Развитието на изкуството се оказа от първостепенна важност за затъналия в дългове Международен панаир в Пловдив. Вчера кметът на града Иван Тотев, мажоритарният собственик на дружеството Георги Гергов и министърът на културата от двата кабинета на ГЕРБ Вежди Рашидов обявиха единодушно, че много искат да бъде построен Дом на операта на територията на изложението. Бъдещата културна придобивка се оказа алиби за влизането на общината като съсобственик в дружеството, макар градежът да е "гарантиран" единствено от мъгляви обещания. Пловдивската опера е държавна, но държавата не е вземала решение за строеж, не е одобряван бюджет. Като "мотор" на начинанието бе представен Вежди Рашидов, който в момента не е нито министър, нито депутат.
Тотев, Гергов и Рашидов вчера се срещаха с лидерите на групите в общинския съвет и с инициативния комитет, който иска да бъде вдигнат нов дом за тукашната опера. След това кметът и бившият министър обясниха на журналистите колко добре би било Пловдив да вземе държавните акции в панаира, като срещу това градът се сдобие с нова опера. Сградата щяла да бъде вдигната малко след входа на изложението, до знамената, и всъщност щяла да бъде дом на изкуството, тъй като освен опера, може да приюти музей или друга културна институция. Бизнесменът Гергов също се оказа голям любител на културата. На този етап разбирателство има и градът ни може да има съвременна сграда за култура на самото лице на панаира, зад пилоните със знамена, където в момента се намира бетонен паркинг на няколко нива. Става въпрос за близо шест декара, които предоставям за опера. Но ако няма опера, няма терен. Ако на това място не се изгради сграда за операта, панаирът ще си го вземе обратно, обяви Георги Гергов.
Кметът Тотев пък определи Рашидов като човек, който "ще играе ключова роля в културния живот в страната в следващите четири години". А Рашидов пък на едро изчисли, че за строежа ще са нужни 50-60 млн. лв. Основното финансиране щяло да бъде държавно, но щяла да помага и общината. "Ударим ли първа копка, Пловдив ще има опера. Общината ще се грижи за прилежащите пространства. Там могат да се случат много неща. Може да се направи галерия в някакъв момент например, нужен е и паркинг. Ще намерим парите", заяви Рашидов, цитиран от сайта "Под тепето". Тотев пък добави, че имало други три варианта за терен, но те се оказали неподходящи. "Ако общината има дялово участие в панаира, ще може да инвестира там публични средства за изграждането на опера и прилежащите й части", заяви кметът.
От обясненията на тримата се разбра, че предстои сключване на тристранно споразумение между панаирното дружество, общината и държавата. Всичко това трябва да бъде одобрено от пловдивския общински съвет. Той ще заседава в четвъртък, а решението му изглежда предизвестено.
Миналото лято правителството реши да подари държавните акции в панаирното дружество (49%) на общините Варна и Пловдив. Управата на морската столица прие подаръка, но в Пловдив кметът Тотев и общинските съветници, вкл. тези от ГЕРБ, се възпротивиха яростно, отказвайки да изпълнят решението на собственото си правителство. Основният им мотив беше, че общината може да се натовари с дългове, а и имат злополучно партньорство с бизнесмена Гергов, който контролира 51% от "Международен панаир Пловдив". Десетина дни след парламентарния вот ситуацията се промени - зам.-кметът Розалин Петков внесе проект за приемане на акциите, а началникът му Тотев вече е горещ привърженик на идеята за съдружие с Гергов, който е член на изпълнителното бюро на БСП и приближен на лидера Корнелия Нинова.
При обсъжданията на акциите миналото лято във варненския и пловдивския съвет бе споменато, че "Международен панаир - Пловдив" има към 50 млн. лв. дългове. Именно многото заеми бяха в основата на гласовете "против" и в двата местни парламента. След това стана ясно, че дружеството е взело голям кредит от Българската банка за развитие (ББР), а активите му са заложени като обезпечение. Обвързването с ББР бе основният мотив на пловдивския зам.-кмет Розалин Петков, че общината вече може да влезе в съдружие - при неплащане на кредитите панаирът щял да стане държавен, т.е. нямало как "собствеността да се изгуби". Другият мотив бе строежът на операта.
Край морето
Вкарването на Варна в схемата за собствеността на Пловдивския панаир бе с цел морската община на по-късен етап да замени дела си срещу процентите на Гергов във варненското дружество "Търговски дом". То стопанисва терен, известен като Дупката, върху която бизнесменът щеше да строи ЦУМ. Гергов е мажоритарен собственик там, община Варна има малки дялове. Заради намерени археологически ценности градежът на ЦУМ пропадна, а теренът зее празен. Държавата и община Варна се чудеха през годините с какво да "приласкаят" Гергов да се раздели със собствеността си в "Търговски дом". Общината иска да облагороди пространството, като придобие контрола. И във Варна като "парламентьор" няколко пъти се яви Рашидов.