"Не мисля, че сами можем да открием нещо. Защото не търсим съкровище. Ще намерим хората, които да ни помогнат да открием оръжието", добави Ръмсфелд на среща със служители на военното ведомство.
Вашингтон изпраща в Ирак 1000 души, оборудвани с подвижни лаборатории, със задачата да издирват оръжия за масово унищожение, съобщи новинарската телевизия Си Ен Ен. Екипът щял бъде ръководен от генерал и щял да включва военни и цивилни учени, както и представители на частния бизнес. Някои от тях вече били в Ирак. Пентагонът не се чувства способен сам да намери иракските оръжия и ще трябва да предложи награда на иракчаните, за да получи сведения за евентуални тайни складове, коментира медията.
Бивши US разузнавачи: Неудобно е
Бивши служители на американското разузнаване смятат, че неспособността на американската администрация да се справи с проблема с укритите оръжия на Саддам, става обезпокоителна. "Ще стане доста неудобно, когато се разбере, че изобщо няма такива оръжия", прогнозира Юджийн Бетит, сега член на формираната през януари група Бивши шпиони за психично здраве. Според негов колега можело и да се намерят някакви оръжия в Ирак, но със сигурност не в количествата, които биха убедили света, че са представлявали някаква заплаха.
Ханс Бликс: Инспекторите да потвърдят
Ако на територията на Ирак бъдат открити забранени оръжия, само потвърждение на оръжейните инспекторите на ООН може да придаде достоверност на доказателствата, заяви шефът на Комисията на ООН за наблюдение, проверка и инспекции ЮНМОВИК Ханс Бликс в интервю за Би Би Си.
Смятам, че светът желае да получи достоверна информация дали в Ирак има оръжия за масово унищожение и че САЩ и Великобритания също ще поискат разкритията им да бъдат потвърдени по достоверен начин на международно равнище, посочи той.
Смятам, че светът желае да получи достоверна информация дали в Ирак има оръжия за масово унищожение и че САЩ и Великобритания също ще поискат разкритията им да бъдат потвърдени по достоверен начин на международно равнище, посочи той.
ФБР разпитало 10 хиляди иракчани в САЩ
ФБР е провело "интервюта" с около 10 000 живеещи в САЩ иракчани и подготвило от тях 250 донесения с данни за местонахожденията на оръжейни складове, заводи, подземни отбранителни съоръжения и други важни обекти в Ирак, съобщи директорът на бюрото Робърт Мюлър на съвместна пресконференция с министъра на правосъдието Джон Ашкрофт. Интервютата били "доброволни".