:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,431,177
Активни 295
Страници 4,309
За един ден 1,302,066

Лиляна Павлова яростно брани раздутите сметки за саниране

Регионалният министър определи като тенденциозни сигналите за некачествените ремонти
СНИМКИ: НОВА ТВ
Регионалният министър в оставка Лиляна Павлова защитава високите цени за саниране, докато й показват кадри от репортаж от ремонтиран блок в Трявна. На тези кадри ясно се вижда, че снегът минава под входната врата, част от дограмите нямат стъкла, а из целия блок има висящи кабели. Министърът определи кадрите като политическа провокация.
Регионалният министър в оставка Лиляна Павлова се опита да защити раздутите сметки за саниране по "безплатната" програма на правителството на ГЕРБ. "Това не е обикновено саниране, а цялостен ремонт на стари панелни сгради с по 10 входа и 10-15 етажа", каза тя вчера пред Нова тв. Коментарът й бе по повод на вчерашната информация на в. "Сега", че обновяването на всеки един апартамент (от общо малко над 12 000, ремонтирани досега) е струвало на българските данъкоплатци средно над 17 хил. лева. Данните за цената са от публичен доклад на самото регионално министерство, разпространен за обществено обсъждане. Тези стойности надхвърлят близо два пъти предишни програми за саниране, изпълнявани с европейски пари и под външен контрол.

"Подмяна на изолация и дограма е едно, но старите панелни сгради, които са в най-лошо състояние и са наш топприоритет, е съвсем друго. В сравнение с предишни проекти за енергийна ефективност тук говорим за цялостен ремонт на сградата, цялостна подмяна на покрив и подпокривно пространство извън само и единствено мерките за енергийна ефективност", каза Павлова. Според нея качественият пълен ремонт, макар и скъп, си заслужавал. Министърът добави, че сравнение между предишни програми и сегашната са излишни. "Ако трябва да го направим на парче - да сменим дограмата и да оставим течащия покрив, какъв ще е ефектът? Дори да излиза по-скъпо, то си заслужава", патетично добави министърът.

Тя така и не обясни по какви разчети се стига до тези високи цени, нито пък колко и къде в страната има 15-етажни панелки. При това твърдението, че "безплатното" саниране включва повече дейности, за разлика от предишни проекти за енергийна ефективност, не е вярно. Саниран по европейския проект по програма "Регионално развитие" блок в столичния квартал "Яворов" - номер 17, например включва не само изолация и смяна на дограма, но и хидро- и топлоизолация на покрива и мазетата, монтаж на нова електрическа система и обновяване на общите части. Цялостният ремонт на тухления блок беше оценен на около 128 хиляди лева.

Пример за цялостен ремонт, а не само с подмяна на дограма и поставяне на изолации, е и тухлен блок на столичната улица "Чаталджа", който беше обновен през 2012 г. Според живеещите в блока строителите са поставили топлоизолация в мазетата и покрива, покривната конструкция е изцяло обновена с дървена скара, има 15 см минерална вата и хидроизолация под керемидите, нова ВиК и електроинсталация, обновени са и общите части. Има и соларна система за подгряване на вода. Между 3100 и 3300 лв. на апартамент е струвало санирането за апартаментите, които не са сменяли дограма. А санирането и ремонтът в жилищата с поставени нови дограми е излязло около 5000 лв.

Вчера строители коментираха пред "Сега", че няма логика обновяването на панелен блок да струва по-скъпо на квадратен метър от една тухлена сграда. Много от санираните досега тухлени блокчета са по-стари от панелките, те са по-малки и имат скатен покрив с дървена конструкция. Голямата разгъната застроена площ на панелките по принцип предполага по-ниски цени. Освен това панелната сграда има плосък покрив, на който се поставя само нова изолация, а не се гради нова конструкция с нови керемиди, което оскъпява санирането.

В бранша се питат и как така държавата и общините очакват една и съща работа да се свърши и за 100, и за 200 лв. Толкова приблизително е разликата в цените на санирането при старите проекти и при сегашната програма. Въпроси възникват и при референтните стойности, определени от МРРБ - това е таванът, който държавата посочи на общините за обществените поръчки. Министерството намали тези пределни цени на няколко пъти, след като установи разлики от 40 пъти в офертите за саниране в различните градове.

Според данните на министерството, ако санираните досега блокове излизат по 17 359 лв. на апартамент, сградите, които се обновяват в момента, и тези, за които има сключени договори, ще излязат средно по 15 771 лв. на жилище. Според изчисленията цената на квадратен метър след корекциите е 186 лв. спрямо 192 лв. за вече санираните блокове. Цената от 186 лв./кв. м също надвишава максималните стойности от 172 лв./кв. м с ДДС, определени от МРРБ за големите блокове над 8 етажа. След като преди време регионалното министерство предупреди, че няма да плаща над тези цени, не е ясно как и дали общините ще покрият разликите.



ЛОШ ПРИМЕР

Като тенденциозен и поръчков репортаж определи Лиляна Павлова сигнал на зрители на Нова тв от Трявна, чийто блок на ул. "Патриарх Евтимий" 93 е саниран некачествено. На видеото се виждат недовършени дограми и висящи кабели, заради което министър Павлова обеща да направи специална проверка: "Нека проверим конкретния случай". Тя се закани да бъде безкомпромисна там, където изпълнителите не са си свършили работата, и добави, че те са длъжни да изпълнят дейностите по проект докрай. Министърът определи видеото като политическо.

Читател на в. "Сега" също разказа за вече завършен блок с редица недомислици. Тъй като много от жилищата вече са били санирани самостоятелно, се стигнало до следните резултати: "Налепиха върху стария фибран нов, върху тераските - банален стиропор, изрязаха и отнесоха на западния балкон скъпата немска алуминиева дограма с плъзгащи се прозорци, зазидаха балкона с тухли итонг, в остатъчното пространство от двете страни на фасадата оставиха неотварящи се прозорци, направиха две евтинки недозатварящи се прозорчета. Тоест вместо тераса с плъзгащи се прозорци остана полустаичка. Отнесоха противокомарните мрежи, нови не сложиха". Собствениците са доплатили от джоба си ремонтиране на разбитото отвътре, т.е. на цялата тераса, а по време на дъждовете санирането е приключило със замазка.
42
6284
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
42
 Видими 
24 Януари 2017 19:51
Като се има в предвид колко е мощна , мисля , че няма да има проблеми.
24 Януари 2017 20:01
Следствие -> Прокуратура -> Съд -> Затвор(мин 7г).

Винетките законни ли са?
Да каже съдът, прокуратурата или който и да е.
Че не остана време до Петльовден...
24 Януари 2017 20:05
Продължавайте редакцията! Изкарайте ги един по един. Има за материали поне за месеци!
24 Януари 2017 20:21
А думичката "говедо" била само в среден род...
24 Януари 2017 20:35
Не амбразура, а пробойната на "Хамидие" запушва
24 Януари 2017 20:37
Павлова обеща да направи специална проверка: "Нека проверим конкретния случай". Тя се закани да бъде безкомпромисна там, където изпълнителите не са си свършили работата

За два дена?!
Собствениците са доплатили от джоба си ремонтиране на разбитото отвътре,

Клаузата, че всички ремонти вътре в апартаментите /в резултат на санирането/, са за сметка на собствениците е основната причина за твърдото ми "нье" на желанието на общината да ми санира блока
24 Януари 2017 21:54
Ех, Борисов, защо подаде оставка! Тъкмо се бяхте нагласили да краднете и половината от вторият милиард за безплатно саниране и се задава перспектива за ревизия на първия милиард.
Павлова може да брани яростно сметките, но няма нещо, направено от Борисов и Ко, което да издържи ревизия.
Ако властта не е в ГерБ.
Защото иначе нещата стават както със стоте фалшиви подписа на предходния софийски кмет
24 Януари 2017 22:19
Лиляна Павлова яростно брани раздутите сметки за саниране

Нормално, нали комисионните са процент от крайната сума - поне в нормалните държави. В случая обаче, в територията Му, това са си 50-60 % щото фирмите са си техни капии.
25 Януари 2017 06:34
Още толкова млада и вече толкова нагла...
25 Януари 2017 07:09
Налепиха върху стария фибран нов, върху тераските - банален стиропор, изрязаха и отнесоха на западния балкон скъпата немска алуминиева дограма с плъзгащи се прозорци, зазидаха балкона с тухли итонг, в остатъчното пространство от двете страни на фасадата оставиха неотварящи се прозорци, направиха две евтинки недозатварящи се прозорчета. Тоест вместо тераса с плъзгащи се прозорци остана полустаичка. Отнесоха противокомарните мрежи, нови не сложиха".
25 Януари 2017 08:54
Някой виждал ли е панелен блок с повече от 8 етажа? Доколкото ми е известно, по-височките блокове са ЕПК?
И какви подпокривни пространства ремонтират? В повечето случаи в панелните блокове има 2 метра въздушна възглавница между тавана на апартаментите на осмия етаж и покрива/плочата/ на самия блок, като в това пространство е машинното на асансьора.
С два милиарда лева, плюс всички други пари за безумията, които бяха сътворени само в Бургас, при средна цена от 250евро/кв.метър тухла за нов апартамент, щяха да построят един град!
25 Януари 2017 08:58
Лиляна яростно брани комисионните.
25 Януари 2017 09:15
Нека Свинетка не се престарава. Не е необходимо. Краденето ще продължи и не е застрашено.
Крадлив Баци се завръща. Само дето вече ще дели с Марешки, вместо с Кунева, Лукарски и Ко
Паричният фронт са на линия. Дебелото Момче и Меди - също.
25 Януари 2017 09:33
17000 лева струва основният ремонт на двустаен апартамент, включително нови плочки, смяна ВиК инсталация, външни дограми, врати, подови настилки, шпакловка и боя. Включително обзавеждането - кухненски шкафове с ел. уреди, 2 гардероба, мека мебел, спалня, обзавеждане баня/включително душ кабина/. Не стигат за пералня, телевизор и уредба само. Който не вярва да вземе едно моливче и да си направи калкулация.
25 Януари 2017 09:35
17359 : 192 = 90,4
Нямах представа апартавентите в панелките да са средно по 90 кв.м.
25 Януари 2017 09:42
Програмата е направена да е скъпа, с куп ненужни и трудно изпълними изисквания към участниците. Единственото изискване трябваше да е показателят за енергийна ефективност и да се оставят собствениците да се договарят с изпълнителите. Печелят проектите с най-ниска цена.
25 Януари 2017 09:43
itisiprav
Стигат и за уредите, както и за смяна на вътрешни врати с МДФ , ако си правиш сметката и се попазариш малко, не пазариш в МОЛ-а, а знаеш къде са складовете на вносители и производители и не плащаш за "бранд" .Е, за София се чуват и почти европейски цени за труда на "частни" майстори, но гурбетчиите от провинцията си хващат шапката и отиват навън след третото колче, щото май забравят да им платят в Столицата. Обещаното не е като даденото.Разбира се- как се калкулира личното време, акъл и опит в организация- нямам отговор от счетоводна гледна точка.
25 Януари 2017 09:44
Какво се очаква от тази - единственото и качество е, че Му е вярна. Затова и е на това място, където парите и комисионните са огромни:
1. Саниране - това е озаконено крадене на пари от държавата и гражданите.
2. Винетки - съдът вече каза
3. Дупки по пътищата - ами че тя вече може да пропадне в тях, пък камо ли някоя обикновена кола.

Някой беше казал, че веднъж е случайност, втори е съвпадение, но трети път вече е закон.
25 Януари 2017 09:48
Най ми хареса дето кръглата Талпа казала, че след санирането се намалява сметката не само за отопление, но и за осветление. И че, противно на твърденията на ББ дето живущите можело да контролират процеса на строителство, възложител се явява Общината. Опитайте да направите забележка за нещо на строител, на който не плащате.
25 Януари 2017 09:57
Какво очаквате - министърката да иде и да доправи увисналите кабели и кофти дограма ли? Това не е нейна работа - има си наблюдаващи и приемащи - те трябва да са отговорни!
25 Януари 2017 10:15
Мачкай Уиуе! ДогОдина - 20 уева винетка и 300 уева на квадрат за стиропор от 3 ува квадрата!
25 Януари 2017 10:21
Много са ми смешни като започнат да се защитават пред неоспорими факти, които са елементарно доказуеми за широката народна маса. Фъстъченото чудовище видя провокация и то политическа зад факта, че някои от управляващите са свили половин милиард от програмата за саниране. Колкото смешни толкова и жалки- ГЕРБ- стабилност в кражбите.
25 Януари 2017 10:25
Някой виждал ли е панелен блок с повече от 8 етажа?

Тук са ........в най-добрия град за живеене! 12 етажа и 13-ти със складови помещения(мази)
25 Януари 2017 10:36
Между собствениците, представлявани от Сдружението на собствениците, и кмета се подписва споразумение, след което - договор с ББР за заем.
Договор с фирмата изпълнител се подписва между кмета и избраната от общината фирма и - внимание! - този договор е таен и не се предоставя на собствениците.
Това вече веднъж ми мина през главата по проект за публично-частно, с извинение, партньорство, при което ни накараха да се съгласим и да се бръкнем с около 3 000 лв., за да разбие и отнесе избрана от кмета фирма купените и поставени от родителите ни преди 50 години здрави плочки и да ги замени с нови, грозни, вече на дупки. Понеже теренът се оказа общинска собственост, макар че в нотариалните ни актове друго пише. Какво му беше частното на туй партньорство, при положение че се оказа, че никой от нас така и няма поне 2 кв. см собственост от тоз двор, така и не разбрах.
Повтарям - споразумение между кмета и собствениците, най-общо, без срокове, гаранции, нищо, и таен за собствениците договор между кмета и избрана от него фирма. Това лято го преживях лично.
25 Януари 2017 10:40
Вчера строители коментираха пред "Сега", че няма логика обновяването на панелен блок да струва по-скъпо на квадратен метър от една тухлена сграда.
тези 'строители' са очевидно общи работници или в най добрия случай зидаромазачи. в никакъв случай инженери. инженер не може да изтърси подобна глупост че било много.
лично на мен 17,000 лева за такъв ремонт ми се струва дори малко. имах неблагоразумието да купя веднъж 2стаен на акт 16. довършването и обзавждането (не е луксозно някакво ) излезе 13,000 лева. оттогава никакви недовършени апартаменти не купувам. само нови но довършени до ключ.
25 Януари 2017 10:43
Поради което, въпреки заплахите, че ще ме изселят, ако не се съглася, за саниране на собствения ми апартамент не желая и да чуя - дебели тухли, двойни дървени дограми, паркет, подменено ВиК, ремонтирани покрив, козирка над стълбището, боядисано стълбище и входна врата за сметка на собствениците. Дори ако целият блок е съгласен. А че натискът ще започне от агентите им в блока, съм сигурна, след изборите. Беше спрял за малко около президентските избори. Във всеки случай тръгнаха да събират документи за Сдружение. И хайванчетата подписват ли, подписват.
П.П. Специално за представителите на буколическата общност, които вчера ме обвиниха в лъжа - саниращият се блок, за който писах вчера, е друг и там не аз съм собственица. Само активен наблюдател.
25 Януари 2017 10:52
ами явно съседите ти имат пари и иакат да живеят по европейски стандарти, да се чувстват европейски граждани каквито са по произход . на тези които са дошли от село на 9ти септември и освен това нямат пари да се каже да се върнат обратно на село и да не пречат на истинските граждани да живеят като граждани
25 Януари 2017 11:15

Мнения: 4,314
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP
ами явно съседите ти имат пари и иакат да живеят по европейски стандарти, да се чувстват европейски граждани каквито са по произход

И понеже имат пари, се натискат за безплатно "саниране"
Ти всъщност от кое село пишеш, щото ако за теб стиропор и пластмаса са европейски стандарти, през плет не си виждал стандарт.
Ай
25 Януари 2017 12:02
Bonjorno 25 Януари 2017 09:44
Какво се очаква от тази - единственото и качество е, че Му е вярна. Затова и е на това място, където парите и комисионните са огромни:
1. Саниране - това е озаконено крадене на пари от държавата и гражданите.
2. Винетки - съдът вече каза
3. Дупки по пътищата - ами че тя вече може да пропадне в тях, пък камо ли някоя обикновена кола.
Някой беше казал, че веднъж е случайност, втори е съвпадение, но трети път вече е закон.
25 Януари 2017 12:09
Едно време имаше "УСНИ", Усреднени строителни норми в строителството. Те бяха разработени от специалисти, ама истински. Отнасяха се за цяла България. И беше логично. Примерно в случая условията при панелните блокове са еднакви, т.е. цените при "санирането", ако беше "едно време, пак щяха да са еднакви. Почти същото е и при канализациите в различните градове. Би трябвало да са горе-долу еднакви/но тука има различни почви, наклони и т.н.,но не с толкова голяма разлика/.
А сега какво се получава? Отмениха УСНИ-те, както и БДС, защото пречат на "предприемачите". Всеки кмет си договаря различни цени за изпълнение на строителни работи. Ясно е защо. В случая и държавата играе с кметовете. И резултатите са ясни...
25 Януари 2017 12:10
america1332002, като последовател на цветанът на мисълта, би ли обяснил на форума каква е разликата в лепенето на стиропор при тухлените и панелните апартаменти?
25 Януари 2017 12:18
оттогава никакви недовършени апартаменти не купувам. само нови но довършени до ключ.

И аз купувам такива Lego, за голямата внучка. Най-евтиния замък на Рагана може да се вземе от Ozone. А с колички играеш ли си? А дядо ти има ли в гардероба атомна бомба?

brianjones, това не е последовател, а самият г-н Цветанов!
25 Януари 2017 14:39
То бива бива крадене ама тази кака съвсем прекали. Пожловината ни блок е индивидуално саниран и никой от комшиите не е платил повече от 7000 за това????
25 Януари 2017 15:19
Павлова яростно брани раздутите сметки за саниране
Кротко трябва да се осъди - и конфискуване на всичкото имущество, както и тайните и банкови сметки..
25 Януари 2017 15:52
Цената вече на такъв апартамент е с 17 000 лева повече и е логично данъчната му основа да мръдне с толкова.
25 Януари 2017 16:38
И аз купувам такива Lego, за голямата внучка. Най-евтиния замък на Рагана може да се вземе от Ozone. А с колички играеш ли си? А дядо ти има ли в гардероба атомна бомба?
защо си мислиш че ти като си беден и всички хора са като теб. аз пари си изкарвам доста и с честен труд и в чужбина
25 Януари 2017 16:43
хората им казват че не е само стереопор а подмяна на инсталациите, нов покрив и т.н. те продължават да си пеят песента за стереопор.
прави ми впечатление че най бедните непрекъснато дрънкат че държавата ги крадяла. какво ще им открадне ? на босия цървулите
25 Януари 2017 19:24
Най ми хареса дето кръглата Талпа казала, че след санирането се намалява сметката не само за отопление, но и за осветление.

А преди малко министърката на енергетиката заяви, че потребителите не трябвало да се тревожат за уредите си, защото напрежението на подавания ток е съгласно БДС, а именно 220 MW (мегавата).
25 Януари 2017 23:43
Тук са ........в най-добрия град за живеене! 12 етажа и 13-ти със складови помещения(мази)

Въх, сега сън няма да заспя, къде са тия 12 етажни блокове?
На улица "Оборище"?
26 Януари 2017 00:08
хората им казват че не е само стереопор а подмяна на инсталациите, нов покрив и т.н. те продължават да си пеят песента за стереопор.


Давам линк към сайта на Община Бургас, да видите какво се разбира под думата "саниране".
http://www.burgas.bg/bg/news/details/1/28619
Специално за този блок-половината от описаните неща не са направени, другите са изпълнени изключително некачествено и с отвратителни материали.
Имам и лични снимки, ако случайно тия не Ви вършат работа.
Виждала съм и други умопомрачителни творения от тоя вид.
Така че повярвайте, на блоковете просто им налепиха изолации и ги боядисаха.
Не знам каква е представата Ви за саниране, но това, което съм виждала в Европа и това, което правят тук не може да се сравнява-просто няма база за сравнение.


26 Януари 2017 02:26
america1332002, като последовател на цветанът на мисълта, би ли обяснил на форума каква е разликата в лепенето на стиропор при тухлените и панелните апартаменти?


Ами в стиропора. При панелните е много по-дебел и, съответно, по-скъп.
28 Януари 2017 23:43
хората им казват че не е само стереопор а подмяна на инсталациите, нов покрив и т.н. те продължават да си пеят песента за стереопор



Стереопор, викаш. Аз искам квадрохермелин.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД