В бежанските лагери е пълно с непълнолетни без роднини. Тяхното място по закон не е там, защото са в риск. |
В момента 425 деца без придружители са настанени в центровете на агенцията за бежанците. Вчера бяха заловени поредните четирима непълнолетни, представили се за сирийци, преведени от каналджия от Турция край Елхово заедно с шестима възрастни.
Действията спрямо непълнолетните чужденци са хаотични, несъгласувани и нелогични и случаят с двамата афганистански младежи от Широка лъка е точна илюстрация на случващото се в чиновническите кабинети.
Единият чужденец, за когото се предполага, че е непълнолетен, е обявен за национално издирване, съобщи АСП. Той е избягал от центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи, където е бил настанен. Според "Дневник" домът се намира в Свиленград. Другото момче, което се оказало пълнолетно, е докарано в София, вероятно в социален дом, който трябва да напусне в петък, тъй като Законът за закрила на детето вече не го закриля. Двамата афганистанци живееха в лагера в кв. "Военна рампа" в София. Социалните предизвикаха възмущение, след като изненадващо ги дислоцираха в Широка лъка, и то в дом за деца от 5 до 13 г., съвсем неподходящ за тях.
Проверка на омбудсмана Мая Манолова през август показа, че настанените в центровете за бежанци тийнейджъри са изложени на риск "поради някои културни традиционни практики, които поставят децата в ситуация на риск от физическа, психическа и сексуална злоупотреба от страна на пълнолетни лица в общността". Когато Манолова е правила проверката, непълнолетните бежанци без роднини са били само 143. Сега броят им е нараснал над три пъти. Неправителственият Съвет на жените бежанки в България отдавна призовава за спешни действия за изграждане на защитено пространство за настаняване на непридружени малолетни и непълнолетни деца, бежанци, търсещи или получили закрила.
17-те изведени от лагерите деца са настанени в домове за сираци и центрове от семеен тип, съобщиха социалните. Три други деца, които са били с роднини, също са изведени от лагерите, защото били в риск. Едно от тях е малолетно и е било дадено на приемно семейство. Миналата седмица АСП твърдеше, че 16 непридружени непълнолетни са в център за настаняване от семеен тип, кризисен център или приют, 7 - в специализирани институции, и 1 - в приемно семейство.
"Дневник" цитира писмо на изпълнителния директор на АСП Цветан Васев до девет институции, сред които омбудсманът, социалният министър, агенцията за бежанците и няколко организации, в което моли за спешно съдействие за "регулиране на междуинституционално взаимодействие между институциите, отговорни за осигуряването на закрила на децата бежанци и мигранти". От писмото се разбира, че в повечето случаи децата се предават на социалните без необходимата документация за "историята им, рискови фактори, поведение, криминални прояви и нагласи, здравословно състояние, семейно положение". Тази информация е необходима за оценка на риска и предприемане на адекватна мярка на закрила. Така става ясно, че по отношение на децата мигранти има напрежение между институциите.
В четвъртък административният съд в Ямбол отмени заповед на председателя на агенцията за бежанците, с която 13-годишен афганистанец е настанен в помещение от затворен тип в Елхово, съобщи "24 часа". Причина за затварянето му е участието на младежа в организирания масов бунт в лагера в Харманли на 24 ноември м.г. Българският хелзинкски комитет обаче е обжалвал с аргумента, че момчето е непридружен малолетен и е от уязвима група. Според съда дори и да се приеме за доказан фактът, че 13-годишният М.А. е хвърлял камъни, това не е достатъчно да бъде настанен в център от затворен тип.
ДОБРОВОЛНО
След бунта в Харманли м.г. голям брой младежи бяха задържани за 24 часа. Срещу 18 се води досъдебно производство, останалите бяха настанени в лагери от затворен тип и почти 90% от тях изразиха желание да се върнат в страните си на произход. Те вече са извън страната, каза председателят на Държавната агенция за бежанците Петя Първанова по bTV. В момента лагерите са 67% пълни. През 2016 г. 19 400 души са поискали статут, 1300 са получили. За няколко години около 50 семейства са уседнали в България, останалите били напуснали страната легално.