:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,203
Активни 742
Страници 23,768
За един ден 1,302,066

Съюзяваме се с джуджетата в ЕС

България стана член на групата от 18 европейски държави, която се противопоставя на големите страни в ЕС и най-вече на Франция и Германия, които в началото на годината излязоха с общ проект за реформи на Евросъюза.

Преди да започне срещата на върха на ЕС в Атина, посветена на присъединяването на 10 нови членки, държавните и правителствени ръководители на 18-те се събраха в хотел "Интерконтинентал" на закуска. За докладчик на малките бе избран премиерът на Люксембург Жан Клод Жункер. Той пристигна в Атина от София заедно с нашия премиер. Но Сакскобургготски не се появи на сбирката на джуджетата.

Въпреки това България фигурира в декларацията, защото я подписала още през април, съобщи източник на "Сега".

Тя е прецедент, защото за първи път толкова много страни-членки и страни-кандидатки за ЕС се обединяват, за да насочат промените в Евросъюза в желаната от тях посока.

В ядрото са т. нар. "седем джуджета" - тройката от Бенелюкс Австрия, Португалия, Ирландия и Финландия.

Към тях се присъединиха всичките 10 страни-кандидатки за ЕС, които ще бъдат приети в Евросъюза на 1 май 2004 г. с изключение на Полша, която се смята за голяма държава, а също България и Румъния.

България се присъедини в началото на април към документ на "седемте джуджета", призоваващ Конвента за реформата на ЕС да се противопостави на всякакви опити за установяване на йерархия сред страните.-членки. Този път инициативата за придаване на по-голяма тежест на "клуба на малките" е била продиктувана от стремежа да се окаже въздействие върху председателя на Конвента Валери Жискар д'Естен, критикуван напоследък, че грубо прокарва френски интереси в ръководения от него "форум на мъдреците".

Министърът по европейските въпроси Меглена Кунева неведнъж е посочвала, че позициите на България в Конвента са близки до тези на Бенелюкс.

Срещата на върха на ЕС реши вчера, че Конвентът трябва да представи своите заключения по време на Европейския съвет в Солун на 20 юни. По много от въпросите страните остават разделени, а Франция и Германия предизвикаха много критики с идеите си да бъде създаден нов пост председател на ЕС, както и да бъдат премахнати въртящите се 6-месечни председателства на ЕС.

На пресконференцията след първото официално заседание на 15-те, на което участваха равноправно лидерите на 10-те страни-членки, гръцкият премиер Костас Симитис не скри наличието на спорове и съобщи, че единственият въпрос, по който е било постигнато съгласие, е създаването на поста външен министър на ЕС през 2004 г.

Българските журналисти в Атина положиха напразни усилия, за да получат възможност да зададат въпроси на премиера и на придружаващия го министър на външните работи. На мобилния телефон на министър Паси отговаряше негов сътрудник от София, а представители на посолството казаха, че в тази ситуация не могат да помогнат на журналистите.

Миротворци

Редица европейски лидери казаха вчера по време на срещата на върха в Атина, че ще изпратят сили за опазване на мира в Ирак. "Има голяма нужда от сили за стабилизиране на положението", каза датският премиер Андерс Фог Расмусен, като добави - "не можем да чакаме резолюция на ООН".

Холандският премиер Ян-Петер Балкененде също каза, че страната му планира да изпрати войски.

"Бих искал да видя САЩ, ние и Европа да работим заедно в

партньорство и мисля, че това е възможно", каза британският премиер Тони Блеър. Според германският външен министър Йошка Фишер има "сближаване" между европейските държави и САЩ по въпроса за ООН през последните дни.

Вчера се очерта общо желание срещата на върха на ЕС да приеме декларация, призоваваща за важна роля на ООН в Ирак в следвоенния период и предвиждаща помощ от ЕС за възстановяването на страната. Според тях дори и по-твърдите противници на едностранните действия на САЩ в Ирак в Евросъюза са смекчили значително съпротивата си на намеренията на Вашингтон да установи марионетно правителство в Багдад.
750
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД