:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,417,131
Активни 280
Страници 20,028
За един ден 1,302,066

За шест години икономиката е изсветляла с над 7%

Българската икономика става все по-светла - за десет години тя е подобрила показателите си с над 7%, показва последното измерване на индекса "Икономика на светло" на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ). Така България вече се равнява с Гърция, Румъния, Хърватия.

Все пак обаче има какво да се желае - сфери като енергетиката, здравеопазването и правосъдието продължават да крият големи рискове за работа на сиво, отчитат експертите на АИКБ. В графата "рискове" традиционно попадат и обществените поръчки, а липсата на квалифицирана работна ръка продължава да е сред големите проблеми на работодателите. Новото повишаване на минималната работна заплата също води до сиви практики сред ниско квалифицираните работници, смятат от асоциацията.

Традиционно с най-голям дял на сивата икономика са секторите строителство, туризъм, търговия. Шампион по сивота обаче остава строителството, където тези практики продължават да се ширят без проблеми. Все пак ако през 2010 г. сивата част от икономиката е била 35.40%, през 2016 г. е спаднала до 28.22%, коментира председателят на АИКБ Васил Велев. С това по думите му България излиза от обхвата на държавите с голям дял на сивата икономика и се доближаваме до средното ниво.



ОПТИМИЗЪМ

Въпреки президентските избори и оставката на правителството през миналата година експертите отчитат подобряване на бизнес средата. Плюс е и развитието на световната и европейската икономика, които допринасят за увеличаването на износа на България.
849
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД