Министерството на земеделието и храните (МЗХ) по времето на правителството на Бойко Борисов е сключило договори на стойност 1 млн. лв. за външни юридически услуги, които е имало възможност да се изпълнят от собствените му експерти, без да се плаща тази цена. Това съобщи служебният министър Христо Бозуков, който е сезирал прокуратурата за двете поръчки, възложени на адвокатското дружество "Георгиев, Тодоров и ко".
Единият договор е за анализ на земеползването в момента, а другият - да се напише проект на земеделски кодекс. И двете поръчки са на стойност 385 000 лв. без ДДС. От тях са платени изцяло първият договор плюс 20% от втория, или общо 462 хил. лв., казаха от министерството.
"Договорите и по двете поръчки са сключени с една външна адвокатска кантора, въпреки че министерството има експерти и административен капацитет да се справи с тези задачи. Има правен отдел, както и Институт по аграрна икономика и Институт по почвознание. Защо се възлага на външен изпълнител?", попита министърът. Той бил разговарял с адвокатската кантора, която не спазила срока 15 януари. Идеята била в крайна сметка да се разработи кодекс на земята съвместно на базата на свършеното досега от външните юристи заедно с тези на агроведомството.
41.9%, или 65 млн. лв. от парите по агроекология, са отишли за защитени видове птици, оплака се Бозуков. "Или, иначе казано, гъските изядоха субсидиите", каза той при отчета на заварената ситуация.
Още по-критична била ситуацията със субсидиите за биопроизводителите. Само за изминалите две години са разпределени суми, които надхвърлят наличния бюджет - вместо около 283 млн. лв. били разпределени 379 млн. лв. "Това означава, че има дупка, т.е. на минус сме с 96 млн. лв.", изчисли министърът и добави, че ще се търси начин за преразпределение на парите.
СУБСИДИИ
Във връзка с недоволството на фермерите, които се заканиха да протестират заради преките плащания, земеделският министър заяви, че се прави опит те да бъдат платени до края на май. По правило срокът за изплащането им е от декември на предходната година до края на юни, но по традиция у нас земеделците ги получават в началото на годината. По забавената оценка на Програмата за развитие на селските райони (2007-2013 г.) е започната поръчка за избор на оценител. Процедурата ще завърши до края на тази седмица и вероятност оценката да е положителна, което значи, че не би трябвало да има проблем за парите по програмата до 2020 г.
|
|