Държавната "София тех парк" премина в обяснителен режим дни след като Ивайло Пенчев, основател на една от най-успешните български компании "Уолтопия" обвини ръководството в безхаберие и лошо управление. С остър тон в отворено писмо до медиите бизнесменът разкритикува мениджмънта на парка, обвини държавата, че е подвела инвеститорите и не си е свършила работата. В същото време в изграждането на амбициозния проект са прахосани стотина милиона, написа той.
"София тех парк" не е търговска фирма и няма за цел да генерира печалба. Дружеството е предназначено да създава иновации, а не да продава домати на пазара. Инвестицията в такива паркове обикновено се връща за период между 7 и 10 години", заяви в остър тон вчера изпълнителният директор на "София тех парк" Иван Симеонов пред Би Ти Ви. По думите му в т.нар. инкубатор на парка вече има над 30 фирми, а от офисите за новостартиращи предприятия били заети 75%. По думите му има официално заявени над 18 инвестиционни намерения. Колко от тях ще станат реални и кога би се случило това обаче не е ясно.
Реакцията на шефа на парка влезе в директен сблъсък с изразена по-късно вчера позиция на служебния министър на икономиката Теодор Седларски, който е провел среща с Ивайло Пенчев. Диалогът с "Уолтопия" ще бъде възстановен, като координираща роля ще има Министерството на икономиката. Очакват се бързи действия за решаване на проблемите както от страна на "София тех парк", така и от "Национална компания индустриални зони", съобщиха от министерството. "На срещата бяха обсъдени всички проблеми, които среща инвеститорът в работата му с двете компании с държавно участие, ангажирани с насърчаването на инвестициите и иновациите, както и проблеми, които забавят инвестиционните процеси и са провокирани от местни администрации", уточниха оттам. Министерството се ангажира и да съдейства за срещи с частните компании, отговорни за част от довеждащата инфраструктура.
Пред Би Ти Ви Иван Симеонов призова още, когато се прави сравнение с най-развитите държави, да се сравняват и периодите в които една структура действа. "София тех парк" е открит официално през декември 2015 г., докато Силициевата долина е основана през 1938 г., а Кеймбридж парк е от 1970 година, направи сравнение той.
Симеонов очевидно се разминава с фактите. Макар паркът да е открит през декември 2015 г., фирмата по проекта започва работа още през 2012 г. без изобщо да има ясна концепция за това точно какво ще се прави. Досега в управата й са извършени 10 смени, показа справка на в. "Сега" във фирмените регистри. Последно промени е имало в края на миналата година, когато в борда влиза новият шеф - именно Иван Симеонов. Според него за заплати не се харчели много пари. Бордът на дружеството е от петима души, като заплатата на член на съвета на директорите била около 1200 лв., а неговата - близо 3000 лв. От лятото на миналата година в управата на "София тех парк" е и Кирил Гератлиев, който в периода 2012 - 2013 г. управляваше програма "Конкурентоспособност", но по-късно бе освободен "по взаимно съгласие".
ФИНАНСИРАНЕ
Проектът за технологичния парк тръгна с широко разгласени намерения за бързо развитие и с пари именно от програма "Конкурентоспособност". Той обаче бе посрещнат на нож от производствените фирми, според които единствената програма за бизнеса не бива да финансира инфраструктурен проект. На обвиненията на Пенчев, че са похарчени 100 млн. лв. за парка, а не е създадена никаква стойност, Симеонов отговори, че са вложени 83 млн. лв. европейски средства и не ставало дума за пари на данъкоплатеца. Но според плана на програма "Иновации и конкурентоспособност" в периода септември-ноември "София тех парк" ще получи за "надграждане" нови 39.6 млн. лв. Те ще "изядат" възможността на фирми, които вече имат производство, да обновят техниката си.