:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,333
Активни 515
Страници 1,898
За един ден 1,302,066

Близо 2 млн. деца умират годишно заради мръсен въздух и вода

Замърсената околна среда е причина за една четвърт от смъртните случаи сред най-малките по света
Д-р Маргарет Чан, генерален директор на СЗО: Развиващите се органи и имунна система на малките деца ги правят особено уязвими на мръсния въздух и вода.
Eдна четвърт от смъртните случаи на най-малките деца в света се дължи на замърсена околна среда, мръсна вода и въздух, съобщи Световната здравна организация (СЗО). Изследванията на лекарите показват, че това може да е причина за тежки случаи на диария, малария и пневмония и да причини смъртта на повече от 1 милион и 700 хиляди деца на възраст под 5 години всяка година, съобщи БНР.

В свой доклад СЗО твърди, че вредното излагане може да започне още от утробата и да продължи, ако малките деца дишат замърсен въздух вътре или извън дома си, както и ако са изложени на цигарен дим. Тези фактори увеличават риска от пневмония, а също и от хронични респираторни болести в дългосрочен план като астмата.

В предишния доклад на Световната организация от 2016 г. България беше поставена на второ място в света по смъртност на глава от населението заради мръсния въздух, който дишаме. Тогава изследването беше посветено на замърсяването с фини прахови частици. 12.6 милиона души умират ежегодно вследствие на замърсената околна среда, в която живеят или работят, констатира СЗО в миналогодишния си глобален доклад. Това е около една четвърт от общата смъртност на световно ниво, установиха експерти на организацията. 14% от случаите на рак на белия дроб например се дължат на замърсяването на външния въздух, а 17% от тях - на замърсяването на въздуха на закрито, което се дължи на използването на въглища при готвене например. Освен това експертите на СЗО изчислиха м.г., че до 2030 г. броят на хората в риск ще се увеличи заради климатичните промени.

От здравната организация препоръчват държавите да направят по-големи инвестиции в подобряване качеството на водата, както и за използване на по-чисти горива.







СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Замърсяването на въздуха в Пекин достига редовно опасни нива и хората почти постоянно излизат на открито с маски.
1
1313
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
06 Март 2017 21:48
ве, що ни правят на каквито не сме!
В предишния доклад на Световната организация от 2016 г. България беше поставена на второ място в света по смъртност на глава от населението заради мръсния въздух, който дишаме.
казаха и показаха хората, включително неправителствени организации - територията е на второ място по смъртност ВЪОБЩЕ - МРЕМ! но никой не го е еня за това - загрижили се за чистия въздух, видите ли. дори на базата на данните от въпросния доклад територията би отишла някъде към 50-то място по съртност от мръсен въздух. но трябва да се има предвид, че тези стряскащи цифри са получени аналитично, с използване на определени методологии. до които простосмъртните (и не само!) нямат достъп. днес са едни, утре, ако така е удобно - други.
екологията се използва като форма на икономическа война. ни повече, ни по-малко.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД