:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,422,000
Активни 221
Страници 24,897
За един ден 1,302,066

Персийската криза е на път да промени гласа на "Ал Джазира"

Политиката на телевизията ще е ключова тема в преговорите между Катар и Саудитска Арабия
СНИМКА: УИКИПЕДИЯ
"Тази малка кибритена кутийка", казал Хосни Мубарак за сградата на "Ал Джазира" в Доха.
Години преди "Ал Джазира" да отрази на живо протестите, довели до края на управлението на Хосни Мубарак в Египет, но доста след като катарската телевизия бе започнала да провокира гнева му, египетският президент посети офиса й в столицата Доха. "Тази малка кибритена кутийка, която създава толкова много неприятности", според негови спътници казал Мубарак, докато обикалял малката сграда. От създаването си през 1996 г. до сега "малката кибритена кутийка" наистина остави дълбок белег в арабския свят и се превърна в най-мощната медия на арабски език. В момента обаче каналът е подложен на кръстосан огън, който със сигурност ще доведе до промени в стила му на работа. През последните дни "Ал Джазира" се превърна в една от главните мишени на драматичната кампания за изолирането на Катар, предвождана от Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ). Могъщите сили обвиняват малката си и незначителна според тях съседка във финансирането на терористични групи и в подкрепа на изначалния им съперник Иран. Заедно с Египет, Бахрейн и още три държави, саудитите и ОАЕ не само затвориха въздушното си пространство, сухопътни граници и морските коридори към Доха, но и прекратиха излъчването на "Ал Джазира". Саудитска Арабия дори затвори офиса на телевизията на територията си и накара служителите й да напуснат страната заедно с останалите катарски граждани.

Според хората, харесващи работата й, "Ал Джазира" е мрежа, която дава освежаващо разнообразие от гледни точки в дълго застоялия медиен пейзаж в арабския свят. В него е традиция новините често да се цензурират или оформят според предпочитанията на влиятелни регионални лидери. Според критиците му обаче каналът е политизиран инструмент, който дава твърде голям глас на ислямистите и осигурява на малкия и свръхбогат Катар с население около 2 000 000 души несъразмерно големи лостове за влияние над арабското обществено мнение. "Когато Катар закри своето министерство на информацията, ние приветствахме това като положителна стъпка - коментира професорът по комуникации от Американския университет в Кайро Раша Абдула пред "Файнейшъл таймс". - Но постепенно видяхме, че "Ал Джазира" действа не само като министерство на информацията, но и като МВнР на Катар."

Според много наблюдатели "Ал Джазира" ще бъде една от ключовите теми при преговорите за евентуално помирение между Катар и по-мощните му съседи в Персийския залив. Някои предполагат, че в тези страни каналът може да остане затворен за дълго време. Политическият анализатор от ОАЕ Абдулхалек Абдула отхвърля подобна идея, заявявайки, че целта по-скоро ще бъде да се ограничат възгледите, разглеждани като твърде благоприятни за ислямистките групи и особено за "Мюсюлмански братя", както и тези, които критикуват съюзниците на Саудитска Арабия в Египет и Бахрейн. "Не очаквам ефирът й да бъде ограничен за дълго, все пак това е водещият новинарски сателит в арабския свят - независимо дали ни харесва или не. "Ал Джазира" ще бъде помолена да започне да влага нюанси в политическите си програми", допуска Абдула. Катар вече даде сигнал, че е готов да направи някои отстъпки, като все още не е ясно дали те ще обхванат и "Ал Джазира". "Ако нашите съседи се чувстват застрашени от "Ал Джазира", тогава въпросът става по-философски: Страхуват ли се от свободните медии и от свободата на словото?", коментира посланикът на Катар в САЩ. В отговор на нарастващия натиск от телевизията казаха, че през последните дни са били изправени пред масова кибер атака и че хакери са разпространявали от сайта й фалшиви новини. Обвинения за последното получи Русия, а ЦРУ вече изпрати в Доха екип да разследва кой се опитва да развали отношенията между САЩ и най-верните й съюзници в района.

Още със създаването си преди 21 години "Ал Джазира" предизвика противоречиви реакции, след като започна да кани ислямисти, политически дисиденти и дори израелци - един от първите арабски канали, осмелили се да правят това. Телевизията интервюира Осама бин Ладен след атаките през 2001 г. и регулярно излъчваше посланията на "Ал Кайда" към света. Програмата бе първата, която се намеси пряко в събитията в Тунис, довели до падането на режима и предизвикали протести срещу други диктатори в региона. Враждебността към "Ал Джазира" нарасна, когато "Арабската пролет" се трансформира в брутални и често сектантски войни и след завръщането на автократичните владетели. Начинът, по който телевизията отразява събитията, се приема като подкрепа за отхвърления египетски президент и лидер на "Мюсюлмански братя" Мохамад Морси и като твърде критично отношение спрямо Абдел Фатах ел Сиси, дошъл на власт след това. Именно заради "Ал Джазира" в арабския свят се създаде мнение, че Катар се е превърнала в самостоятелен играч във вътрешната политика на Египет. "След 2013 г. професионализмът на "Ал Джазира" се промени напълно и стана очевидно, че тя е настроена в полза на "Мюсюлмански братя", коментира вече споменатата г-жа Абдула от университета в Кайро.

Дори да издържи на натиска на Саудитска Арабия и съюзниците й, популярността на медията в арабския свят вече изглежда доста намаляла в сравнение с началото. Една от причините е днешното изобилие от информационни канали, появили се в региона. През 1996 г. "Ал Джазира" определено бе "островът" (както означава името в превод) на съвременната журналистика в региона, но днес тя се конкурира с канали като Sky News Arabia, Al Arabiya, подкрепена от Саудитска Арабия, както и с Al Mayadeen. Повечето от тях са свързани с конкретна гледна точка към проблемите в тази част на света, поради което новите телевизии вече успяха да привлекат на своя страна зрителите, идентифициращи се с нея. Друг фактор за намалялата популярност на "Ал Джазира" е възходът на социалните медии, особено сред по-младите поколения. Според "Файненшъл таймс" като трета причина може да се посочи и известно разочарование в публиката, дори в онази част, която би трябвало да открие своята гледна точка в разказите на "Ал Джазира" - например хората от сирийската опозиция. "Вълнението, което изпитвах, когато гледах канала по време на революциите, е изчезнало. Днес "Ал Джазира" е просто слухов апарат за идеите на "Мюсюлмански братя", казва един от нейните представители.
689
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД