:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 310
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Казусът с референдума в "Младост" може да стигне до съда

Инициативният комитет все още чака уведомлението от ГРАО за отстраняване на нередностите
Инициативният комитет (ИК) за референдума срещу застрояването на зелените площи в столичния квартал "Младост" все още чака официално да получи резултатите от проверката на ГРАО, за да отстрани нередностите. Дирекция ГРАО към регионалното министерство установи редица пропуски, свързани с грешни ЕГН-та и имена или непосочен постоянен адрес в района. Едва след като се получат резултатите, ИК ще реши дали да поправи пропуските, или да се обърне към съда. Това стана ясно от думите на общинския съветник от коалиция "Сердика" Воислав Тодоров пред "Сега". "Считаме, че събраните 14 000 подписа са достатъчно категорично доказателство за волята на гражданите в "Младост". Ще продължим да се борим референдумът да бъде признат за задължителен", бе категоричен Тодоров.

В четвъртък Столичната община съобщи, че инициативният комитет е събрал 13 425 подписа в подкрепа на допитването. Според ГРАО обаче валидните записи са 8822. Останалите близо 5000 не са били зачетени. Това за момента стопира провеждането на референдума, тъй като по закон поне 1/10 от гражданите с избирателни права в съответната община трябва да го подкрепят. В "Младост" избирателите са малко над 94 000 души и минимумът за подписката е 9400 човека, т.е. не достигат около 500 подписа. Законът обаче постановява, че при такива случаи председателят на общинския съвет трябва да върне резултата от проверката на инициативния комитет, който разполага с един месец, за да отстрани пропуските.

Големите политически сили в Столичния общински съвет (СОС) били склонни да подкрепят допитването заради гражданския натиск. "Огромното забавяне" на проверката на ГРАО и обявяването на близо 5000 подписа за невалидни създават "съмнения за политически елемент" в казуса и опит за дискредитиране на инициативата", смята Тодоров.

Дори и референдумът да не се състои, събраните подписи са достатъчни, за да бъде разгледано предложението на гражданите от СОС. Ако столичните общинари отхвърлят искането, решението им може да се оспорва пред съда.

---------ЖАЛБИ

Административният съд в Перник е оставил без разглеждане подадените три жалби срещу решението на общинския съвет в Трън за провеждането на местен референдум срещу добива на подземни богатства в района. Първата жалба е от областния управител Александър Александров, другата е от "Евромакс сървисиз" - фирмата, която иска да добива злато в Трънско, а третата е от Българската минно-геоложка камара, стояща зад компанията. Според съда на разглеждане подлежат само отказите за провеждане на допитване, а не решенията. Това обаче не е краят на съдебната сага около референдума, тъй като жалбоподателите могат да се обърнат и към Върховния административен съд.
1006
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД