Д-р Маргарет Чан, генерален директор на СЗО: Развиващите се органи и имунна система на малките деца ги правят особено уязвими на мръсния въздух и вода. |
В свой доклад СЗО твърди, че вредното излагане може да започне още от утробата и да продължи, ако малките деца дишат замърсен въздух вътре или извън дома си, както и ако са изложени на цигарен дим. Тези фактори увеличават риска от пневмония, а също и от хронични респираторни болести в дългосрочен план като астмата.
В предишния доклад на Световната организация от 2016 г. България беше поставена на второ място в света по смъртност на глава от населението заради мръсния въздух, който дишаме. Тогава изследването беше посветено на замърсяването с фини прахови частици. 12.6 милиона души умират ежегодно вследствие на замърсената околна среда, в която живеят или работят, констатира СЗО в миналогодишния си глобален доклад. Това е около една четвърт от общата смъртност на световно ниво, установиха експерти на организацията. 14% от случаите на рак на белия дроб например се дължат на замърсяването на външния въздух, а 17% от тях - на замърсяването на въздуха на закрито, което се дължи на използването на въглища при готвене например. Освен това експертите на СЗО изчислиха м.г., че до 2030 г. броят на хората в риск ще се увеличи заради климатичните промени.
От здравната организация препоръчват държавите да направят по-големи инвестиции в подобряване качеството на водата, както и за използване на по-чисти горива.