Турция обвини Германия, че подкрепя мрежата на живеещия в САЩ ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен, която турските власти обвиняват, че е организирала миналогодишния неуспешен военен преврат, съобщиха агенциите. Това стана, след като директорът на германското външно разузнаване Бруно Кал заяви, че Анкара не е успяла да ги убеди, че Гюлен е отговорен за пуча. "Турция се опита да ни убеди в това на всякакво равнище, но досега тя не е успяла", изтъкна Кал, цитиран от сп. "Шпигел". Говорителят на турския президент Реджеп Ердоган - Ибрахим Калин, подчерта, че коментарите били доказателство, че Германия подкрепяла мрежата на Гюлен, която Анкара нарича ФЕТО. "Това е опит да се обезсили цялата информация, която сме им предоставили за ФЕТО. Това е знак за тяхната подкрепа за ФЕТО", посочи Калин и допълни: "Защо ги защитават? Защото те са полезни инструменти за Германия, за да ги използва срещу Турция." Той каза още, че Ердоган може да планира предизборен агитационен митинг в Германия преди референдума на 16 април за конституционните промени, което допълнително би засилило напрежението с Берлин. От лятото насам турските власти са арестували повече от 41 000 души и са уволнени други 100 000 служители. Много от тях са учители, полицаи, магистрати или журналисти.
Турският президент Реджеп Ердоган стартира язвителна лична атака срещу германския канцлер Ангела Меркел, обвинявайки я в прилагането на „нацистки мерки" за засилване на напрежението между Анкара и Берлин. "В момента Вие използвате нацистките мерки", обърна се той към нея в телевизионно изявление.
Германският посланик в Турция е бил извикан вчера в турското МВнР във връзка с митинга на привърженици на Кюрдската работническа партия (ПКК) във Франкфурт на Майн, съобщи Ибрахим Калан. Той уточни, че представители на министерството заявили пред посланика, че силно осъждат германските власти заради решението да позволят събитието. Близо 30 000 граждани с кюрдски произход протестираха във Франкфурт, призоваващи за "демокрация в Турция" и "свобода за Кюрдистан". Числеността на събитието изненада дори организаторите му, като шествието премина съвсем мирно. Някои от участниците развяваха знамена на обявената от Анкара за незаконна и терористична ПКК, както и портрети на нейния лидер Абдула Йоджалан, който излежава доживотна присъда в турски затвор. Кюрдите в Турция в продължение на десетилетия търсят по-големи права и автономия за своето малцинство в южната ни съседка. ПКК започна своята въоръжена борба срещу турската държава през 1984 г., като досега в конфликта са загинали над 40 000 души.
|
|