Радикална промяна на ЕС предлагат евродепутатите в три резолюции за бъдещето на общността, които бяха одобрени по време на пленарната сесия в Страсбург, съобщиха от пресслужбата на ЕП. Позовавайки се на Лисабонския договор, евродепутатите Мерчедес Бресо от групата на социалистите и демократите и Елмар Брок от ЕНП предлагат съветът да се превърне в истинска законодателна камара и да премине напълно към гласуване с квалифицирано мнозинство във всички възможни случаи, за да се предотврати блокирането на важни законодателни проекти. Това предвижда одобрената резолюция, чиито автори са Бресо и Брок. В нея също така са залегнали идеите всяка държава членка да определи поне трима кандидати за председател на ЕК, както и да бъде създаден постоянен Съвет на министрите на отбраната с цел координиране на политиките на държавите членки. Резолюцията беше приета с 329 гласа "за" срещу 223 "против" и 83 "въздържали се".
"ЕС се нуждае от мир и адаптиране към нуждите на нашето време. Това означава справяне с демократичните предизвикателства, предоставяне на социална, фискална и екологична защита на гражданите, защита на правото им на безопасност в контекста на сложната международна обстановка и изпълнение на нашите морални задължения към нашите съседи", заяви Бресо.
Втората резолюция, чийто докладчик е Ги Верхофстад от АЛДЕ, предлага да се създаде постът министър на финансите на ЕС, като и ЕК да разработва и прилага общата икономическа политика на общността. В документа се изтъква необходимостта да се позволи на гражданите на ЕС във всяка държава членка да гласуват директно за председател на ЕК. Подобни предложения обаче налагат промени на Лисабонския договор. Резолюцията беше приета с 283 гласа "за" срещу 269 "против", с 83 "въздържали се".
Третата резолюция с докладчици Раймер Бьоге от ЕНП и Перванш Берес от групата на социалистите и демократите в ЕП предлага сближаване на икономиките на държавите членки на еврозоната, за да бъдат по-устойчиви на външни шокове. В документа е залегнала стратегия за сближаване, финансирана от специфичен бюджетен капацитет на еврозоната, който да се финансира от нейните държави членки и да бъде на разположение при ясни условия. Резолюцията беше приета с 304 гласа "за" срещу 255 "против", с 68 "въздържали се".
|
|