Семействата с деца с увреждания преживяват поредната гавра на държавата с тях. Лично обещаната им от бившия премиер Бойко Борисов по-висока помощ всъщност се оказа намаление за огромната част от децата. Макар че увеличение има за тези с най-тежки проблеми, те пък са лишени за "компенсация" от европарите за личен асистент. А това освен допълнителен приход в семейството е единственият шанс на техните родители да имат осигуровки и да трупат стаж за пенсия. Този месец предстои семействата да получат за първи път новите помощи, които Борисов определи като показателни за цивилизоваността и демократичността на една държава.
От 1 януари децата с увреждания получават една обща сума, която обединява всички досегашни помощи, включително при някои от тях и заплащането за личен асистент. Така семействата с дете с увреждане над 90% получават по 930 лв. За дете с увреждане между 70 и 90% сумата е 450 лв., а с до 70% - 350 лв. Сумите бяха разпоредени от Борисов в навечерието на поредния протест на майки на деца с увреждания.
Сега се оказва, че за близо 12 400 деца с увреждане между 50 и 70% уж по-високата нова сума всъщност е с до 20 лв. по-ниска, признаха от социалното министерство пред Би Ти Ви. От ведомството определят като "минимално" намалението на сумата. Пред "Сега" МТСП не коментира орязаните помощи, но пък изтъкна, че новата най-висока сума за децата с над 90% е "по-голяма от двукратния размер на минималната заплата за страната и е с около 550 лв. повече от средния общ месечен размер на всички помощи, които се изплащаха за дете с увреждане по Закона за семейните помощи за деца и Закона за интеграция на хората с увреждания до края на 2016 г.".
За децата с над 90% увреждане помощта наистина е значително по-висока - с 534 до 580 лв. повече, но за сметка на това родителите на тези деца вече нямат право да кандидатстват за личен асистент по европейската програма на социалното министерство. От социалното министерство потвърдиха, че договорите на личните асистенти за децата с 90% и по-голяма степен на увреждане, финансирани по оперативната програма, се прекратяват със задна дата от 1 януари. В тази група попадат около 6 хил. деца, но не е ясно колко от тях имат лични асистенти. Причината е "да се избегне двойно финансиране", посочват от министерството, на което му отне цели две седмици да отговори пред "Сега" какво се случва с наетите лични асистенти за децата по схемата "Независим живот".
Схемата "Независим живот" е с бюджет 150 млн. лв., управлява се от общините и е до края на тази година. По нея личен асистент могат да получат и деца, и възрастни. Заплатата на личните асистенти се определя от общините, но не може да е по-ниска от минималната заплата, тоест за тази година трябва да е поне 460 лв. От ключово значение е, че този период се зачита за осигурителен стаж - рядка възможност за близките, които често нямат възможност да работят и съответно да дочакат пенсия. Сега те остават без трудов договор, а ако трябва да се самоосигуряват, крайната сума става почти същата като преди "увеличението".
Децата с по-ниска степен на увреждане могат да запазят личния си асистент, ако са успели да се доберат до европарите, тъй като те са приоритетно за по-тежките случаи. Смислено обяснение на това разграничение няма. В закона общо е записано, че новата помощ е "за задоволяване на основните и специфични потребности на децата", но в отделна точка е добавено, че тя е за "осигуряване на грижа и подкрепа в домашна и семейна среда на децата с 90 и над 90% увреждане".
Според служебния социален министър Гълъб Донев от закона се "подразбирало", че при най-тежките увреждания новият вид помощ включва и парите за личния асистент и че щяло да се получи двойно финансиране с европрограмата. Омбудсманът Мая Манолова ще настоява пред Донев за отмяната на този абсурд. "Имах среща с родители на деца с увреждания, които в момента са много притеснени от недомислици в новата уредба. От една страна, държавата през бюджета на социалното подпомагане им даде по 930 лв., това са за децата с увреждания над 90%, но от друга страна, им забранява да кандидатстват и работят по програмата "Личен асистент", по която на практика получаваха социални и здравни осигуровки. Аз смятам, че това е много несправедливо решение, защото една майка, за да се осигурява, ще трябва една част от тези 930 лв. да бъдат похарчени за това", коментира Манолова.
Големите суми, с които толкова се хвалеше предишното правителство, освен това не се полагат на деца в приемни семейства и настанени при близки и роднини. За тези категории помощта е наполовина на тази за деца, които живеят с родителите си. При обявяването на промените обаче и Борисов, и тогавашният министър Зорница Русинова твърдяха, че сумите ще зависят само от степента на увреждането.
ОПРАВДАНИЯ
"Новият вид помощ обедини всички помощи, които се получаваха от децата с трайни увреждания до края на 2016 г., като паралелно с това включва и необходимите финансови средства за осигуряване на грижа в домашна среда. Семействата сами решават как да управляват средствата, дали лично ще полагат грижи за своите деца, или ще наемат асистент", твърдят от ведомството. Вместо личен асистент от тази година децата ще продължат да ползват само услуги като рехабилитатор, психолог, логопед.
|
|