На ООН Вашингтон отрежда ролята на подизпълнител на САЩ в следвоенен Ирак. Това стана ясно при изслушването в четвъртък на заместник-министъра на отбраната Пол Улфовиц пред сенатската Комисия по въоръжените сили. Улфовиц, който е известен като един от най-влиятелните ястреби в неоконсервативната администрация на Джордж Буш каза: "ООН не може да бъде партньор в управлението. Не може да има ръководна функция." Той добави, че администрацията се опитва да избегне "положение, възниквало и в други части на света - Ирак да се превърне в един вид постоянен протекторат на международната общност. Няма основания да стане така", изтъкна Улфовиц.
САЩ предвиждат следвоенният период в Ирак да бъде от три етапа, като последният включва създаването на иракско правителство, заяви Улфовиц. Той не посочи никакви срокове, но обясни, че се предвижда през първия етап страната да бъде управлявана от Службата за възстановяване и хуманитарна помощ, подчинена на командващия военната операция генерал Томи Франкс. Тя ще надзирава разпределението на хуманитарната помощ и възстановяването на услуги от първа необходимост. Този период ще продължи, докато силите на коалицията установят контрол над цялата страна.
През следващия етап властта ще бъде предадена постепенно на временни иракски власти. През този период ще съществуват "паралелни министерства", оглавявани от американци и иракчани.
През третия етап иракското правителство ще поеме изцяло контрола над страната, а неговата легитимност ще се основава на избори, произведени съгласно новата конституция, каза Улфовиц. САЩ предлагат на Русия, Франция и Германия да разгледат възможността за опрощаване на дълговете, които Ирак има към тях, съобщи ИТАР-ТАСС, позовавайки се на изявления на Пол Улфовиц.
Такава стъпка би била една от възможните форми на приноса на Москва, Париж и Берлин в следвоенното възстановяване на Ирак, посочил Улфовиц вчера пред сенатската комисия. Той добавил, че САЩ и иракският народ биха приветствали тази форма на помощ от трите страни.
|
|