Галерия "Контраст"
До 20 юли
Повече от три десетилетия Георги Лечев се изявява предимно в пейзажа и в натюрморта и е надградил тези жанрове със своя разпознаваем живописен почерк. Неговите синьо-бели пейзажи, които от днес излага столичната галерия "Контраст", пренасят във фантазиите за безбрежна морска шир и заливи, брегове и пясъчни ивици с лодки, облени от светлина и дъх на море. Натюрмортите, в които авторът най-често посяга към зеления и оранжевия сектор на палитрата, се отличават с изведените на преден план и демащабирани в пространството плодове и цветя. Георги Лечев не рисува, без да има предварително оформена тема, затова неговите картини лесно се подреждат в цикли - "Вечерна хармония", "Облаци над вълнолома", "Октомврийско спокойствие", "Танцът на жеравите".
Настоящата експозиция е събрала картини, създадени от художника през последните 10 години. Колекцията разкрива зрелост в осмислянето на няколко разработвани в последните години теми чрез любимия похват на Лечев - смесването на интериора с екстериора. Неговите натюрморти с разчупени кестени, нарове и райски ябълки не са представени в затворено пространство, а на фона на безкраен хоризонт. Всеки плод символизира съответния сезон с надеждите, тъгата и възраждането за нов живот. Пейзажите с кипариси и вечерната хармония в синьо и зелено ("Диалог в бяло и синьо"), изоставените в пясъка лодки и варненският фар, наред с впечатления от Санторини, са интерпретацията на морската тема, в която художникът не забравя и за "Следите по пясъка" - боклуците, останали след хората. А картините в серията "Пингвини" отговарят на конкретни човешки състояния и страсти - "Аз съм отново сам", "Мълчалив диалог", "Казват, че ще вали", "Да правят каквото искат".
Лечев е роден през 1949 г. във Варна. Завършва графика във ВТУ "Св. Кирил и Методий". Автор е на над 100 самостоятелни изложби у нас и по света - Германия, Франция, Швейцария, САЩ, Япония. През последните 20 години работи предимно живопис. Той е единият от великолепната варненска петорка заедно със Стоимен Стоилов, Ванко Урумов, Петьо Маринов и Милко Божков, превърнали старата фабрика "Вулкан" в креативна художническа колония.
|
|