Министрите на вътрешните работи на Франция, Италия и Германия се събраха вчера спешно на среща в Париж, за да решат как да се справят с новата мигрантска вълна, която залива италианските пристанища. Само за няколко дни в страната пристигнаха над 10 000 араби, африканци и азиатци, отправили се от либийския бряг на примитивни плавателни съдове, но спасени в Средиземно море от кораби на благотворителни организации.
Италия поиска от другите средиземноморски държави да отворят пристанищата си за мигранти, като заплаши, че иначе и тя ще спре да приема спасени в морето хора. Освен това тя предупреди, че ще започне да конфискува чуждите спасителни кораби, които й карат нежелани пришълци. Рим продължава да настоява също за разселване в други европейски държави на мигрантите, които се превръщат в голямо човешко бреме за него, както и за промяна на Дъблинското споразумение, според което държавата на първия прием е длъжна да се грижи за мигрантите и да ги приема обратно, когато бъдат заловени в друга държава от ЕС.
Министърът на вътрешните работи Марко Минити заяви пред в. "Месаджеро", че капитаните на корабите, които плават под различни европейски флагове, както и спасителните кораби на международни организации и на "Фронтекс", не бива да смятат, че само италианските пристанища са отворени за хуманитарни цели.
От началото на годината в Италия са пристигнали 75 000 мигранти по море, което е с 15% повече в сравнение със същия период на миналата година. Властите се опасяват, че броят им до края на годината може да надхвърли 200 000.
Миналия четвъртък Еврокомисията прикани Италия да запази спокойствие. Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер напомни, че за овладяване на мигрантската криза през 2016-2017 г. са опуснати 10.2 млрд. евро. В Италия са пратени 300 европейски граничари, а в Гърция - 800. Но той добави, че е готов да проучи "как да се отиде по-далеч".
Притесненията на Рим ще бъдат в центъра на вниманието на министрите на вътрешните работи на страните от ЕС, които ще се съберат идния четвъртък (6 юли) в Талин. Естония пое на 1 юли председателството на ЕС и това ще бъде първата й голяма изява.
БАСТА
Марко Минити: "Не може бежанците да бъдат насочвани само към италиански пристанища. Като европеец ще бъда горд, ако поне един кораб избере друго пристанище вместо италианско. Това няма да реши проблема на Италия, но поне ще представлява небивал сигнал, показващ, че Европа иска да помогне на Италия".
|
|