Италия разполага с доказателства за съучастие на неправителствени организации (НПО) в трафика на нелегални имигранти през Средиземно море, съобщи италиански прокурор пред в. "Ла Стампа". Магистратът от Катания Кармело Дзукаро посочи, че има записи на телефонни разговори между каналджии от Либия и конкретни НПО-та. Според него активистите насочват плавателните съдове на трафикантите с фенери и изключват транспондерите на лодките си, за да не могат да бъдат проследени. От думите му не става ясно дали ще има криминално разследване по случая, отбелязва Би Би Си.
Италия е една от страните по основния мигрантски път от Африка към Европа, само т.г. близо 1000 души са се удавили в Средиземно море при опит да стигнат до Стария континент, а други 37 000 са били спасени - с 40% повече в сравнение с м.г. Опитите на неправителствения сектор да помага на мигрантите в последно време са обект на все по-сериозни критики. Европейската гранична агенция "Фронтекс" сравни работата на активистите с таксиметров превоз до Европа. От различни НПО обаче отговарят, че се борят за спасяването на животи и без тях жертвите на Средиземно море биха били още повече.
Междувременно беше съобщено, че най-малко 15 мигранти са загинали вчера сутринта, след като лодката им, потеглила от турското крайбрежие за гръцкия остров Лесбос, се е преобърнала, предадоха агенциите. Турската брегова охрана е открила телата на четирима души, докато останалите 11 са намерени от гръцките им колеги. Спасени са двама души, сред които бременна жена. "Съгласно данните на бременната жена на потъналата лодка са били 25 души", заяви представител на гръцката брегова охрана. Жертви на поредната мигрантска трагедия са девет мъжа, четири жени и две деца. Спасителната акция продължила няколко часа с участието на кораби и хеликоптер на "Фронтекс", кораби на гръцката брегова охрана, частни лодки и кораб на гръцкия военен флот. От началото на годината около 4800 души са предприели пътуване от Турция към Гърция по море.
Група от 14 сирийски бежанци, които пристигнали на Лесбос, започнаха гладна стачка в знак на протест срещу дългата процедура по преглед на документите им за получаване на убежище, предаде ДПА. Сирийците отказват да се хранят от петък, когато молбите им за получаване на убежище в ЕС са били отхвърлени на първа инстанция, а обработката на жалбите им ще отнеме месеци. Полицията на Лесбос отказа коментар. Протестите на гръцките острови са чести. Там се намират 138 000 имигранти, които пребивават в мизерни условия, докато чакат уточняване на статута им.
|
|