Избирателите, които все още не са решили за кого да гласуват, вероятно ще окажат решаващо влияние върху изхода на предстоящите парламентарни избори. Такова мнение изразиха социолози и политолози пред "Сега". Близо 20% са колебаещите се гласоподаватели, от които около 15 на сто ще отидат до урните, изчисли Юрий Асланов от АФИС. При малките дистанции между водещите политически сили ГЕРБ и БСП избирателите, които вземат решение в последния възможен момент, могат да произведат неочаквани резултати, коментира Геновева Петрова от "Алфа Рисърч". Изследователите обаче направиха уговорката, че не е възможно да се предвиди за кого ще отидат тези гласове.
Другият решаващ фактор ще бъде изместването на вътрешнополитическите акценти в предизборната кампания (заплати, пенсии, работни места) от външнополитически теми, като напрежението между България и Турция, споразумението СЕТА и санкциите срещу Русия, които вълнуват силно гласоподавателите. Генерираните от намесата на Анкара в предизборната кампания скандали, както и ескалацията на конфликта между ДПС и "Обединение ДОСТ" породиха реакции от всички политически сили. Димитър Ганев от "Тренд" обаче твърди, че това няма автоматично да облагодетелства едни формации и да навреди на други поради еднаквите им позиции - срещу вмешателството на Турция и против всякакво взаимодействие с коалицията на Лютви Местан и Орхан Исмаилов. Ганев очаква движението да мобилизира около 350 хиляди гласа за изборите, докато хората на Местан ще съберат най-много 100 хиляди, от които поне половината ще дойдат от Турция. Това означава, че ДПС ще влезе в парламента, а конкурентите й ще останат извън него.
Тенденцията към намаляване на подкрепата за ГЕРБ и електорален ръст при БСП изследователите са склонни да отдадат на ефекта от президентските избори, на които спечели подкрепяният от социалистите Румен Радев. "Има тенденция, щом една партия загуби дадени избори, на следващите падането й да продължава", изтъква Първан Симеонов от "Галъп". Партията на Бойко Борисов обаче не е стигнала максимума на своя електорален потенциал, смятат анализаторите. Но не е сигурно дали ще успее да направи нещо по въпроса в оставащите няколко дни до вота.
От друга страна, БСП успява да консолидира около себе си левия вот благодарение на победата на президентските избори. Столетницата може да си върне голяма част от загубените на вота през 2014 г. избиратели и да събере около между 850 хиляди и 900 хиляди гласа, смята Юрий Асланов. Според Геновева Петрова обаче вотът за Радев няма да се прехвърли автоматично за БСП, тъй като сред гласувалите за него има поддръжници на различни леви формации. Така например "АБВ-Движение 21" може да привлече част от левоцентристките гласове в ущърб на БСП. Но това няма да е достатъчно, за да влезе в парламента коалицията на Георги Първанов и Татяна Дончева.
|
|