Какви са правилата в момента за фамилното име при развод?
Р.С., София
Обичайно, когато стане дума за фамилно име в семейното право, първата реакция е свързана с развод и проблеми. Но правила за фамилното име има и при сключването на брак.
Наред с куп други моменти - възраст, пречки, необходими документи, ред за сключване и др., място в Семейния кодекс (СК) е отделено именно за фамилното име. В чл. 12 на СК изрично е посочено, че "при съставянето на акта за сключване на граждански брак всеки от встъпващите в брак заявява дали запазва своето фамилно име, или приема фамилното име на своя съпруг, или добавя фамилното име на съпруга си към своето". Записано е и че като фамилно име може да се приеме или добави името на другия съпруг, с което той е известен в обществото. Законът изобщо не прави разлика дали става дума за жената или мъжа. Факт е, че в огромна част от случаите става дума за промяна на името на жената.
Няма спор, че нерядко проблемите, скандалите и споровете се случват при прекратяване на брака поради развод. И то при развод по исков път, при който се търси вина на един или друг съпруг, когато те не могат да се разведат по взаимно съгласие. При развода по взаимно съгласие въпросът с фамилното име трябва да се реши със споразумението, което двамата съпрузи сключват. В него задължително се разбират за деца, издръжки, но и за фамилното име.
До влизането в сила на изцяло новия Семеен кодекс през октомври 2009 г. действително имаше голям проблем. Обичайно мъжете, по една или друга причина, настояваха бившите им съпруги да се откажат от придобитото си при сключване на брака ново фамилно име. Жените пък често искаха да си го запазят, защото вече са станали известни в обществото с него и за да не носят различно от на децата си фамилно име. Това водеше до големи разправии, включително и до смяна на всички документи за самоличност. Отделно всички разбираха, че някой е минал през развод, когато хора с утвърдени вече имена трябва да си върнат старата фамилия. Старият СК предвиждаше след развода съдът да може да постанови съпругът да продължи да носи същата фамилия само ако доскорошната му половинка е изрично съгласна. Дали си станал известен в обществото с брачното си име, бе въпрос на доказване и на преценка на съда.
Новият СК се опита да въведе нов режим по отношение на фамилното име при развода поради разстройство на брака по исков път. Така фамилното име вече със сигурност не е толкова зависимо от желанието на другия съпруг или пък на съда. В чл. 53 от СК бе записано, че "след развода съпругът може да възстанови фамилното си име преди този брак". Или казано по друг начин - съпругата, която обичайно сменя фамилното си име при сключването на брака, е в правото си да каже дали ще го запази, или пък ще си върне старата фамилия. В този смисъл са и решенията на съдилищата. Макар в чл. 326 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК) да е записано, че "в решението, с което се допуска разводът, съдът разрешава и въпроса за фамилното име, което съпрузите ще могат да носят за в бъдеще", на практика изборът, решението е на съпруга, който е сменил фамилното си име при сключване на брака.
|
|