Голямото мнозинство ще даде възможност на 39-годишния Еманюел Макрон лесно да прокара плановете си за промяна във френското трудово законодателство и на схемата за изплащане на помощи за безработни и пенсии. Французите трябва да се готвят за болезнени реформи, категорични са анализаторите. Макрон иска да съкрати 120 000 държавни служители и да реформира изцяло пазара на труда и пенсионната система. Поставил си е амбициозната цел през следващите 5 години сериозно да ореже бюджетните разходи.
Резултатите от вота отредиха второ място на дясната партия "Републиканците", която ще има 137 депутати в новия парламент. Управлявалата досега Социалистическа партия претърпя пълен крах на изборите и ще има само 44 представители. Генералният секретар на партията Жан-Кристоф Камбаделис призна поражението и подаде оставка. "Левицата трябва да започне нов етап. Поставени са под въпрос нейните основни приоритети - държавата на благоденствието и разширяването на личните свободи", заяви той. 27 депутати в парламента ще има "Непокорната Франция" на Жан-Люк Меланшон, който се яви на изборите съвместно с комунистите. Крайнодесният Национален фронт на Марина льо Пен ще има 9 депутати и една от тях е лидерката, която досега беше евродепутатка. Льо Пен за първи път влиза във френски парламент.
ПРОЦЕДУРА
Френският премиер Едуар Филип се очакваше да подаде оставката на кабинета си вчера и да състави нов, вероятно с малки промени в състава му. В началото на юли той ще представи пред депутатите приоритетите на правителството си. "Френските избиратели дадоха ясно мнозинство на президента на Републиката и на правителството. Това мнозинство има мисия: да работи за Франция. Французите избраха с голямо мнозинство надеждата пред гнева, оптимизма пред песимизма, доверието пред оттеглянето", заяви Филип.