Следвайки стъпките на Сократ и Платон, лидерите на 25 европейски държави участваха вчера в Агора - древен форум на атинската демокрация в подножието на Акропола, на забележителен церемониал, отбелязващ разширяването на ЕС с 10 нови държави. Всеки от лидерите на 15-те страни-членки и на новоприетите Полша, Чехия, Унгария, Словакия, Словения, Естония, Латвия, Литва, Малта и Кипър разполагаше с по 3 минути, за да изрази това, което е трудно да бъде изразено - значението на този момент за техните страни, за Европа и за света. След това те положиха подписите си под договорите за присъединяване.
"Тове е жалон в историята на ЕС. Ние увеличаваме броя на жителите на ЕС със 105 милиона и увеличаваме площта на Съюза с 34%", каза гръцкият външен министър Георгиос Папандреу.
Както премиерът Костас Симитис, така и Папандреу изразиха увереност, че България и Румъния ще бъдат приети в ЕС през 2007 г., както бе решено в Копенхаген.
В събитието участваха лидерите на две "страни-кандидатки" за ЕС - България, Румъния. Статут на кандидатка има и Турция, обаче неин представител не дойде, тъй като Анкара е обидена от приемането в ЕС само на гръцката част на Кипър.
На "Европейската конференция", която се провежда днес, са поканени както изброените вече държави, така и "съседите" на разширена Европа - държавните и правителствени ръководители на Албания, Босна, Хърватия, Македония, Исландия, Лихтенщайн, Молдова, Норвегия, Сърбия и Черна гора, Швейцария, Украйна и Русия. Съобщено бе, че президентът Путин няма да присъства, като страната му бе представена от външния министър Игор Иванов.
Поканени са 41 държави. В Атина се намира и генералният секретар на ООН Кофи Анан.
|
|