:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,707,027
Активни 427
Страници 17,957
За един ден 1,302,066

Почти цял випуск медици напуска България всяка година

Европейската комисия критикува страната ни за лошия достъп до здравеопазване
Лекарите, които годишно напускат България, се равняват на 90% от студентите, завършващи медицина. Докторите у нас застаряват - повече от половината са над 55 години, а 30 процента са надскочили 60-те. Данните са на Българския лекарски съюз и са цитирани в последния доклад на Европейската комисия за макроикономическите дисбаланси на страната ни. Заключенията по отношение на здравната и социалната политика, както и на пазара на труда остават тежки, а от страната ни се очаква да предприеме стъпки за отстраняване на натрупаните проблеми.

В доклада се посочва и огромният недостиг на медицински сестри, което заедно с липсата на лекари създава сериозни проблеми в регионите и по направления. Според ЕК публичните разходи за здравеопазване остават много ниски и покриват едва 51.6% от общите разходи за здраве при средно за ЕС 76.2%. Това води до нисък достъп до здравеопазване - само 88% от населението е обхванато от общественото здравно осигуряване (при ромите процентът е едва 45), което "компрометира ефикасността на системата", се казва в доклада на ЕК.

Според лекарския съюз причините за огромния брой напускащи страната медици са "липсата за възможност за кариерно израстване, неясните правила и затруднение при специализация, невъзможността за прилагане на нови технологии и иновативни лечения, непрекъснато променящата се нормативна база, чувството на безперспективност, липсата на достойно заплащане" и дори отрицателното медийно отношение. "Неефективната здравна система може би допринася за едно от най-високите нива на смъртност в България. Продължителността на живота също е сред най-ниските в ЕС", пишат от комисията.

Ако в миналогодишния доклад критиките към социалната политика у нас бяха по-умерени, тази година тонът е втвърден. "Системата за социалните трансфери е ограничена от ниска адекватност и покритие. България има една от най-малко ефективните социални системи в ЕС и едно от най-ниските нива на социални трансфери", коментират от Брюксел. Според анализа критериите за получаване на социални помощи са твърде рестриктивни, което оставя много бедни семейства без подкрепа. Освен това гарантираният минимален доход, по който се определя размерът на различните социални помощи, остава непроменен от 2009 г. насам - той е 65 лв. "Това ерозира капацитета за защита на социалните помощи и води до задълбочаване на неравенството в страната", се посочва в доклада.

Пазарът на труда се подобрява бавно, но структурните проблеми - с младежката и дългосрочната безработица, с огромния брой неактивни хора, остават. 60% от хората без препитание у нас са дългосрочно безработни - над една година. Повечето от тези хора са нискоквалифицирани. От ЕК отбелязват още недостатъчно таргетираните активни политики. Като пример за това се посочва, че едва 4% от дългосрочно безработните са участвали в субсидирана заетост през 2014 г. За първи път тази година се обръща внимание на влиянието на майчинството върху заетостта сред жените. Според данните заетостта сред майките с поне едно малко дете до 6 г. е с 14% по-ниска от тази сред жените без деца, като разликата е по-голяма сред жените, живеещи на село, и сред бедните семейства. Това според доклада се дължи на небалансираното ползване на отпуск от жените и мъжете, както и на липсата на детски градини и ясли.

"Наскоро приетата реформа с финансови стимули за по-ранно връщане на жените на работа може да помогне да се повиши заетостта при тях", пишат от ЕК. От юни влиза реално в сила възможността жените, които изберат да се върнат на работа след 135-ия ден от раждането до навършването на една годинка на детето, да получават от НОИ половината от високоплатеното майчинство.

Рискът от бедност и социално изключване у нас остава най-висок в ЕС и към края на 2015 г. 41.3% от населението е заплашено от бедност (това е ръст от почти един процент спрямо предходната година). За разлика от предишните години, в които обаче показателите за бедност се подобряваха, през 2015 г. те са започнали отново да се влошават. Например след пет години спад през 2015 г. делът на възрастните хора, заплашени от бедност, се е повишил до 31.7%. Бедността при ромите е около четири пъти по-висока, отколкото при останалото население. Това съотношение не е най-лошото в Европа - в Румъния делът на бедните роми е три пъти по-висок, но пък стига до шест пъти в Унгария и Словакия.

-----------ТРАДИЦИОННО

За поредна година от ЕК отбелязват, че у нас липсва прозрачен механизъм за образуване на минималните възнаграждения на базата на икономически и социални показатели. "Това създава риск да не може да се установи подходящ баланс между целите да се поддържа заетостта и конкурентоспособността, като в същото време се пази доходът от труд", пишат ЕК.



126
7462
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
126
 Видими 
26 Февруари 2017 19:10
26 Февруари 2017 19:17
Ами...накарайте ги да заплащат обучението си! Ако лекар, обучаван по държавна поръчка не е съгласен да работи поне 10 години в страната, нека да заплати на 100% образованието си - като чуждестранен студент. Иначе не му се издава превод и легализация на дипломата!!!
26 Февруари 2017 19:19
Направо изходни визи, какво ще си играем на дребно.
26 Февруари 2017 19:30
.
26 Февруари 2017 19:32
Много сериозен проблем с липсата на качествени доктори.
Но все пак здравеопазването не е приоритет на политиците- там по трудно се краде .
Санирането е важно-куче влачи диря няма.
26 Февруари 2017 19:36
"Европейската комисия критикува страната ни за лошия достъп до здравеопазване"

Може би са искали да кажат "трудния"!
Но това не е вярно.
Сравнително лесно се стига до специалист, а още по-лесно се влиза в кардиологична болница например.
И от там се излиза почти винаги със стент и инвалидизиран.
26 Февруари 2017 19:56
Ми с това заплащане ще напуска. Нормално, всеки отива там, където му е добре.
Единият вариант е да се увеличи заплащането. Другите варианте са: да се връзват с пранги, да се чипират и на границата чипът да избухва, да се взимат родителите им за заложници, да им се взимат паспортите и личните карти за 10 години и т.н. Варианти дал господ, въображение да има.
26 Февруари 2017 20:12
onzitam 26 Февруари 2017 19:17

26 Февруари 2017 20:20
Проблемът е че всеки що годе способен млад човек, независимо от професията и образованието си, гледа да напусне България и да не се върне. Какъв е проблемът - че докарахме нещата дотам! Всички ние с действия и бездействие.
Оставете си бездарните идеи от преди петдесет години за лична употреба.
26 Февруари 2017 20:51
Какъв е проблемът - че докарахме нещата дотам! Всички ние с действия и бездействие.
И приказките си , и с приказките си. Ей на и тука сенилен маразъм , с пранги и окови ще вързват докторите ! И като ги вържете , кой ще иде държавна поръчка медицина ? Знаете ли че последните години имаше випуски , когато някои медицински университети променяха двойките на тройки , да си запълнят приемите с първокурсници ! Искате пълни тъпанари да следват медицина ли ? Че дори и така пак няма да се запълнят вакантните места.
26 Февруари 2017 20:54
Нема страшно, още малко остава и нема да има кой да ги учи, така проблемът ще отпадне от самосебеси.
26 Февруари 2017 21:11
Голема работа, ние разчитаме повече на врачки и баячки. Проблем ще бъде, ако и те тръгнат да се изнасят, те тогава ще си е.е м...та!
26 Февруари 2017 21:18
При социализма, когато 100% от населението беше обхванато от здравеопазването, имаше задължение всеки лекар да работи 3 години по разпределение. Така имаше здравна помощ и в малките населени места, имаше и училищни лекари и зъболекари. Сега, даже с финансови стимули, не могат да намерят лекар за село с 2 хиляди жители, а образованието му е платено от държавата с презумпцията да лекува гражданите и. Заплащането на лекарите у нас, сравнено със средната работна заплата, е съвсем прилично, а има и такива (Б.Финков - "Св.Анна", които си докарват по 20 000 лв/месец, което е >20 пъти средната заплата. Лично аз предпочитам да ме преглежда по-възрастен лекар, така че възрастта не е порок, а по-скоро преимущество. Отделен въпрос е качеството на новоизпечените лекари и как се проверява нивото им на компетентност (атестации, тестове от външни оценители, обучение). Наблюденията ми показват, че превръщането на лекарите в търговци, продаващи услуги, се отрази катастрофално на способността им да лекуват адекватно.
26 Февруари 2017 21:27
Ей на и тука сенилен маразъм , с пранги и окови ще вързват докторите !

Като се замисля няма нужда да ги вързваме.
Можем да ги чиластрим без да са вързани.
Както прави системата със здравна каса.
26 Февруари 2017 21:34
младите лекари им трябва практика за да станат добри лекари специалисти след време
дано поне се върнат като добри специалисти и привлекат чуждестранни болни на лечение в българия след време
26 Февруари 2017 22:04
onzitam 19:17,
Другото не са медици, а търговци.
26 Февруари 2017 22:17
Да бе, ако след 10 години здраво учене, ако не са готови да работят с болни човешки тела в нашенската мизерия за 1000 лв(колкото взима началник сектор в хипермарке със срдно) са търгаши.За какво ли изобщо и да им плащаме.Те са ни длъжни.
26 Февруари 2017 22:31
Така си плащаме за усвояването на Европейските пари. И номадския прабългарски ген трябва да се отчете.
26 Февруари 2017 22:32
за 1000 лв

за 600
26 Февруари 2017 22:53
Ниското заплащане на труда на лекарите е най-малкия мотив за бягството на лекарите (а и не само на тях) към по-нормалните страни. Основните мотиви са:

1. В България няма държавност. Дори и да са високи заплатите на лекарите (и другите специалисти) те трябва да живуркат в блатото на мутренската ни (и циганизирана) държава.
2. Здравните заведения бяха превърнати в търговски дружества. Клиничното мислене бе подменено от „клинични пътечки”. Престъпникът, който прокара тези тенденция е назначен за министър на „здравеопазването”. Отново. Защото все още е останало таково. То трябва да бъде окончателно ликвидирано.
3. Лекарите и другите образовани хора са принудени да „консумират” бит, стандард, въздух, вода, бизнес-среда, законодателство, право и разбира се политизирана „полиция” и „служби” чиито „приоритети” са твърде далеч от здравеопазване и образование. Театърът „Вечните избори” е единствената пиеска, изнтересуваща родните политици.
4. „Националните” медии не са благосклонни към тях. Интерес за медиите представляват само „артисти, спортисти и комунисти". Може и в обратен ред.
5. И дано да се сещате за най-важното: Статуквото, таково каквото е, предимство по наследство (номенклатурно, разбира се) за едни, е отблъскващо за други – за повечето. Над 2 милиона Българи вече не са в България. Останалите се колебаят.
6. Българите бягат от „Статуквото” Негов автор и подръжник е мафията „БКП/БСП/ДС”.
27 Февруари 2017 00:38
При социализма, когато 100% от населението беше обхванато от здравеопазването, имаше задължение всеки лекар да работи 3 години по разпределение.

Аз пък да допълня, че в някои държави от ЕС, млад току-що дипломиран доктор, не може да започне работа въобще като доктор, ако в първите 5 години след дипломирането си, не е работил минимум 3 години в Бърза помощ. Просто да забрави за каквато и да било кариера. Говорим за хуманитарен лекар. При ветеринарите не знам как е.
27 Февруари 2017 06:58
а може ли по конкретно ,нпр да споменеш тези страни дето имат тези изисквания
27 Февруари 2017 07:38
До всички мераклии за въвеждане на принудителни мерки спрямо лекарите:ДОГОВОРЪТ ТРЯБВА ДА Е ПОДПИСАН И ОТ ДВЕТЕ СТРАНИ!Да работя 10 години след завършване-ок, ама при какво заплащане и при какви условия?За справка-в Европа за да имаш лекари трябва да им плащаш 3-5 средни заплати за страната без значение от абсолютните числа.Когато има обществен договор,че към днешна дата заплатата на новозавършил лекар за едно работно място и без извънреден труд няма да е по- малка от 3000 лв.бруто може и да се намери някой да го подпише.Иначе на тези,на които още им дрънчат сърп и чук в главите ще им кажа,че Берлин,Париж и Мадрид вече не са чужбина.Лондон може да стане друга бира,ама и там лекарите са добре дошли.Бъдете здрави!
27 Февруари 2017 07:57
Колеги, според мене проблема е съвсем в друга посока. Ако някой каже, че лекарите не са заплатени нека само погледне в която и да е болница колите на пациентите и колите на лекарите и ще му светне. Та проблема, е че част от лекарите в БГ са каста която точи с големи темпове здравната каса/имаше една спирачка отпечатъка, но те земята изриха и го отмениха/. До тази благина се допускат само ограничен кръг от хора/от кастата/ а всички останали остават на една гола заплата и нормално е да мигрират не в Русия а на Запад, където заплащането е достойно. А за качество не говорим, тъй като касата няма никакъв интерес да се осъвършенства. А разни познавачи, които искат да се върнат разни тоталитарни мерки забравят, че БГ е в ЕС.
27 Февруари 2017 08:02
Тодор Живков !
Тук не е необходимо повече писане.
27 Февруари 2017 08:02
пак да го питам тоя Бобъра Кои са тия страни дето искат 3г стаж в бърза помощ
27 Февруари 2017 08:07
.
27 Февруари 2017 08:29
пак да го питам тоя Бобъра

Испания и Португалия.
Нещо повече - за чужденците, даже държиш приравнителен по фармация за да те допуснат да облечеш бялата престилка, понеже там лекарствата носят други наименования.
За владеенето на език да не говорим.
Общото правило за всички е минимум 3 години в бърза помощ и танцуваш.
Още въпроси?
27 Февруари 2017 08:29
за да имаш лекари трябва да им плащаш 3-5 средни заплати за страната без значение от абсолютните числа.Когато има обществен договор,че към днешна дата заплатата на новозавършил лекар за едно работно място и без извънреден труд няма да е по- малка от 3000 лв.бруто може и да се намери някой да го подпише.

Принципно е така, но с някои нюанси. Среден лекар в България и сега получава някъде към 3 средни заплати, не всички лекари естествено. Известни лекари вземат и до 9-10 средни заплати. Не светилата, те са отделно. Това с новозавършилите лекари се нуждае от уточнение, дали тези с диплома са такива или тези със специалност. Защото тези само с диплома в Германия например започват със заплати около минималните (примерно 1200 евро месечно) и доста често работят в среда където няма понятие "извънреден труд". Има и друг момент, в България все още има много лекари, по памет някъде към 35 000 и няма никакъв начин икономика като българската да издържа всички тях до един с висок стандарт. Освен това, андрешко трудно свиква с мисълта, че лекарският труд е висококвалифициран и трябва да е високоплатен. Ще свикне, по трудния начин както обикновено.
27 Февруари 2017 08:32
Къртач на миФки !

Сори Муки - изразих се спрямо шпаньолската терминология.
Обещавам да не се повтаря.
За справка, виж тук:
https://www.google.bg/search?q=Medico+humano&client=firefox-b&biw=1600&bih=760&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiU35fS0q_SAhXCJZoKHWzKBmoQsAQIFw
27 Февруари 2017 08:34
Че да си чул някой лекар да е емигрирал в Испания или Португалия??? Всички бягат в Германия, Англия, Франция и отчасти скандинавските държави!
27 Февруари 2017 08:42
Не само съм чул, ами съм и видял.
Особено стоматолозите, като всички гледат да се настанят в зъбарски клиники.
Бачкат, като луди, водят ги асистенти и вземат половината на испанската докторска заплата.
Твърде са високи изискванията за да си отворят собствен стоматологичен кабинет.
Докато в България още не са завършили, а мами и тати са оборудвали такъв.
27 Февруари 2017 08:45
.
27 Февруари 2017 08:46
Трябва да сте наясно какво искате - социализъм или пазарна икономика. Доколкото следя форума, повечето са пазарници. Пазарът, какво предполага?
Да. Платено от студентите обучение. Няма такива филми - държавата да плаща. След като завърши (разбира се трябва да има residency) и разбира се заплатата на завършващите лекари трябва да е близо или равна на лекарите в съседни или не дотам страни. Разбира се трябва да има система за заеми на бъдещите лекари.
Само за сведение: стартовата заплата на лекар в US започва от $150К. Хирург от 240К. Кардиохирурзи вземат по 400К на година. Някой специалисти нямат таван.
При положение, че средната заплата в US се движи около $50К на година, колкото и условно да е това "средно".
Крайно време е да се разбере в БГ, че лекарите са богати хора. Навсякъде. Критерийте за приемане и завършване са много високи и най - умните отиват да стават лекари. Има и друго мнение тук, някой смятат, че най - умните били привличани в Wall Street.
27 Февруари 2017 08:48
Колкото по-некадърен е един възрастен (и вече захапал кокала) доктор, толкова повече има интерес от пръждосване на младите и способните.
27 Февруари 2017 08:53
Това за задължителното работене в Бърза Помощ 3-5 години е някаква фантазия на 3 ракии..

В болшая ошибка си Муки.
1. Линка работи.
2. От 10 години френската няма нищо общо с испанската и португалската система. Ама абсолютно нищо.
3. Не те зоря да ми вярваш. Достатъчно е да се консултираш с някой от бранша работещ в Испания и Португалия.
27 Февруари 2017 09:03
няколко пъти вече писах че тази бройка не отговаря на истината. това е броят на регистрираните лекари а не на тези които работят като лекари в европа. има доста да се поизпотят докато намерят работа като лекари на запад. преди всичко езиковата бариера. как ще започне работа в норвегия например. колко българи знаят норвежки?
27 Февруари 2017 09:09
как ще започне работа в норвегия например. колко българи знаят норвежки?

Примерът не е коректен. Норвегия не е член на ЕU, във всички случай на БГ лекар ще му искат приравнителни изпити и за да ги издържи, без друго ще го знае норвежкия.
27 Февруари 2017 09:10
българският лекарски съюз няма никаква ама абсолютно никаква инфо за това кой къде работи по света като лекар.
27 Февруари 2017 09:11
Всичко е толкова простичко :
Забрана легализацията на диплома за медик преди необходимата практика в България. Следва разпределение в общините.
Съкращаване на 20 000 държавни чантаджии и назначаване лекари във всяко училище.
27 Февруари 2017 09:14
Всичко е толкова простичко :

Нищо не е просто. Ако се приеме нещо такова, ще отиват в богатите страни вече със стаж и квалифицирани със специалност.
27 Февруари 2017 09:14
В Германия има подобен проблем - недостиг на 1,5 млн лекари. Техните били заминавали за Щатите, япония и т.н.за повече пари. Само, че този проблем се решава по-лесно - изсмукват лекарите от България и другаде, а ние няма от къде да "изсмучем"! Апропо София не прави ли същото с провинцията?
27 Февруари 2017 09:15
добре да оставим норвегия. колко българи знаят датки шведски и холандски и люксембургски
27 Февруари 2017 09:15
В Германия има подобен проблем - недостиг на 1,5 млн лекари. Техните били заминавали за Щатите, япония и т.н.за повече пари. Само, че този проблем се решава по-лесно - изсмукват лекарите от България и другаде, а ние няма от къде да "изсмучем"! Апропо София не прави ли същото с провинцията?
27 Февруари 2017 09:16
Да, Butch
но липсата на кадри изчезва. И ще имаме лекари навсякъде. Ще се реагира на всеки нуждаещ се НАВРЕМЕ.
27 Февруари 2017 09:19
Всичко е толкова простичко :
Забрана легализацията на диплома за медик преди необходимата практика в България.


По-добре, забрана за напускане на страната, преди отработване на 3-5, или 10г., според както преценят Бобърко и бае ви Драхан!
27 Февруари 2017 09:20
колко българи знаят датки шведски и холандски и люксембургски

Ако не се лъжа в LUX говорят френски, но това не е важно. Важно е, че ако човек може да завърши и да стане лекар може да научи език. Това е. С езика никой не можеш да спреш.
27 Февруари 2017 09:23
По-добре, забрана за напускане на страната, преди отработване на 3-5, или 10г., според както преценят Бобърко и бае ви Драхан!

Не е реалистично. Какво? Изходни визи? Недаване на дипломи? По горе ви попитах - какво искате? Нали повечето или всички се съгласихме на 10 ноември, че социализма не работи. Няма банани и тоблерон...Карайте по другата писта.
27 Февруари 2017 09:25
Това с лекарите е решим проблем, но това с кацата - не го виждам.
27 Февруари 2017 09:30
Бай Драган
27 Фев 2017 09:11
Мнения: 10,292
От: Bulgaria
Всичко е толкова простичко :
Забрана легализацията на диплома за медик преди необходимата практика в България. Следва разпределение в общините.
Съкращаване на 20 000 държавни чантаджии и назначаване лекари във всяко училище.
Простичко е ако пращаш по разпределение милиционери и ДС ченгета по татово време. Сега и с лекари няма как да стане. Не е лошо в провинцията и по селата да започвате да учите индийски, пакистански, урду и др. подобни езици, за да можете да контактувате с бъдещите си лекари. Ето, америката е учил американски и знае, че чужд език се учи трудно, но не е невъзможно, щом и той го е научил. В аскюуско няма да имате проблеми, вие тези езици си ги знаете по рождение.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД