януари 2017 21:50
България се върна в естественното си състояние на кариера за роби!
Това е ролята, която ни е отредена от Брюксел и Ващингтон. За това пък ни допада на манталитета.
17 Януари 2017 21:53
Пращат пари на родителите си тук и намаляват натиска върху пенсионната система.
След като и родителите и държавата са инвестирали 10 години в тях.
17 Януари 2017 22:06
е че те децата кво са виновни, че са родени в държава със средна заплата от 700 лв, да не се развиват по-нататък ли?
Айде стига вече с тия инвестиции, на запад образованието не само безплатно, ами и стипендии им дават, с които могат да водят беден студентски живот и да не работят допълнително. И после не ги принуждават да остават в тия страни.
17 Януари 2017 22:37
Образованието в повечето страни в ЕС - и средното и висшето - са напълно безплатни, т.е. няма и такси. България е от малкото страни с платено (такси) висше образование.

В повечето страни от ЕС, парите не следват студента, а зависят от първоначалния прием, след което се запазват. Това, при много висши училища създаде практиката на изкуствено завишен първоначален прием, без никакви критерии, с идеята и практиката на масово отпадане още в първата година. Чужденците с равни права, каквито са и българите, им бяха добре дошли, защото и им даваха количество и им даваха възможност за лесно прочистване, без никакво недоволство.

Видно, обаче тази далавера вече е станала прекалено видима и правителствата вземат мерки за ограничаването й. Въпреки това, за тези българи, които имат качества, образованието в западна Европа си остава за предпочитане - хем много по-качествено, хем в повечето случаи напълно безплатно, хем доброто усвояване на чуждия език и познанията за реалния свят от пребиваването там, дават много по-големи възможности за реализация, включително и в България.

От цялата работа, обаче има една безспорна полза - вижда се доколко комплексарските митове за миналото и настоящето на България са напълно измислени. Това дава шанс, следващото поколение да може действително да постави България достойно на световната карта.

18 Януари 2017 08:20
Neopol 17 Януари 2017 22:37
Образованието в повечето страни в ЕС - и средното и висшето - са напълно безплатни, т.е. няма и такси.


Безплатно, безплатно, колко да е безплатно? Това, че няма такси е едно на ръка, обаче наем, храна, транспорт, да не говорим, че се гледа стриктно да не смесваш работа и учене...и то излиза доста пари накрая.

18 Януари 2017 08:22
kаily 17 Януари 2017 22:06
е че те децата кво са виновни, че са родени в държава със средна заплата от 700 лв, да не се развиват по-нататък ли?


Донякъде си права, но явно не съвсем.
Заплата от 1000 лв. месечно може да ви се струва много добре, но това оказва се не е достатъчно за младите кандидат-служители. Това отчитат от агенции за подбор на персонал, цитирани от в. „Монитор“. „В последно време все повече кандидати идват с условие за заплащане от поне 1200 лв. Има доста случаи, в които кандидатите отказват предложение под тази сума“, обяснява експертът по подбор на кадри Маргарита Николчева.
Натисни тук
18 Януари 2017 09:03
She said 'son what are you doing here
My fear for you has turned me in my grave'
I said 'mama I come to the valley of the rich
Myself to sell'
She said 'son this is the road to hell'

https://www.youtube.com/watch?v=f_Kc8TG9_3s

18 Януари 2017 09:36
Langhans 17 Януари 2017 21:50
България се върна в естественното си състояние на кариера за роби!
Това е ролята, която ни е отредена от Брюксел и Ващингтон. За това пък ни допада на манталитета.
18 Януари 2017 09:48
В кой германски университет "завърши" Калинка ?
Искам да пратя там децата си, та да им даде Боко да харчат милиардите на ЕС програмите.
18 Януари 2017 09:58
България се върна в естественното си състояние на кариера за роби!

А по времето на соца какво беше? Германците в хотелите, българите в шумата. Едва сега се промениха нещата.
18 Януари 2017 09:59
Въпрос на манталитет, както се каза по-горе.
18 Януари 2017 10:18
А по времето на соца какво беше? Германците в хотелите, българите в шумата. Едва сега се промениха нещата.


Явно за соца сте разбрали от някоя рекламна брошура на десетоноемврийски демократи, щото поне аз не знам да сме изнасяли обслужващ персонал за ГДР. Май само Коми беше мястото, където наши работници масово ходеха. Пъки ни ги връщаха, много често с някоя рускиня в комплект.
18 Януари 2017 10:35
Темата не е за ГДР, макар че точно там се изнасяха специалисти и още как. Що лекари, ветеринарни лекари, зъболекари, архитекти, музиканти, хористи, инструменталисти, балетисти, келнери и готвачи заминаха по договори... за години по три, пет, че и изпоостанаха там. А други заминаха от там за трети страни или се върнаха, след като си бяха удължавали престоя няколко пъти - и като падна стената започнаха да получават в България пенсии от обединена Германия, и то със задна дата, накуп. Кой повече, кой по-малко.
18 Януари 2017 10:51
Щото вече не са сигурни за ефекта от възпитателната си работа.
18 Януари 2017 12:07
Ох, пък да не взема да забравя рускините (най-общо). Допринесоха във всеки случай за подобрение на генетичния фонд на българина. Макар това да е най-малкото!
18 Януари 2017 13:27
Пращат пари на родителите си тук и намаляват натиска върху пенсионната система.

...както и самите те придобиват права за пенсия в чужбина, че на стари години ... българската пенсия, казват, била по-малко привлекателна.
18 Януари 2017 13:36
.както и самите те придобиват права за пенсия в чужбина, че на стари години ... българската пенсия, казват, била по-малко привлекателна.

В Германия, съм чула, с 8 години осигурителен стаж изплащат не помня 500 евро пенсия ли, какво? Можеш ли да ни светнеш по въпроса. Че у нас с 8 гдини получаваш среден пръст, с 15 получаваш 115 лв и с 37 получаваш 160 лв.
18 Януари 2017 14:15
Минималната пенсия е след 5 години стаж и то толкова, колкото точки си набрал, тоест толкова колкото си платил и ти се полага по закона. Някой след 5 г. плащане може да има 500 € (макар че за 5 години 500 €, трябва да е с половината поне доходи на Бил Гейтс и върху тях да плаща пенсионна вноска, което пак няма как да е, защото има максимална граница - 6.350 запад и 5.700 изток) друг 100 трети 50 или друго. Гювеч няма. Опичаш си акъла още от млади години и гледаш да не си губиш времето.
18 Януари 2017 14:51
Дори и да изплащат 500 Евро пенсия, дори подарък да ти ги дават - с 500 в Германия не може да се живее. То само наемът ще е повече. С какво ще се плаща наемът, режийните, храна, кола, пътувания, медицински и други застраховки. Той, животът, продължава, даже започва в пенсионната възраст.
Основното обезпечаване е 640 € или сега може да е малко повече, към него има и добавка към наема и пр. и пр. социални добавки. Тогава, обаче, слагаш на масата всичко, каквото имаш: спестявания над определена сума, имоти, коли, очаквани наследства, скъпоценности (камъни, злато...). Изхарчваш всичко до позволената граница и получаваш помощ. Но пък и като се промени нещо в имотния ти статус, тичаш веднага да го заявиш за да им върнеш парите. И социалната служба има разрешение да ти гледа движенията по банковите сметки по всяко време.
18 Януари 2017 16:22
Основното обезпечаване е 640 € или сега може да е малко повече, към него има и добавка към наема и пр. и пр. социални добавки.

Т.е. това е нещо като базов доход за социално слаби ли?
18 Януари 2017 20:37
Това е действително като базов доход на "безпенсионни" лица в пенсионна възраст - такива, които не са работили в Германия, не са плащали пенсионни вноски и не са набирали точки. Могат да бъдат германци или чужденци, или всякакви. Но това са най-често чужденци от трети страни. И по принцип всеки, който е под този (пенсионен) доход. Местен човек няма как да е, защото е плащал пенсионни вноски цял живот и дори да му е малка пенсията, пак е по-висока от основното обезпечаване.
18 Януари 2017 21:11
Е добре де, щом човек без грам стаж получава 640 евро сигурен доход, тук човек без грам стаж получава към 100 лв пенсия, като стане на 70 години, та там за 5 години стаж колко пенсия може да се вземе минимум - 100 евро, 50 евро, 200 евро?
18 Януари 2017 23:29
Ако човекът има конституционното право да живее в Германия с гражданство или не и няма доходи, а и е в пенсионна възраст, му се дава това минималното+добавки към наема, режийните, медицинската застраховка.... Което не значи, че някой се вдига от България и идва да получи минималната пенсия в Германия, и я получава.
---
Обаче един конкретен случай - мой близък (германец) беше женен за българка, която почина. Има син от нея - българин, който се запиля от България по Америка. Уж бизнес, уж това, друго. Разболя се и се сети че по право си е германец, защото баща му е германец. И дойде в Германия да се лекува, придружен от жена си - също безработна, американка. И сега тя работи като продавачка, а той опитва разни занятия, ама не му върви с трудолюбието нещо. Но никой не може да го изгони. Германец.
---
Така че бедни, като тия дето нямат какво да ядат и ходят по кофите или да им е студено, защото са бедни, няма. Има безброй старци, които си броят последните стотинки и някои обядват в разни социални кухни или получават безплатни хранителни стоки, но са в собствено жилище, на топло и не гладуват. Ако някой иска да бъде беден или да го изгонят от жилището му - изгонват го. Но ако не иска, социалната мрежа е с такава гъста плетка, че няма как да изпадне.
20 Януари 2017 12:58
Благодаря, но на мен ми е друга задната мисла. Ако човек вижда, че няма да се докопа до пенсия в България, вместо да работи 5-8 години тук и накрая да получи все същия среден, все едно не е работил, не е ли по-добре да работи тия 5-8 години в Германия и каква пенсия ще получи от тях, като после си се прибере обратно. Примерно в Испания четох, че 5 години шофьор ти дава не помня, 80 евро пенсия ли беше, 10 години като нам си какво ти дава 300 евро пенсия. Демек 5 години в Испания и получаваш по-голяма пенсия, от 30 години в България.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД