Хиляди македонци продължават да протестират всяка вечер по улиците на Скопие срещу евентуална коалиция между СДСМ и три албански партии в парламента. |
Македонският премиер Емил Димитриев публикува вчера писмо до своя албански колега Еди Рама, в което посочва, че постоянната намеса на Тирана във вътрешните работи на Македония нанася големи щети на добросъседските отношения и е против европейските ценности. "Вярвайте, това не помага на никого. Не помага на Албания, чиито граждани очакват от вас да се заемете с проблемите в държавното ръководство и икономиката. Не помага и на Македония, чиито граждани искат суверенна и независима държава в сегашните си граници. Убеден съм, че и без Вашата намеса ще намерим решения за нашите предизвикателства и най-накрая, много е некоректно да подпалвате националистически огън", добавя още македонският премиер.
Американският посланик в Македония Джес Бейли пък поиска президентът на страната Георге Иванов повторно да разгледа своето решение да не дава мандат за съставяне на правителство на Заев. Паралелно с това Бейли призова съседните на Македония държави да покажат въздържаност и да действат конструктивно в този деликатен момент. Преди дни няколко конгресмени в САЩ поискаха разследване на Бейли заради намесата му във вътрешните работи на Македония и негови предполагаеми връзки с американския милиардер Джордж Сорос.
Малко след това дойде реакция от страна на Русия. "Чрез албанското малцинство Западът се опитва да доведе на власт в Скопие претърпялата поражение опозиция, подписала се под ултимативни искания на албанците, което води до подкопаване на конституционните основи на страната", се казва в коментар на руското МВнР. "Продължаващите разрушителни опити налагат отвън схема, която противоречи на волята на македонските избиратели, които могат само да влошат ситуацията", изтъква руското външно ведомство. "Трябва да се сложи край на външната намеса във вътрешните работи на Македония, да се зачита правото на македонските граждани сами да решат съдбата си в съответствие с основните демократични принципи", изтъкват в руското външно министерство.
КРИЗА
Няма изгледи за решаване на политическата криза в Македония, която вече месеци тресе страната. Победителят на предсрочните избори ВМРО-ДПМНЕ не успя да състави правителство, а президентът Георге Иванов (на снимката) отказа да даде мандат на Зоран Заев заради подкрепата му за т.нар. Албанска платформа, която предвижда промяна на конституцията, на държавните символи и въвеждането на албанския като официален език на цялата територия на Македония. Заев призова държавния глава да преразгледа решението си и го обвини, че е извършил държавен преврат, и е вкарал страната в още по-дълбока криза.