:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,135
Активни 560
Страници 10,038
За един ден 1,302,066

"София тех" не станал Кеймбридж, защото работел само от година

За една петилетка от създаването й в компанията са се сменили 10 управленски борда
Снимка: Архив на "Сега"
Подписването на договора за строителството на "София тех парк" преди няколко години мина с фанфари. По-късно шефът на програма "Конкурентоспособност" Кирил Гератлиев - вдясно на преден план, бе уволнен. След това влезе в борда на самата компания.
Държавната "София тех парк" премина в обяснителен режим дни след като Ивайло Пенчев, основател на една от най-успешните български компании "Уолтопия" обвини ръководството в безхаберие и лошо управление. С остър тон в отворено писмо до медиите бизнесменът разкритикува мениджмънта на парка, обвини държавата, че е подвела инвеститорите и не си е свършила работата. В същото време в изграждането на амбициозния проект са прахосани стотина милиона, написа той.

"София тех парк" не е търговска фирма и няма за цел да генерира печалба. Дружеството е предназначено да създава иновации, а не да продава домати на пазара. Инвестицията в такива паркове обикновено се връща за период между 7 и 10 години", заяви в остър тон вчера изпълнителният директор на "София тех парк" Иван Симеонов пред Би Ти Ви. По думите му в т.нар. инкубатор на парка вече има над 30 фирми, а от офисите за новостартиращи предприятия били заети 75%. По думите му има официално заявени над 18 инвестиционни намерения. Колко от тях ще станат реални и кога би се случило това обаче не е ясно.

Реакцията на шефа на парка влезе в директен сблъсък с изразена по-късно вчера позиция на служебния министър на икономиката Теодор Седларски, който е провел среща с Ивайло Пенчев. Диалогът с "Уолтопия" ще бъде възстановен, като координираща роля ще има Министерството на икономиката. Очакват се бързи действия за решаване на проблемите както от страна на "София тех парк", така и от "Национална компания индустриални зони", съобщиха от министерството. "На срещата бяха обсъдени всички проблеми, които среща инвеститорът в работата му с двете компании с държавно участие, ангажирани с насърчаването на инвестициите и иновациите, както и проблеми, които забавят инвестиционните процеси и са провокирани от местни администрации", уточниха оттам. Министерството се ангажира и да съдейства за срещи с частните компании, отговорни за част от довеждащата инфраструктура.

Пред Би Ти Ви Иван Симеонов призова още, когато се прави сравнение с най-развитите държави, да се сравняват и периодите в които една структура действа. "София тех парк" е открит официално през декември 2015 г., докато Силициевата долина е основана през 1938 г., а Кеймбридж парк е от 1970 година, направи сравнение той.

Симеонов очевидно се разминава с фактите. Макар паркът да е открит през декември 2015 г., фирмата по проекта започва работа още през 2012 г. без изобщо да има ясна концепция за това точно какво ще се прави. Досега в управата й са извършени 10 смени, показа справка на в. "Сега" във фирмените регистри. Последно промени е имало в края на миналата година, когато в борда влиза новият шеф - именно Иван Симеонов. Според него за заплати не се харчели много пари. Бордът на дружеството е от петима души, като заплатата на член на съвета на директорите била около 1200 лв., а неговата - близо 3000 лв. От лятото на миналата година в управата на "София тех парк" е и Кирил Гератлиев, който в периода 2012 - 2013 г. управляваше програма "Конкурентоспособност", но по-късно бе освободен "по взаимно съгласие".

ФИНАНСИРАНЕ

Проектът за технологичния парк тръгна с широко разгласени намерения за бързо развитие и с пари именно от програма "Конкурентоспособност". Той обаче бе посрещнат на нож от производствените фирми, според които единствената програма за бизнеса не бива да финансира инфраструктурен проект. На обвиненията на Пенчев, че са похарчени 100 млн. лв. за парка, а не е създадена никаква стойност, Симеонов отговори, че са вложени 83 млн. лв. европейски средства и не ставало дума за пари на данъкоплатеца. Но според плана на програма "Иновации и конкурентоспособност" в периода септември-ноември "София тех парк" ще получи за "надграждане" нови 39.6 млн. лв. Те ще "изядат" възможността на фирми, които вече имат производство, да обновят техниката си.
25
5068
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
13 Март 2017 19:46
Чиста проба байганьовщина: Имали бол пари -дали!!! Демек , харчихме щото парите не са наши! Ми на кого са бре,финансите на ЕС да не падат от небето ,нали се набират от членовете.Егати гьонсуратите. Ами ти чуждите пари като не можеш да управляваш как ще управляваш своите? Аз подозирам какво ще стане: Тези паркове са вятър и мъгла в нашите условия защото фундаменталните ни научни изследвания ,еле па сега са ...Боже опази , колкото и да се пъчим. Щата нема пАри! Що нема? Мии,щот`крадат!И цялата тази красотоа тихомълком, под масата ,щото не е ефективна ще се продаде на приятелски фирми...заклевам се! По - добре ги приватизирайте сега докато са нови ,че да не ги събарят сетне. Ще се равняваме със Силиконовата долина,с Кеймбридж!!! Ади ,бе!!!И ша прайм приложна наука!!! Глупости! Пак складове за китайско карго!!!
13 Март 2017 20:04
Идеята да се похарчат ударно много пари бе повече от успешна.
В началото имаше надежди, че новата оперативна програма ще допринесе за развитието на науката и иновациите, но уви. Парите за наука се оказаха пари за строежи, а пък пустеещи сгради и университетите и БАН си имат в изобилие.
Стотици милиони се харчат за нещо напълно излишно, докато бюджетът на Фонд научни изследвания остава нищожен.
13 Март 2017 20:15
Ами - то от строежи и инфрастуктура по лесно се крадне, или по-точно :по-лесно краднат правилните хора. Теьнологията е много-многократно отработена. Пък ако дадеш паритеза за фундаментална наука , ще имаш проблеми: ако учените профукат парите и няма резултат, парите не са профукани по правилния начин и от наши хора; ако пък тия хахави учени изобретят нещо си - кво ще го парайм, не го разбираме и ще го внедряваме ли, ще го продаваме ли, разправия си е.
13 Март 2017 20:16
докато Силициевата долина е основана през 1938 г.


Абсолютно!
Основана е е от Георги Димитров, който е открил транзистора през 1947-ма.
Вярно, транзистора бил от Германий и всички се чудели защо долината се нарича Силициева.
Ама евреи, моишлиги разбра?!?
13 Март 2017 20:34
„Гордея се да бъда патрон на този проект. Преди години не си представях, че на мястото на стари казарми ще имаме научно-технологичен парк“, сподели държавният глава, който изказа благодарност на ангажираните с проекта институции, представители на бизнеса, на Европейската комисия, както и на дружеството „София Тех Парк“.

https://www.president.bg/news2953/prezidentat-rosen-plevneliev-sofiya-teh-park-postavya-balgariya-na-kartata-na-badeshteto.html
13 Март 2017 20:39
Вместо да се съберат министерствата и агенциите на едно място (за да не ходят грагяните као луди по централните софийски сокаци) трупнаха едно нищо при условие, че БАН притежава десетки необитаеми сгради. София тех като не станал Кеймбридж, поне Оксфорд да беше станал. А то за един безплатен офис за проектиране на паркинзи толкоз пари.
13 Март 2017 21:20
Маааалко търпение моля, само 50-60 годинки и всичко ще си дойде на мястото.
13 Март 2017 21:40
Не знам дали знаете, но дори такава полезна национална програма като определяне, проследяване и сравняване на генетичния код при хората, населяващи нашите земи през последните >6 хиляди години се финансира не от държавата, а от частно лице (оръжеен търговец) и се изпълнява в момента от няколко института на БАН (археолози, молекулярни биолози, химици, физици). В същото време безмислено се харчат стотина милиона лева за строителство на сгради, които главно ще се дават под наем за офиси.
13 Март 2017 22:49
в периода септември-ноември "София тех парк" ще получи за "надграждане" нови 39.6 млн. лв. Те ще "изядат" възможността на фирми, които вече имат производство, да обновят техниката си.
Моля, к'во?
13 Март 2017 23:08
Технологичен парк се прави от личности. Личности с постижения в технологичната сфера. Може ли някой да назове поне една личност, която е в центъра на "София Тех Парк"?
13 Март 2017 23:44
Може ли някой да назове поне една личност, която е в центъра на "София Тех Парк"?

Ето един на заден план. Май е хасковлия. И чеп за зеле не става, ама няколко години търка вече депутатски и министерски столове. Онзи ден го нарекоха "джентълмен". Нарече го така, БАШ "джентълменът" на Републиката. А не се знае от какво разбира, по една проста причина - просто все още не е показал дипломата си и къде е завършил! Та все още се ориентираме. ПФУ!
14 Март 2017 07:42
БАН притежава десетки необитаеми сгради



Кои са тези десетки необитаеми сгради на БАН? Или някому се зловидят, като на Джанкоффф, имотите на БАН, дарявани от българи като Ляпчев, който завещава всичкото си имущество на Академията?
14 Март 2017 08:30
87 мнения
(снимка: натиснете тук)

И всичките без заглавното са като това:

(снимка: натиснете тук)
14 Март 2017 08:38
Идеята за Техпарка е дадена от объркан човек.
Има сбъркани и неясни цели.
Изграден е на грешно място.
Има неподходящ собственик.
Финансиран е с неправилни пари.
Ръководи се от некадърници.

...какво още ни трябва, за да разберем, че е едно ялово начинание?
14 Март 2017 09:26
Днес бай ви Ивайло Пенчев, или там както се казваше шефа на Уолтопия (иначе наистина съвършен простак), го каза в прав текст - назовете ми една държавна фирма, която да има конкурентен продукт, който се продава добре в конкурентна среда. Няма такъв. И като се замисля, няма такива не само в България, ами и никъде по света. В най-добрия случай има фирми с добри продукти, в които държавата има някакъв процент собственост (Еърбъс, Рено...). Този Тех Парк уж трябваше да създаде една модерна и динамична тъкан от малки и средни модерни фирми, а те пак се заровиха в разни разрешителни, пускане на ток, писмени молби и тем подобни дивотии. Айнщайн, освен вселената и човешката глупост, е трябвало да спомене специално и чиновническите корупция и неразбиране на бизнеса.
14 Март 2017 09:42
Bacho Кольо
14 Мар 2017 08:3 Абсолютно верно!
14 Март 2017 09:53
Tantus,
Вероятно не знаете, че закваската за киселото мляко се произвежда и изнася от държавна фирма?
14 Март 2017 10:02
Технологичен парк се прави от личности. Личности с постижения в технологичната сфера. Може ли някой да назове поне една личност, която е в центъра на "София Тех Парк"


Още от самото начало идеята на този "иновационен мозъчен тръст" (едно бивше недоразумение го беше нарекло така) е съвсем друга: събират се на едно място множество лаборатории (държавни и частни) и те работят по проекти. Тези проекти са 50 % собственост на парка (документите са така изготвени, че се подразбира), защото осигурява инфраструктурата за провежданите изследвания и създаването на нови продукти. НАука никой нямаше да прави, защото науката няма собственици.

Това беше поредния опит да се накарат държавните научни центрове (ВУЗ и БАН) да пренесат най-новите си разработки (пазарно-ориентираните си дейности) на място, кодето след това те лесно да бъдат чопнати ("приватизирани". Но хората много бързо се усетиха и отказаха да си изнасят там новите неща, а започнаха да бачкат само със старите си идеи, използвани вече в други проекти. Затова и нищо няма като краен резултат.
14 Март 2017 10:15
Мерцедес купили заводите на ВАЗ. Построили те нови халета, инсталирали нови поточни линии, нагласили ги. Пуснали ги те, да правят мерцедеси, обаче излизали Лади. Дошли специалисти от Германия. Гледали, мислили, изчислявали и накрая решили, че трябва да сменят ръководния и инженерния персонал с германци. Пуснали пак конвейера да правят мерцедеси, обаче накрая пак излизали Лади. Немците заменили всички работници в заводите с германци. Заменили всички, до последния работник, та даже и чистачките. Пуснали конвейера за мерцедеси, обаче пак излизали Лади.
В същото време, на хълма до завода стояли бившият руски директор от епохата на Лада и главния инженер. Те стояли и гледали от високо сеир. Главният инженер казал на директора:
– Матвеич, аз едно време нали ти разправях, че мястото е проклето… А ти все ми викаше: „Гъзоръки сте!“, та „Гъзоръки сте!”…
14 Март 2017 10:25
Patriot1965 14 Март 2017 09:53
Tantus,
Вероятно не знаете, че закваската за киселото мляко се произвежда и изнася от държавна фирма?


Всъщност не знаех наистина. Но това изключение само потвърждава правилото.
14 Март 2017 10:44
Първо - чиновниците и бюрокрацията е нещо ужасно което буквално спира бизнеса. Тук са прави.
Второ - има държавни фирми които работят в полза на обществото значително по-добре от частни такива. например АЕЦ Козлодуй, ТЕЦ Марица изток 2. Така че пълното отричане на държавните фирми не е правилно.
Пък и приватицацията в България показа, че и частен да е завода, щом собственика не става - няма да работи.
14 Март 2017 10:58
Малко предистория

21.11.2013 12:50
Хора на Плевнелиев ще лапнат 30 млн. лв. чрез София Тех парк
Видян 967 пъти | Коментари 1
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
След дълго стъкмяване и протакане "София Тех парк" АД обяви три обществени поръчки за строителство, които са разпределени в три отделни лота и са за общо над 32 млн. лв. Така хора от най-близкото обкръжение на президента Росен Плевнелиев ще разпределят до края на годината над 30 млн. лв., пише в. "Репортер".

Близо година след като беше създадена с откритото лобиране и тайното инженерство на Росен Плевнелиев, компанията "София Тех парк" най-сетне обяви някакви конкретни стъпки по изпълнението на амбициозните си строителни планове.

Забавянето в обявяването параметрите на обществените поръчки предизвика негодувания в строителния бранш и съмнения, че условията се пишат старателно за един определен изпълнител.

Това е архитектурното бюро "А и А архитекти" на Ангел Захариев, съпруг на съветничката на Плевнелиев и министър в служебния кабинет Екатерина Захариева. За тази схема допълнително натежава и присъствието като изпълнителен директор на "София Тех парк" на Елица Панайотова.

Амбициозната дама минава за любимка на президента и изобщо "президентски човек”. Определяна е така от медиите близки до Плевнелиев и Иво Прокопиев.

Панайотова е бивш управител на "перлата” на Плевнелиев – "Бизнес парк София”, където се появява след съмнителната сделка, при която собствеността премина във "фондове от групата на Gramersy”. Тя е възприемана като лост за директно влияние на президента в проекта "София Тех парк”.

През годините Панайотова е участвала и в управлението на множество компании, контролирани от олигарха и близък приятел на Плевнелиев Иво Прокопиев, в които собствеността е неясна или офшорна. Такава например е "БПС 14”.

Връзката на Панайотова с Прокопиев личи и от участието є като представител на "Лендмарк холдингс” – строителното направление в бизнеса на олигарха.

Силната финансова ангажираност на Плевнелиев с проекта пролича и от решението на назначеното от него служебно правителство да налее 7 млн. лв. в компанията. Това стана в последния ден от управлението на служебния кабинет, което допълнително буди съмнения за начертана президентска "схема”.

Мотив за налетите средства така и не беше представен, а по обясненията на бившия икономически министър Асен Василев това е станало, за да "тръгне проектът”.

Според вестник "Репортер" въпросният проект е дело лично на президента Плевнелиев. За първи път за неговата идея се разбра при посещението му в САЩ през пролетта на 2012 г. "Започнах да рисувам лично аз мастър плана на "София Тех парк”. Аз съм един от малкото хора в България, който е правил подобни концепции, разбира от тях." Така представя идеята си Плевнелиев пред американските си домакини, докато българите в делегацията му го гледали изумено.

И още една важна подробност – "Парите са налични”, добавя президентът. "София Тех парк" наистина се финансира основно по оперативна програма "Конкурентоспособност", като безвъзмездната финансова помощ е над 97 млн. лв.

Но едва ли това е достатъчно основание парите да отидат при "едни хора”. А Плевнелиев е специалист по усвояването на средства покрай големите строителни проекти. Справка - "Бизнес парк София”, където журналистическо разследване показа как той е отклонил близо 1 млн. лв. от своите партньори Lindner.

Схемата тогава минава през кипърската офшорна фирма Inox, контролирана от първата му жена Вероника.

Каква схема е предначертал за "София Тех парк" Плевнелиев може би ще разберем на 8 декември, когато трябва да бъдат обявени победителите в обществените поръчки за строителство.

За момента правят впечатление някои детайлни изисквания към кандидатите, като например с колко точно верижни багера с обем на кофата от 1 куб. м. или триосни самосвала трябва да разполага.

По първия лот – за инженеринг на инфраструктурата, който е на стойност 17 млн. лв., кандидатът трябва да има оборот за предходните 3 финансови години (2010 г., 2011 г. и 2012 г.) не по-малък от 34 млн. лв. без вкл. ДДС.

Само от строителни дейности, свързани с инженеринг на инфраструктура пък, оборотът трябва да е минимум 17 млн. лв. Поръчката е разделена на два подобекта - единият е изграждане на паркови територии, спортни площадки, паркинг и обслужваща сграда, а другият е за изместване на съществуващи кабелни връзки, които преминават през терена.

Друга от поръчките е проектиране и строителство на иновационен форум с прогнозна стойност 5.4 млн. лв. Сградата ще бъде двуетажна с разгърната площ около 5300 кв.м и ще включва две многофункционални зали за конференции, срещи и събития с общ капацитет 1000 души.

Тук кандидатът трябва да покаже оборот от дейност за предходните 3 финансови години (2010 г., 2011 г. и 2012г.), не по-малък от 16 млн. лв. и приходи от дейност сходна с поръчката за 10 млн. лв.

"Репортер" отбелязва, че всички тези рестрикции ограничават броя на потенциалните кандидати.

Разбира се, спорен остава и въпросът има ли изобщо нужда от подобен технологичен парк в София. Той до голяма степен ще представлява офисна площ с елементи на презентационни зали и музейна част.

За явната липса на интерес към "София Тех парк" говори фактът, че въпреки настойчивите предложения от страна на Плевнелиев към HP, Cisco и Google и др., никоя от компаниите не е откликнала до момента за участие под каквато и да е форма. Потвърден интерес има единствено от производителя на стени за катерене "Уолтопия", който си търсеше терен за изграждане на спортна зала. Може би затова в проекта за технологичния парк вече присъстват и спортни площадки.

Очевидно на територията на "София Тех парк" "Уолтопия" е получила изгодно предложение за построяването на залата си. Освен от българския строител на стени за катерене потвърден интерес има от две напълно анонимни чужди компании.

Софтуерната "Хемимонд" планира да развива облачни услуги, а германската компания за полупроводници ZMDI смята да премести там развойната си дейност.


Ей така се харчат "европейски пари"
14 Март 2017 11:04
Въпросът не е в това кой работи по-качествено, частникът или държавното предриятие, а до това какви са хората - съвестни личности, честни и почтени или не. Щото може да има и добросъвестни чиновници(виждал съм такива при социализма), но може да има и частници - мошеници(виждал съм такива при постсоциализма).
14 Март 2017 14:50
Това се вижда ами това което не се вижда: например трети приоритет на ОП!
14 Март 2017 16:24
Ето им една идея със предвидим успешен край - нека тези учени хора да развият електромобила. Дизайн,батерии,автоматика и маркетинг съчетани с последните иновации в този зашеметяващ бизнес за милиарди. България най-сетне трябва да започне да произвежда нещо модерно и конкурентно. Тук възможностите са безгранични. Ако има кой да ги развие разбира се. И ако има кой да контролира непремерените разходи за тоя дето духа....!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД