Редица проучвания прогнозират, че голяма част от висококвалифицираните специалисти във финансовия сектор ще заменят работните си места в Лондон с позиции във Франкфурт на Майн, Германия. |
36% от небританските работници, които понастоящем работят в страната, казват, че смятат да напуснат до 2022 г., като 26% планират да предприемат стъпката дори по-рано - до 2020 г. Това число представлява 1.2 милиона работни места от 3.4 милиона чужди работници във Великобритания и подчертава тежката криза при работните места, пред която е изправена страната след започването на процеса на излизане от ЕС.
За да променят мнението си и да останат, 32% от квалифицираните чуждестранни работници заявяват, че ще трябва да чуят по-положителни изявления от правителството, че те остават добре дошли на Острова. По-ниски разходи за живот и повече инициативи за подобряване на професионалния и личния живот също ще помогнат, става ясно от резултатите от проучването.
Ръководителят на преговорния екип на ЕС за Брекзит Мишел Барние посрещна хладно британското предложение за правата на европейските граждани във Великобритания, след като страната напусне Европейския съюз. Той заяви, че Брюксел иска те да получат права, аналогични на гарантираните от европейските закони. Завчера британският премиер Тереза Мей заяви, че живеещите във Великобритания граждани на ЕС могат да останат в страната и след 2019 г., когато тя ще напусне ЕС.
ПОЗИЦИЯ
"Целта на ЕС за правата на гражданите: същата степен на защита като в законите на ЕС. Необходими са повече амбиция, яснота и гаранции, отколкото в днешната позиция на Великобритания", написа Барние в "Туитър".